Belka 70×70 – Wymiary, nośność, cena i zastosowanie

przez | paź 12, 2026 | Drewno

Belka 70×70 to uniwersalny element drewniany lub metalowy o przekroju nominalnym 70×70 mm. Sprawdza się w pergolach, altanach, legarach tarasowych i lekkich konstrukcjach szkieletowych. Dostępna jest jako drewno lite, KVH C24, BSH, stal lub aluminium; nośność i cena zależą od materiału, klasy, wilgotności i impregnacji.

Belka 70×70 – wymiary, rzeczywisty przekrój i parametry techniczne

Podstawowy wymiar belki 70×70 to przekrój nominalny 70 × 70 mm. Ten sam element występuje w ofercie jako kantówka heblowana, łata, legar lub krawędziak. W materiale struganym rzeczywisty przekrój odpowiada wymiarowi nominalnemu, a dopuszczalne odchyłki – tolerancja wymiarowa – określa norma PN-EN 14081 dla drewna konstrukcyjnego sortowanego wytrzymałościowo. Zakres odchyłek zależy od klasy wytrzymałościowej, m.in. C24, oraz od producenta.

Wilgotność drewna wpływa bezpośrednio na stabilność wymiarową. Kantówka suszona w suszarniach ma wilgotność 10–12%. Elementy konstrukcyjne KVH w klasie C24 osiągają 15% (±3%). Belka dębowa LIGNAU ma 9–11%. Niższa wilgotność ogranicza skurcz i ryzyko pęknięć podczas eksploatacji.

  1. Długość handlowa w standardzie STOLARZ24 wynosi 2500 mm oraz 5000 mm.
  2. W zależności od przekroju dostępne są długości do 500 cm lub 800 cm.
  3. Belka LIGNAU jest lita, klejona 3-warstwowo z pełnych lameli, co zwiększa stabilność przekroju.

Materiały i klasy wytrzymałości belki 70×70

Belka 70×70 występuje jako drewno lite, drewno KVH, drewno BSH, a także jako profil ze stali lub aluminium. Wybór materiału przekłada się bezpośrednio na nośność, odporność na wilgoć i koszt. Drewno lite jest sortowane wytrzymałościowo w klasach C24 i C30 według PN-EN 338. Klasa C24 oznacza wytrzymałość charakterystyczną na zginanie 24 N/mm², klasa C30 — 30 N/mm². Wariant C30 jest rzadszy i droższy, ale uzasadniony przy większych rozpiętościach lub obciążeniach.

Czym różni się belka KVH od litej? Drewno KVH to element suszony, strugany i łączony na długość mikrowczepami, sortowany w klasie C24. Zapewnia powtarzalny przekrój i kontrolowaną wilgotność. Lite drewno bez mikrowczepów bywa tańsze, lecz ma więcej wad naturalnych — sęków i skrętów włókien. Drewno BSH powstaje z pełnych lameli klejonych warstwowo, co ogranicza pracę materiału i stabilizuje przekrój.

Czy stal jest lepsza od drewna? Przy profilu 70×70 stal ma wyższą nośność i sztywność, ale waży kilkukrotnie więcej i wymaga zabezpieczenia antykorozyjnego. Aluminium jest lżejsze od stali, jednak droższe i bardziej odkształcalne. Drewno wygrywa w obróbce na budowie, cenie i izolacyjności cieplnej. Stal wybierasz tam, gdzie liczy się minimalna wysokość konstrukcji; drewno — w lekkich szkieletach i wykończeniach.

O trwałości decyduje impregnacja. Impregnacja ciśnieniowa chroni element przed grzybami i owadami w warunkach podwyższonej wilgotności. Do wnętrz wystarcza zabezpieczenie powierzchniowe. Przy wyborze kieruj się klasą C24 lub C30, miejscem montażu i sposobem obciążenia.

