Cena drewna C24 – Wykres i aktualne ceny 2026

utworzone przez | maj 16, 2025 | Budowa, budownictwo, Domy drewniane

Zaktualizowano:

Drewno C24 kosztuje w 2026 roku 1600–2200 zł brutto za m³. Cena zależy od suszenia, regionu i formy odbioru. Wykres miesięczny wskazuje na stabilizację w przedziale 1900–2100 zł/m³, z sezonowym szczytem 2000–2200 zł/m³. Kontrakt Lumber spadł o 8,96% rok do roku, ale lokalne koszty transportu i obróbki utrzymują ceny. Najtaniej kupisz zimą, bezpośrednio w tartaku.

Drewno C24 – klasyfikacja wytrzymałości i główne zastosowania konstrukcyjne

Drewno konstrukcyjne C24 jest sortowane zgodnie z normą PN-EN 338. Litera C pochodzi od angielskiego construction, a liczba 24 oznacza wytrzymałość na zginanie równą 24 MPa. Po suszeniu komorowym wilgotność wynosi około 15–18%, co zapewnia stabilność wymiarową i umożliwia montaż bez dodatkowego sezonowania. W praktyce handlowej C24 często występuje jako KVH — elementy łączone na mikrowczepy, dostępne nawet do 13 m długości.

Dzięki tym parametrom drewno C24 stosujesz w głównych elementach nośnych budynku:

  1. więźby dachowe i płatwie,
  2. belki stropowe, nadproża i słupy,
  3. konstrukcje szkieletowe ścian,
  4. ramy i dźwigary dachowe.

Klasa C24 ma wyższą nośność niż popularne C16, więc przy tym samym przekroju osiągasz większe rozpiętości lub oszczędność materiału. Porównując ceny, pamiętaj, że mówimy o materiale o określonych parametrach technicznych, a nie o dowolnej tarcicy. Mokra tarcica nieobrzynana kosztuje zwykle 800–1200 zł/m³, ale bez gwarancji klasy. Suszone i strugane drewno C24 w 2026 roku kosztuje od 1600 do 2200 zł brutto za m³.

Od tartaku do placu budowy – czynniki wpływające na ceny drewna

Notowania na rynku globalnym wskazują, że ceny C24 nie są przypadkowe. Kontrakt Lumber na TradingEconomics wynosi obecnie 579,50 USD za 1000 stóp sześciennych, z miesięczną zmianą -9,31%. To sygnał spadku popytu globalnego, lecz lokalne ceny zależą od innych czynników.

  1. Koszty obróbki: suszenie komorowe, sortowanie wytrzymałościowe i struganie znacząco podnoszą koszt w porównaniu z mokrą tarcicą. Suchy materiał C24 osiąga wyższą cenę, bo wymaga gotowości do montażu.
  2. Podaż surowca: dostępność kłód, ograniczenia administracyjne i eksport drewna wpływają na cenę skupu; mniejsza podaż podbija cenę wyrobu gotowego.
  3. Popyt sezonowy: większość inwestycji odbywa się od wiosny do jesieni, więc w sezonie ceny C24 rosną. Zamawiając poza sezonem możesz obniżyć koszt zakupu.
  4. Sytuacja gospodarcza: koszty kredytów, inflacja i tempo budownictwa wpływają na liczbę zamówień; roczna zmiana Lumber wynosi -8,96%, co potwierdza ochłodzenie.
  5. Transport i marże: drewno ma dużą objętość i niski stosunek wartości do masy, więc fracht znacząco podnosi finalną cenę. Zakup bezpośrednio u producenta bywa o kilkanaście procent tańszy niż w hurcie.
Zobacz więcej  Stemple drewniane – Kiedy sprawdzają się w szalowaniu?

Dzienna zmiana notowań Lumber o 0,50 USD (0,09%) pokazuje, że rynek reaguje na bieżące dane. Przy zakupie C24 zwróć uwagę na koszt dostawy, termin realizacji i rzeczywistą klasę wytrzymałości — to one w praktyce decydują o ostatecznej cenie.

Cena drewna C24 – Wykres i aktualne ceny 2026 - 1

Aktualny cennik drewna C24 – tabela porównawcza cen

W 2026 roku ceny drewna C24 wynoszą 1600–2200 zł brutto za m³ dla belek suszonych, struganych i certyfikowanych. Mokra tarcica nieobrzynana kosztuje 800–1200 zł/m³. Poniżej zestawienie cennika według regionu, formy materiału i rodzaju suszenia.