Zobacz więcej  Tartak Grodzisk Mazowiecki – Ceny drewna i usługi

Zastosowania belki 70×70 w praktyce

Belka 70×70 to przekrój uniwersalny. Zastosowanie znajduje w lekkich konstrukcjach ogrodowych, tarasowych i szkieletowych, gdzie liczy się stosunek nośności do masy. Dostępne są warianty z drewna litego, KVH C24 oraz belki klejonej 3-warstwowo LIGNAU. Poniżej typowe przykłady.

  1. Pergola i altana. Belka 70×70 służy jako słup, podpora i element zadaszenia. W pergoli tworzy kratownicę, w altanie – szkielet ścian i dachu.
  2. Wiata i zadaszenie. Jako podpora i płatew, belka 70×70 przenosi obciążenie lekkiego dachu. Przy rozpiętości do 2–3 m wymaga podparcia pośredniego.
  3. Legary tarasowe. Czy belka 70×70 sprawdzi się jako legar? Tak – przy tarasach o małej i średniej powierzchni. Rozstaw legarów wynosi zwykle 40–50 cm, a podparcie na krawędziach i w środku ogranicza ugięcie.
  4. Konstrukcja szkieletowa. W szkieletach drewnianych belka 70×70 bywa słupkiem, rygleniem lub elementem usztywniającym. KVH C24 zapewnia powtarzalny przekrój i prostą obróbkę.
  5. Mała architektura. Ławki, donice, trejaże, bramy – belka 70×70 pełni funkcję podpory i stelaża. Dzięki struganej powierzchni nadaje się do wykończenia na widoku.

Przykład: w konstrukcji tarasu belka 70×70 przy rozstawie 40 cm przenosi obciążenie użytkowe typowe dla drewna kompozytowego. Cena zależy od klasy i gatunku – drewno lite jest tańsze, KVH C24 droższe. Koszt wzrasta przy impregnacji ciśnieniowej. Twój wybór zależy od ekspozycji na wilgoć i oczekiwanej stabilności. Przy większych rozpiętościach belka 70×70 wymaga podparcia pośredniego lub przejścia na większy przekrój.

Belka 70x70 – Wymiary, nośność, cena i zastosowanie - 1

Belka 70×70 a inne przekroje – porównanie belka 50×50, 90×90, 120×120 i 15×15

O doborze przekroju decydują nośność, dopuszczalna rozpiętość i miejsce wbudowania. Przy tej samej klasie drewna i schemacie podparcia nośność na zginanie rośnie w przybliżeniu z trzecią potęgą boku przekroju, a sztywność – z czwartą. To uproszczenie pozwala szybko oszacować, jak zmieni się ugięcie belki po zmianie wymiaru.

  1. Belka 50×50. Wybierasz ją zamiast 70×70 do kratownic pergoli, listew nośnych, trejaży i lekkich stelaży o rozpiętości do 1–1,5 m. Nośność wynosi około 36% nośności przekroju 70×70, dlatego nie stosuj jej jako legara tarasowego ani płatwi. Zastosowanie: mała architektura i podpory pionowe bez dużego obciążenia. Cena za metr bieżący jest niższa, a mniejsza masa ułatwia montaż.
  2. Belka 90×90. Jest znacznie mocniejsza od 70×70 – około 2,1 raza większa nośność i około 2,7 raza większa sztywność. Przekrój 90×90 pozwala wydłużyć rozpiętość legarów do 2,5–3 m i przenieść cięższe zadaszenie. Koszt jest wyższy o kilkadziesiąt procent, ale przy dłuższych przęsłach eliminuje dodatkowe podparcie pośrednie.
  3. Belka 120×120. Nośność około 5 razy większa niż 70×70. To przekrój do konstrukcji nośnych: belek stropowych, płatwi, słupów zadaszeń i pomostów o rozpiętości 3–4 m. Zastosowanie wymaga cięższego montażu i większego budżetu.
  4. Belka 15×15. To nie belka konstrukcyjna, a listwa. Służy jako dystans, podbitka, element kratownicy dekoracyjnej lub stelaż pod okładzinę. Nośności nie porównuj z 70×70 – pole przekroju jest ponad 20 razy mniejsze.

Przykład: legar tarasowy z 70×70 przy rozstawie 40 cm i podparciu pośrednim przenosi typowe obciążenie użytkowe. Ten sam układ na 90×90 pozwala zwiększyć rozstaw do 50–60 cm lub wydłużyć przęsło. Przy 120×120 dostępne są przęsła jeszcze dłuższe, ale cena metra bieżącego rośnie o kolejne kilkadziesiąt procent.

Zobacz więcej  Jak zrobić łączenie desek na zakładkę

Nośność i dobór belki 70×70 do obciążenia

Nośność belki 70×70 sprawdzasz, porównując obciążenie obliczeniowe z wartością z tabeli nośności dla wybranej klasy drewna i schematu podparcia. Znaczenie mają rozpiętość, rozstaw belek, ciężar własny, obciążenie dachu (śnieg, wiatr, pokrycie) oraz ugięcie graniczne. Moment bezwładności i wskaźnik wytrzymałości wynikają z przekroju 70×70 mm, ale dopiero tabela nośności pokazuje, jaki moment zginający i siłę tnącą przeniesie element.

  1. Ustal obciążenie stałe i zmienne. Dla dachu lekkiego przyjmij śnieg oraz wiatr zgodnie ze strefą.
  2. Określ rozpiętość i rozstaw. Większa rozpiętość zmniejsza dopuszczalną nośność, a ugięcie rośnie nieliniowo.
  3. Sprawdź tabelę nośności dla C24, KVH C24 lub belki klejonej 3-warstwowo LIGNAU. Uwzględnij wilgotność 10–12% (suszone), 15% ±3% (KVH) lub 9–11% (LIGNAU).
  4. Zweryfikuj ugięcie i stan graniczny nośności. Przy dachu belka 70×70 zwykle wymaga podparcia pośredniego przy rozpiętości 2–3 m; bez podparcia bezpieczniej zejść poniżej tego zakresu.

Maksymalna rozpiętość belki 70×70 przy obciążeniu dachu nie jest jedną liczbą. Zależy od klasy, rozstawu, geometrii dachu i warunków atmosferycznych. Dla lekkiego zadaszenia i rozstawu 40–50 cm realny zakres to około 2–3 m z podparciem pośrednim. Powyżej wymagany jest większy przekrój, np. 90×90. Ostateczny dobór potwierdza konstruktor, bo odpowiada za bezpieczeństwo konstrukcji. Tabela nośności to punkt wyjścia, nie zamiennik obliczeń.

Belka 70x70 – Wymiary, nośność, cena i zastosowanie - 2

Porównawcza tabela wariantów belki 70×70 – materiał, nośność, waga, cena

Dobór materiału belki 70×70 zależy od wymaganej nośności, dopuszczalnej wagi konstrukcji i budżetu. Poniższa tabela zestawia cztery warianty: drewno KVH, drewno BSH, stal i aluminium. Ceny za metr bieżący są orientacyjne i dotyczą typowych profili lub przekrojów dostępnych w sprzedaży detalicznej i hurtowej.

Materiał Nośność (wytrzymałość charakterystyczna) Waga Cena za mb Zastosowania
Drewno KVH C24 ~24 MPa ~2,5 kg 15–25 zł konstrukcje szkieletowe, pergole, altany, legary
Drewno BSH ~24–28 MPa ~2,6 kg 25–40 zł belki nośne, dachy, stropy, wymagające stabilności
Stal (profil 70x70x3) ~235 MPa ~6,3 kg 20–35 zł ramy, wzmocnienia, duże rozpiętości, konstrukcje przemysłowe
Aluminium (profil 70x70x3) ~200 MPa ~2,2 kg 40–70 zł lekkie konstrukcje, pergole, zadaszenia, środowiska korozyjne

Najtańszym wariantem belki 70×70 jest drewno KVH – cena za metr bieżący wynosi średnio 15–25 zł. Stal jest konkurencyjna kosztowo (20–35 zł/mb), ale jej waga sięga około 6,3 kg/mb, czyli ponad dwukrotnie więcej niż drewna KVH (około 2,5 kg/mb). Aluminium jest najdroższe (40–70 zł/mb), jednak najlżejsze – około 2,2 kg/mb. Drewno BSH plasuje się pośrodku pod względem ceny i oferuje wyższą stabilność wymiarową niż KVH.