Region / punkt sprzedaży Forma materiału Suszenie Cena za m³ (brutto)
Lokalny tartak kłoda / tarcica nieobrzynana mokre 800–1200 zł
Lokalny tartak belka C24 strugana suche (15–18%) 1600–2200 zł
Skład budowlany / e-commerce belka C24 / KVH C24 suche (ok. 15%) 1600–2200 zł

W tartaku kupisz mokrą kłodę taniej, ale bez gwarancji klasy C24. Suszona belka C24 w składzie i w tartaku mieści się w tym samym przedziale; różnice regionalne wynikają głównie z kosztów frachtu.

  1. Mokra kłoda: 800–1200 zł/m³ — wymaga sezonowania i przygotowania do montażu.
  2. Zakup bezpośredni w tartaku eliminuje część marży; sucha belka C24 pozostaje w widełkach 1600–2200 zł/m³.
  3. Kontrakt Lumber: 579,50 USD za 1000 stóp sześciennych, miesięczna zmiana -9,31% wskazuje na spadek globalnych cen drewna.

Porównując oferty, zawsze sprawdzaj wilgotność i klasę materiału. Cena za m³ to punkt wyjścia do szacowania kosztów konstrukcji.

Wykres cen drewna C24 – trend miesięczny na podstawie danych rynkowych

Autorski wykres łączy krajowe notowania składów budowlanych z kontraktem Lumber. W ostatnich 18 miesiącach cena drewna konstrukcyjnego w Polsce utrzymywała się w przedziale 1600–2200 zł/m³, podczas gdy globalny Lumber spadł o 8,96% rok do roku. To pokazuje, że lokalne koszty suszenia i transportu mają większy wpływ na cenę niż wahania giełdowe.

Zobacz więcej  Deski do budowy domu: Wybór, zastosowanie i praktyczne porady

Na wykresie wyróżnisz trzy fazy:

  1. Faza 1 – dolne widełki: miesiące 1–6, cena 1600–1800 zł/m³; zimowy popyt ograniczony, zapasy tartaczne wystarczające.
  2. Faza 2 – wzrost sezonowy: miesiące 7–12, cena 2000–2200 zł/m³; wyższy popyt na więźby i szkielety oraz koszty suszenia podbiły notowania.
  3. Faza 3 – stabilizacja z korektą: miesiące 13–18, cena 1900–2100 zł/m³; Lumber wynosi 579,50 USD, a cena C24 pozostaje 5–13% poniżej maksimum.
Trend cenowy C24 w trzech fazach
Faza Cena C24 za m³ (brutto) Lumber (USD/1000 stóp sześc.)
Miesiące 1–6 1600–1800 zł
Miesiące 7–12 2000–2200 zł
Miesiące 13–18 1900–2100 zł 579,50

Dla inwestora wykres ma praktyczne zastosowanie. Przykład: planując zakup w fazie 1, zaoszczędzisz 400–600 zł na każdym m³ w porównaniu ze szczytem. Obecna stabilizacja 1900–2100 zł/m³ to dobry moment na negocjacje, zwłaszcza przy większym zamówieniu KVH C24 — suszonym do ok. 15% i łączonym na mikrowczepy, w długościach do 13 m.

Warto śledzić oba źródła: kontrakt Lumber i rzeczywiste oferty tartaków. Giełdowe frazy „cena drewna wykres” prowadzą do danych globalnych, natomiast lokalny wykres odzwierciedla rzeczywiste koszty przetworzenia i frachtu.

Cena drewna C24 – Wykres i aktualne ceny 2026 - 2

Synteza kluczowych wniosków i wyróżników cenowych

Ceny drewna C24 przeszły trzy fazy: dolne widełki 1600–1800 zł/m³, sezonowy wzrost do 2000–2200 zł/m³ oraz stabilizację w przedziale 1900–2100 zł/m³. Kontrakt Lumber spadł o 9,31% miesięcznie i o 8,96% rocznie, ale cena C24 pozostaje tylko 5–13% poniżej sezonowego maksimum. To pokazuje, że krajowe ceny kształtują głównie lokalne koszty suszenia, obróbki i frachtu, a nie wyłącznie wskaźnik giełdowy.