  • Najniższy koszt: drewno KVH – 15–25 zł/mb.
  • Najniższa waga: aluminium – około 2,2 kg/mb.
  • Najwyższa nośność materiałowa: stal – około 235 MPa.
  • Zastosowanie uniwersalne: drewno KVH i BSH – konstrukcje budowlane, pergole, altany.

Kalkulacja kosztu projektu z belką 70×70 – przykład krok po kroku

Przyjmij pergolę 3×4 m o wysokości 2,5 m. Konstrukcję wykonasz z belki 70×70 mm KVH C24, a średnią cenę za mb ustalisz na 20 zł. Kalkulacja obejmuje koszt materiału, robociznę i transport.

  1. Policz ilość belek. Potrzebujesz 4 słupów po 2,5 m (10 mb), 2 belek głównych po 4 m (8 mb), 5 belek poprzecznych po 3 m (15 mb) oraz 7 krokwi po 4 m (28 mb). Razem wynosi to 61 mb.
  2. Dodaj zapas. Na cięcia i błędy montażowe przyjmij 10%, czyli 6,1 mb. Łącznie zamów 67,1 mb, praktycznie 68 mb.
  3. Oblicz koszt materiału. 68 mb × 20 zł/mb = 1360 zł. Standardowo dostępne długości to 2500 mm i 5000 mm, a w zależności od przekroju możliwe są odcinki do 500 cm lub 800 cm. Dzięki temu dopasujesz zamówienie do projektu.
  4. Dodaj robociznę. Montaż pergoli 3×4 m zajmuje zwykle 16–20 roboczogodzin. Przy stawce 70–100 zł/h robocizna wynosi 1120–2000 zł. Przy samodzielnym montażu ten koszt spada do zera.
  5. Uwzględnij transport. Lokalny transport materiału 70×70 mm to koszt 150–300 zł. Przy większym zamówieniu cena może być niższa lub wliczona w dostawę.
Zobacz więcej  Rodzaj drewna krzyżówka – Gatunki i synonimy

Budżet projektu z belką 70×70 dla pergoli 3×4 m wynosi od około 2600 do 3700 zł z robocizną i transportem. Sam koszt materiału to około 1360 zł. Jeśli montujesz samodzielnie, zamkniesz się w kwocie 1510–1660 zł. Ostateczna cena zależy od klasy drewna, impregnacji, łączników i lokalnych stawek.

Montaż, normy i najczęstsze pytania o belkę 70×70

Montaż belki 70×70 mm zacznij od kontroli wilgotności i oznaczenia punktów podparcia. Dla drewna suszonego wartość wynosi 10–12%, dla KVH C24 15% (±3%), a dla belki dębowej klejonej 9–11%. Zbyt mokre drewno może pracować po montażu. Elementy konstrukcyjne powinny mieć znak zgodności z normą PN-EN 14081, która dotyczy drewna konstrukcyjnego sortowanego wytrzymałościowo. Sprawdź też przekrój 70×70 mm i długość: standardowo dostępne są odcinki 2500 mm i 5000 mm, a w zależności od przekroju możliwe są długości do 500 cm lub 800 cm.

Do podłoża zamocuj belkę za pomocą kotew lub śrub konstrukcyjnych. Najpierw ustal rozstaw podpór i wypoziomuj punkty kotwienia. Przykład: w betonie zastosowanie znajdują kotwy mechaniczne lub chemiczne, a w drewnie – śruby ciesielskie albo wkręty konstrukcyjne. Połączenia ciesielskie (wręby, czopy, zamki) wykonuj ciasno, bez luzu; jeśli przenoszą większe obciążenia, wzmocnij je łącznikami stalowymi. Śruby dokręcaj po wstępnym ustawieniu całej ramy, aby nie wprowadzić naprężeń.

  1. Wyznacz linie i wypoziomuj podłoże.
  2. Osadź kotwy w betonie lub przykręć podstawy do legarów.
  3. Ustaw belkę 70×70 mm i tymczasowo ustabilizuj.
  4. Wykonaj połączenia ciesielskie i skręć elementy śrubami.
  5. Sprawdź geometrię, dokręć łączniki i zabezpiecz drewno.

Czy belka 70×70 wymaga impregnacji? Tak, jeśli pracuje na zewnątrz lub w wilgotnych warunkach. Impregnacja zabezpiecza przed grzybami, owadami i sinizną. Konserwację powtarzaj co 2–4 lata, a cięcia i przewiercenia zabezpiecz dodatkowo.

Gdzie kupić belkę 70×70 w dobrej cenie? Porównaj ceny w tartakach, składach budowlanych i marketach. W marketach kantówka strugana 70×70 mm kosztuje średnio 16 zł/mb. W porównaniu z tartakiem cena marketowa jest wyższa o około 30%, ale produkt jest gotowy do montażu. Dostępne długości 2500 i 5000 mm ułatwiają zakup. Wybieraj drewno suche, bez kory i pęknięć, z certyfikatem PN-EN 14081. Koszt zależy od klasy, impregnacji i lokalizacji.

Daniel Nowak — Redaktor prowadzący i praktyk budowlany
Daniel Nowak od lat dzieli się praktycznymi wskazówkami z budowy i aranżacji małych domów szkieletowych. Jego porady wynikają z własnych doświadczeń przy realizacji projektu domku do 35 m².
Więcej o autorze →

Podobne wpisy:

Skład desek – Gatunki, właściwości i zastosowanie

Skład desek – Gatunki, właściwości i zastosowanie

Skład desek to celuloza 40–50%, hemicelulozy 20–30%, lignina 20–30% oraz 2–10% żywic, garbników i wosków. Woda nie jest składnikiem strukturalnym – wypełnia światła komórek. Gatunek zmienia głównie gęstość i twardość, nie podstawowy skład chemiczny. Dlatego sosna ma...

Ile kosztuje metr bieżący kantówki 10 x 10? Ceny i poradnik

Ile kosztuje metr bieżący kantówki 10 x 10? Ceny i poradnik

Metr bieżący kantówki 10 x 10 cm kosztuje zwykle 10–40 zł, zależnie od gatunku, klasy i obróbki. Sosna: KG 10–16 zł, KS 16–25 zł, KF 25–40 zł/mb. Świerk: KG 9–15 zł, KS 14–22 zł, KF 22–32 zł/mb. Cena rośnie przy suszeniu, struganiu i impregnacji; w tartaku bywa niższa...

Sprzedaż drewna Tarnów: ceny, gatunki, transport

Sprzedaż drewna Tarnów: ceny, gatunki, transport

Sprzedaż drewna Tarnów obejmuje drewno kominkowe, opałowe i budowlane. Lokalne tartaki i składy oferują Sosnę, Dąb, Buk i Brzozę, luzem, w workach lub na m³. Ceny zależą od gatunku, wilgotności, jednostki, transportu i sezonu. Najtaniej kupisz świeże drewno luzem poza...

Cena kubika drewna: ile kosztuje m³ litego drewna?

Cena kubika drewna: ile kosztuje m³ litego drewna?