  1. Najtańsze zakupy: bezpośredni odbiór w tartaku przesuwa cenę C24 do dolnych widełek 1600–1800 zł/m³. Regiony z dostępem do tartaków mają przewagę kosztową, bo eliminują marżę składu i część transportu.
  2. Wpływ suszenia: mokra tarcica 800–1200 zł/m³, suszona belka C24 15–18% — 1600–2200 zł/m³. Różnica 400–1000 zł/m³ to koszt energii, czasu i ubytku masy drewna.
  3. Sezonowe okazje: poza sezonem, zwłaszcza zimą, kupisz C24 w przedziale 1600–1800 zł/m³ — oszczędność 400–600 zł/m³ względem szczytu.
  4. Obecna sytuacja: stabilizacja 1900–2100 zł/m³ przy słabnącym Lumber (579,50 USD/1000 stóp sześc.) oznacza moment sprzyjający negocjacjom dostaw.

Różnice regionalne i technologia suszenia a realna cena drewna

Przedział 1600–2200 zł/m³ za drewno konstrukcyjne C24 w 2026 roku wynika z lokalnych uwarunkowań, a nie bezpośrednio z krótkoterminowych wahań Lumber. Giełdowy benchmark zmienia się codziennie o niewielkie wartości, natomiast realna cena zależy od regionu i technologii suszenia.

Zobacz więcej  Jaką powierzchnię może mieć antresola?

Na przykład: na Podkarpaciu odbiór własny certyfikowanego, suszonego i struganego drewna zamyka się w dolnych widełkach 1600–1800 zł/m³. Na Pomorzu ten sam materiał, po transporcie i marży składu, kosztuje 1900–2100 zł/m³. Przy zakupie 10 m³ różnica może sięgnąć nawet 5000 zł — więcej niż potencjalna korzyść z oczekiwania na spadek kontraktu terminowego.

Technologia suszenia dodatkowo różnicuje oferty. Mokra tarcica 800–1200 zł/m³ nie ma parametrów C24. Suszenie komorowe do 15–18% i struganie podnoszą cenę do 1600–2200 zł/m³. Różnica 400–1000 zł/m³ obejmuje koszty energii, czasu suszenia i ubytki masy, dlatego sucha belka C24 nawet przy spadku Lumber nie schodzi poniżej tych widełek.

  • Wilgotność: weryfikuj potwierdzenie suszenia komorowego do 15–18%.
  • Forma odbioru: odbiór z tartaku obniża cenę o koszty frachtu i marżę składu.
  • Lokalizacja składu: im dalej od tartaku, tym cena bliżej górnych widełek 2000–2200 zł/m³.

Jak wypada C24 na tle klas C16 i C30? Porównanie cenowe

Klasa wytrzymałości jest kluczowa dla kosztu materiału. C16 stosuje się do lżejszych elementów pomocniczych, C24 do więźb dachowych i konstrukcji szkieletowych, a C30 do długich przęseł i dużych obciążeń. Wyższe parametry mechaniczne przekładają się na wyższą cenę za m³, więc wybór klasy powinien wynikać z projektu.

Cena certyfikowanej, suszonej i struganej belki C24 wynosi 1600–2200 zł/m³ brutto. C16 występuje zwykle poniżej tych widełek jako tarcica o wyższej wilgotności i mniejszym stopniu przetworzenia; gdy element nie przenosi istotnych obciążeń, zastosowanie C16 obniża koszt inwestycji bez obniżenia bezpieczeństwa. C30 to wyższa półka — elementy tej klasy, często jako KVH suszone do ~15% i łączone na mikrowczepy, osiągają długości do 13 m i kosztują powyżej górnych widełek C24. Stosujesz je tam, gdzie standardowa belka nie spełni wymagań, np. przy dużych rozstawach krokwi.

Przykład budżetowy: więźba dachowa o objętości 10 m³ drewna C24 to koszt 16 000–22 000 zł. Wybór C16 obniży tę kwotę, jeśli projekt dopuszcza niższe parametry. C30 zwiększy wydatki, ale może wyeliminować konieczność dodatkowych wzmocnień na długich przęsłach. Relacje cenowe między klasami pozostają stabilne, niezależnie od bieżących zmian kontraktu Lumber (579,50 USD/1000 stóp sześc.).

  • C16: niższa cena, odpowiednie do lżejszych zastosowań.
  • C24: 1600–2200 zł/m³, standard konstrukcyjny.
  • C30: wyższa cena, parametry do długich przęseł.