Cena kubika drewna, czyli 1 m³ litego drewna, wynosi zwykle 250–480 zł/m³ w zależności od gatunku, regionu i dostawcy. Uwaga: drewno opałowe często rozlicza się za mp – 1 mp to około 0,65 m³. Dlatego 300 zł/mp daje około 461,54 zł/m³. Zawsze porównuj koszt za m³.Miary...

Jak zrobić sól do konserwacji drewna – Poradnik

Jak zrobić sól do konserwacji drewna – Poradnik

Przygotuj 8–12% roztwór soli borowej z boraksu i kwasu borowego, oczyść drewno i nanieś go pędzlem lub opryskiwaczem, aż przestanie wchłaniać – zabezpieczysz je przed grzybami i owadami. Impregnat solny wnika 10–20 mm, nie zamyka porów i sprawdza się w więźbie,...

M3 drewna waga – Ile waży 1 m3 drewna?

M3 drewna waga – Ile waży 1 m3 drewna?

Waga 1 m3 drewna zależy od gatunku i wilgotności. Suchy dąb waży około 900–1000 kg/m³, mokry 1100–1300 kg/m³; sucha sosna 450–550 kg/m³, świeża 700–900 kg/m³. Grab jest najcięższy, sosna najlżejsza. Do wyniku potrzebne są gęstość, objętość i wilgotność.Co to oznacza...

Hurtownia drewna konstrukcyjnego: C24, KVH i deski

Hurtownia drewna konstrukcyjnego: C24, KVH i deski

Hurtownia drewna konstrukcyjnego to miejsce, gdzie kupisz C24, KVH, BSH GL24 i deski elewacyjne, często z docinaniem na wymiar i dostawą HDS. C24 wybierasz do konstrukcji nośnych, KVH do suchych i widocznych elementów, BSH do dużych rozpiętości, a deski elewacyjne na...

Ile kosztuje metr drewna sosnowego? Ceny 2026

Ile kosztuje metr drewna sosnowego? Ceny 2026

Metr drewna sosnowego kosztuje od 116 do 220 zł/m³ za sortyment S4 w Lasach Państwowych, a u prywatnych dostawców 180–300 zł/m³. W składach sosna świeża to 280 zł/mp, suszona 480 zł/mp. Cena zależy od jednostki, wilgotności i sortymentu; m³ to lite drewno, mp to...

Tartak Grodzisk Mazowiecki – Ceny drewna i usługi

Tartak Grodzisk Mazowiecki – Ceny drewna i usługi

Tartak w Grodzisku Mazowieckim znajdziesz przy ul. Zagaje 7a i ul. Daleka 36. Oferuje drewno konstrukcyjne C24, belki do 14 m, cięcie na wymiar, suszenie i struganie. Ceny desek zaczynają się od ok. 600 zł/m³ za sosnę świeżą, a za usługi zapłacisz 60–250 zł/m³.Tartak...

Najnowsze:

Skład desek – Gatunki, właściwości i zastosowanie

Skład desek – Gatunki, właściwości i zastosowanie

Skład desek to celuloza 40–50%, hemicelulozy 20–30%, lignina 20–30% oraz 2–10% żywic, garbników i wosków. Woda nie jest składnikiem strukturalnym – wypełnia światła komórek. Gatunek zmienia głównie gęstość i twardość, nie podstawowy skład chemiczny. Dlatego sosna ma...

Ile kosztuje metr bieżący kantówki 10 x 10? Ceny i poradnik

Ile kosztuje metr bieżący kantówki 10 x 10? Ceny i poradnik

Metr bieżący kantówki 10 x 10 cm kosztuje zwykle 10–40 zł, zależnie od gatunku, klasy i obróbki. Sosna: KG 10–16 zł, KS 16–25 zł, KF 25–40 zł/mb. Świerk: KG 9–15 zł, KS 14–22 zł, KF 22–32 zł/mb. Cena rośnie przy suszeniu, struganiu i impregnacji; w tartaku bywa niższa...