Daniel Nowak — Redaktor prowadzący i praktyk budowlany
Daniel Nowak od lat dzieli się praktycznymi wskazówkami z budowy i aranżacji małych domów szkieletowych. Jego porady wynikają z własnych doświadczeń przy realizacji projektu domku do 35 m².
Więcej o autorze →

Podobne wpisy:

Jak zrobić drewutnię: poradnik budowy krok po kroku

Jak zrobić drewutnię: poradnik budowy krok po kroku

Zbudujesz drewutnię, która przyspiesza sezonowanie drewna opałowego i utrzymuje wilgotność na poziomie 15–20%. W artykule znajdziesz kolejność prac: formalności, przygotowanie terenu, fundamenty, ażurowe ściany i dach. Dowiesz się też, kiedy poradzisz sobie sam, a...

Budowa wiaty bez zgłoszenia 2021: limity i zasady

Budowa wiaty bez zgłoszenia 2021: limity i zasady

W 2021 r. wiata bez zgłoszenia mogła powstać na działce z domem do 50 m² powierzchni zabudowy, a w zabudowie rolnej do 150 m², jeśli spełniała warunki rozpiętości i wysokości. Wiaty do 35 m² wymagały zgłoszenia. Sprawdź limity, obszar oddziaływania i plan miejscowy,...

Porównanie kosztów: dom drewniany vs murowany

Porównanie kosztów: dom drewniany vs murowany

Porównujemy koszty budowy domu drewnianego i murowanego. Werdykt: kluczowy jest stan zaawansowania prac. Dla domu murowanego o powierzchni 100 m² w stanie surowym zamkniętym to około 214 000 zł, a w stanie surowym otwartym 2 800–3 500 zł/m². Obie technologie w 2026...

Budowa wiaty przepisy 2017: zgłoszenie i pozwolenie

Budowa wiaty przepisy 2017: zgłoszenie i pozwolenie

W 2017 r. wiata to lekka budowla na słupach, trwale związana z gruntem. Obowiązki formalne zależą od powierzchni i lokalizacji: wolno stojąca wiata do 35 m² wymaga zgłoszenia, a wiata do 50 m² na działce z budynkiem mieszkalnym (maks. 2 na 1000 m²) jest zwolniona z...

Jak zbudować domek drewniany krok po kroku

Jak zbudować domek drewniany krok po kroku

Zbudujesz domek drewniany krok po kroku i unikniesz kosztownych poprawek dzięki sprawdzonym etapom prac. Poznasz wymagania formalne, harmonogram, rodzaje fundamentów, montaż szkieletu z płyt OSB oraz koszt budowy domu 100 m².Czego potrzebujesz projekt domkuwniosek o...

Budowa domu szkieletowego cena za m2 – koszty 2026

Budowa domu szkieletowego cena za m2 – koszty 2026

Zaktualizowano: 23.07.2026 Koszt budowy domu szkieletowego za m² zależy od zakresu wykończenia, metrażu i standardu izolacji. W stanie surowym zamkniętym cena zaczyna się od 2 500 zł/m², a w wersji deweloperskiej może przekroczyć 5 000 zł/m². Przykładowo, dom o...

Domek murowany 35m2 koszt budowy – sprawdź realne ceny 2025

Domek murowany 35m2 koszt budowy – sprawdź realne ceny 2025

Koszt budowy domku murowanego 35 m² pod klucz w systemie gospodarczym to około 40 000 zł. To oszczędność do 60% względem usług generalnego wykonawcy. W porównaniu domek modułowy kosztuje 49 000–87 500 zł, a drewniany letniskowy około 88 000 zł. Każdy wariant ma swoje...

Stan surowy zamknięty — definicja i zakres prac

Stan surowy zamknięty — definicja i zakres prac

Stan surowy zamknięty (SSZ) to etap budowy, gdy budynek ma gotową konstrukcję, dach i zamkniętą stolarkę zewnętrzną, zapewniające ochronę przed warunkami atmosferycznymi i możliwość prac wewnętrznych. Czym jest stan surowy zamknięty (SSZ)? Definicja i miejsce w cyklu...

Fundamenty pod dom: płyta czy ławy?

Fundamenty pod dom: płyta czy ławy?

Fundamenty pod dom projektuje się na podstawie badań geotechnicznych i obciążeń budynku. Wybór między płytą a ławami zależy od nośności gruntu, poziomu wód i potrzeby piwnicy. Jakie są główne typy fundamentów i kiedy je stosować Czym są fundamenty i jakie pełnią...

Najnowsze:

Trwałość mebli w wilgotnym środowisku – Jak zabezpieczyć?

Trwałość mebli w wilgotnym środowisku – Jak zabezpieczyć?

Trwałość mebli w wilgotnym środowisku zależy przede wszystkim od materiału i zabezpieczenia krawędzi. Wilgoć niszczy drewno, płyty MDF, metale i naturalną wiklinę. Najszybciej uszkodzenia pojawiają się na krawędziach i łączeniach. Aby meble służyły latami, wybieraj...

Jak zrobić drewutnię: poradnik budowy krok po kroku

Jak zrobić drewutnię: poradnik budowy krok po kroku

Zbudujesz drewutnię, która przyspiesza sezonowanie drewna opałowego i utrzymuje wilgotność na poziomie 15–20%. W artykule znajdziesz kolejność prac: formalności, przygotowanie terenu, fundamenty, ażurowe ściany i dach. Dowiesz się też, kiedy poradzisz sobie sam, a...

Jaki VAT na pellet w 2026 roku? Polska i Niemcy

Jaki VAT na pellet w 2026 roku? Polska i Niemcy

W Polsce VAT na pellet drzewny wynosi 23% zarówno dla pelletu opałowego, jak i przemysłowego. W Niemczech stawka to 7% dla pelletu opałowego w gospodarstwach domowych i 19% dla przemysłowego. Stawka celna przy imporcie spoza UE to 0%, ale podatek VAT nadal...

Boramon C30 – Impregnat do drewna konstrukcyjnego

Boramon C30 – Impregnat do drewna konstrukcyjnego

Boramon C30 to impregnat do drewna konstrukcyjnego w formie koncentratu, chroniący przed grzybami domowymi i pleśniowymi, bakteriami oraz owadami. Dostępny w opakowaniach 1 l i 5 l, z zielonym barwnikiem kontrolnym lub bezbarwny. Wydajność wynosi 23–35 m²/l....

Budowa wiaty bez zgłoszenia 2021: limity i zasady

Budowa wiaty bez zgłoszenia 2021: limity i zasady

W 2021 r. wiata bez zgłoszenia mogła powstać na działce z domem do 50 m² powierzchni zabudowy, a w zabudowie rolnej do 150 m², jeśli spełniała warunki rozpiętości i wysokości. Wiaty do 35 m² wymagały zgłoszenia. Sprawdź limity, obszar oddziaływania i plan miejscowy,...

Castorama kantówka 80×80 – Wymiary, cena, zastosowanie

Castorama kantówka 80×80 – Wymiary, cena, zastosowanie

Kantówka 80x80 w Castoramie to strugana, suszona sosna klasy C24 o długości 2600 mm. Kosztuje 42–63 zł za sztukę, czyli 16,15–24,22 zł za metr bieżący. Sprawdzi się w konstrukcjach nośnych, altanach, pergolach i więźbie dachowej. W ofercie są też przekroje 70x70 i...

Belki 14×14 – Wymiary, nośność, cena i zastosowanie

Belki 14×14 – Wymiary, nośność, cena i zastosowanie

Belka 14x14 to tarcica konstrukcyjna o przekroju nominalnym 14×14 cm; po struganiu wymiar rzeczywisty to ok. 13,5×13,5 cm. Masa sosnowej belki C24 przy wilgotności 15% to ok. 9,2–9,8 kg/m. Sprawdza się w wiatach, pergolach i zadaszeniach o rozpiętości do 5 m. Cena to...

Porównanie kosztów: dom drewniany vs murowany

Porównanie kosztów: dom drewniany vs murowany

Porównujemy koszty budowy domu drewnianego i murowanego. Werdykt: kluczowy jest stan zaawansowania prac. Dla domu murowanego o powierzchni 100 m² w stanie surowym zamkniętym to około 214 000 zł, a w stanie surowym otwartym 2 800–3 500 zł/m². Obie technologie w 2026...

Budowa wiaty przepisy 2017: zgłoszenie i pozwolenie

Budowa wiaty przepisy 2017: zgłoszenie i pozwolenie

W 2017 r. wiata to lekka budowla na słupach, trwale związana z gruntem. Obowiązki formalne zależą od powierzchni i lokalizacji: wolno stojąca wiata do 35 m² wymaga zgłoszenia, a wiata do 50 m² na działce z budynkiem mieszkalnym (maks. 2 na 1000 m²) jest zwolniona z...

VAT na pellet w Polsce: stawka 23%, w Niemczech 7%

VAT na pellet w Polsce: stawka 23%, w Niemczech 7%

VAT na pellet drzewny w Polsce wynosi 23% i nie obejmuje go obniżona stawka 8%. W Niemczech stawka to 7%, co daje ok. 300 zł różnicy na tonie. Zakup pieca na pellet i jego montaż są opodatkowane 8%. W artykule znajdziesz kalkulacje, porównanie z Niemcami i podstawy...