Jak łączyć kantówki 4,5 x 14 cm – Mocne złącze krok po kroku

Jak łączyć kantówki 4,5 x 14 cm – Mocne złącze krok po kroku

Skręcisz dwie kantówki 4,5 x 14 cm wkrętami ciesielskimi 4 x 70 mm, co 25 cm naprzemiennie, po wcześniejszym wyrównaniu krawędzi i wywierceniu otworów prowadzących. Otrzymasz mocniejszy element o przekroju 9 x 14 cm lub większą długość, bez pękania drewna i bez...

Sprzedaż drewna Tarnów: ceny, gatunki, transport

Sprzedaż drewna Tarnów: ceny, gatunki, transport

Sprzedaż drewna Tarnów obejmuje drewno kominkowe, opałowe i budowlane. Lokalne tartaki i składy oferują Sosnę, Dąb, Buk i Brzozę, luzem, w workach lub na m³. Ceny zależą od gatunku, wilgotności, jednostki, transportu i sezonu. Najtaniej kupisz świeże drewno luzem poza...

Przekrój przez strop: Teriva, monolit, drewno

Przekrój przez strop: Teriva, monolit, drewno

Przekrój przez strop pokazuje warstwę nośną, nadbeton, żebra lub pustaki, izolację i wykończenie. W Terivie zobaczysz żebra 40–60 cm, pustaki i nadbeton 50–80 mm; całkowita wysokość to 205–235 mm, a ciężar 2,0 kN/m². Monolit to lita płyta, prefabrykaty mają kanały, a...

Ile stempli na m2 – Jak dobrać rozstaw podpór

Ile stempli na m2 – Jak dobrać rozstaw podpór

Przyjmij około 1,2–2,0 stempla drewnianego na m² lub 0,7–1,0 stempla metalowego na m², zależnie od rozstawu i nośności. Dla siatki 0,8 × 0,8 m to ok. 1,56 szt./m², a 1,0 × 1,0 m – 1 szt./m². Gęstszy rozstaw zmniejsza ugięcie i ryzyko pęknięć, ale zwiększa koszt i czas...

Ile kosztują stemple budowlane? Ceny i porady

Ile kosztują stemple budowlane? Ceny i porady

Stemple budowlane kosztują od 30 do 450 zł za sztukę. Cena zależy od materiału, nośności, długości i stanu. Używane stalowe modele to wydatek 30–80 zł, nowe stalowe 70–250 zł, a aluminiowe 250–450 zł. W pakietach 20, 50 lub 100 sztuk cena jednostkowa spada. Wynajem to...

Cena kubika drewna: ile kosztuje m³ litego drewna?

Cena kubika drewna: ile kosztuje m³ litego drewna?

Cena kubika drewna, czyli 1 m³ litego drewna, wynosi zwykle 250–480 zł/m³ w zależności od gatunku, regionu i dostawcy. Uwaga: drewno opałowe często rozlicza się za mp – 1 mp to około 0,65 m³. Dlatego 300 zł/mp daje około 461,54 zł/m³. Zawsze porównuj koszt za m³.Miary...

Nośność konstrukcji krzyżówka – Definicje i hasła

Nośność konstrukcji krzyżówka – Definicje i hasła

Nośność konstrukcji krzyżówka to hasło łączące budownictwo i żeglugę. W budownictwie nośność oznacza maksymalne obciążenie przenoszone przez element; w krzyżówkach najczęstsze odpowiedzi to DWT (3 litery), TONAŻ (5), UDŹWIG (6) i NOŚNOŚĆ (8). Wybór zależy od liczby...

Budowa domu murowanego: koszty, materiały i etapy

Budowa domu murowanego: koszty, materiały i etapy

Budowa domu murowanego zwykle trwa od 14 do 24 miesięcy, a dom 100 m² w stanie deweloperskim kosztuje 450 000–600 000 zł. Mur zapewnia dużą masę termiczną, odporność ogniową i stabilność konstrukcyjną, ale wymaga starannego doboru materiału ściennego oraz izolacji...