Cena drewna konstrukcyjnego C24 za m3 w Polsce 2026 – Prognozy

przez | sty 26, 2026 | Budowa, Domy drewniane, Domy szkieletowe

Zaktualizowano:

Średnia cena drewna konstrukcyjnego C24 w 2026 roku wynosi 1 600–2 200 zł brutto za m³. To kluczowy wskaźnik dla budujących domy szkieletowe i więźby dachowe. Poznaj prognozy, porównanie z KVH i BSH oraz czynniki wpływające na koszt zakupu.

Średnia cena rynkowa drewna konstrukcyjnego C24 w 2026 – kluczowy wskaźnik dla budujących

Średnia cena rynkowa certyfikowanego, suszonego komorowo i struganego drewna C24 wynosi 1 600–2 200 zł brutto za m³. To podstawowy wskaźnik przy planowaniu budżetu na konstrukcję szkieletową lub więźbę dachową. Poniższe zestawienie porównuje tę kategorię z alternatywnymi produktami dostępnymi na rynku:

Rodzaj drewna Cena brutto za m³ (2026) Kluczowa cecha
C24 (certyfikowane, suszone, strugane) 1 600–2 200 zł Wilgotność 15–18%, atest CE
KVH (drewno klejone warstwowo) 1 800–2 400 zł Suszone do ~15%, belki do 13 m
BSH (belka klejona) 720–950 zł Wytrzymałość konstrukcyjna, większe przekroje
Mokra tarcica (bez certyfikatu CE) 800–1 200 zł Niższa cena, brak gwarancji wilgotności

Główne wyróżniki C24 to obowiązkowa certyfikacja CE, kontrolowana wilgotność (15–18% po suszeniu komorowym) oraz stabilność wymiarowa. Przykładowo, za kantówkę C24 45×145 mm zapłacisz przeciętnie 430–480 zł/m³, podczas gdy drewno skandynawskie C24 w hurcie kosztuje 390–420 zł/m³. Różnica wynika z kosztów suszenia, strugania i transportu. Wybierając C24, zyskujesz materiał gotowy do montażu, bez ryzyka późniejszego odkształcania.

Tabela porównawcza cen drewna konstrukcyjnego C24, KVH i BSH za m³ w 2026 roku

Wybór drewna konstrukcyjnego zależy od specyfiki projektu i budżetu. Poniższa tabela zestawia trzy najpopularniejsze kategorie – C24, KVH i BSH – pod kątem średniej ceny rynkowej, zakresu cenowego, metody suszenia oraz typowego zastosowania. Dane pochodzą z analizy ofert hurtowych i detalicznych z 2026 roku i stanowią prognozę na 2026. Wartości podano w złotych brutto za m³.

Rodzaj drewna Średnia cena za m³ (brutto) Zakres cen min–max Suszenie / klasyfikacja Typowe zastosowanie
C24 (certyfikowane, strugane) 1 900 zł 1 600–2 200 zł Suszenie komorowe, wilgotność 15–18%, atest CE Konstrukcje szkieletowe, więźby dachowe, ściany nośne
KVH (klejone warstwowo) 2 100 zł 1 800–2 400 zł Suszenie komorowe do ~15%, belki do 13 m długości Belki stropowe, konstrukcje długich przęseł, dachy
BSH (belka klejona) 835 zł 720–950 zł Certyfikowana, większe przekroje, klasa wytrzymałości GL Słupy, belki nośne, konstrukcje przemysłowe, hale
Zobacz więcej  Kalkulator tarcicy: jak obliczyć m³ desek krok po kroku

Różnice w cenach wynikają przede wszystkim z technologii produkcji i właściwości mechanicznych. C24 to standardowy materiał do większości domowych konstrukcji – w hurcie drewno skandynawskie tej klasy kosztuje od 390 do 420 zł/m³, ale cena detaliczna z suszeniem i struganiem podnosi średnią do podanego zakresu. KVH dzięki procesowi klejenia warstw zapewnia wyższą stabilność wymiarową i belki do 13 m bez łączeń, co uzasadnia wyższą cenę. BSH, pomimo niższej stawki za m³, sprawdza się w obiektach wymagających dużych przekrojów – słupach, belkach nośnych czy halach magazynowych. Analizując oferty, zweryfikuj koszt transportu i dostępność konkretnych wymiarów w twoim regionie – mogą istotnie wpłynąć na końcowy koszt inwestycji.

Cena drewna konstrukcyjnego C24 za m3 w Polsce 2026 - Prognozy - 1

Krok po kroku: jak samodzielnie obliczyć rzeczywisty koszt drewna C24 za m3

Rzeczywisty koszt drewna C24 to nie tylko cena katalogowa. Dolicz straty obróbkowe, transport i ewentualne suszenie. Poniższe kroki pokazują, jak wyliczyć ostateczny wydatek na przykładzie C24 i porównać go z KVH i BSH.

  1. Określ cenę jednostkową. Dla C24 w detalu zapłacisz 1 600–2 200 zł/m³ brutto. W hurcie (przy zamówieniu pełnego samochodu) stawka spada do 390–420 zł/m³. Na przykład kantówka C24 45×145 mm kosztuje 430–480 zł/m³. Wybierz poziom odpowiadający twojej skali zakupu.
  2. Uwzględnij straty obróbkowe. Przy cięciu i docinaniu tracisz średnio 5–10% materiału. Dla C24 przyjmij 7% – na każdy 1 m³ netto potrzebujesz 1,07 m³ brutto. W przypadku KVH straty są niższe (ok. 3–5%) ze względu na dłuższe belki, dla BSH podobnie.
  3. Dodaj koszt transportu. Dostawa w promieniu 50 km kosztuje 200–400 zł. Rozłóż tę kwotę na zamówioną objętość – dla 1 m³ transport dodaje 200–400 zł/m³, a przy 5 m³ koszt jednostkowy maleje do 40–80 zł/m³.
  4. Sprawdź, czy suszenie jest wliczone. C24 jest suszone komorowo do 15–18% – w cenie. Jeśli rozważasz mokrą tarcicę (800–1 200 zł/m³), dolicz 200–300 zł/m³ za profesjonalne suszenie. Różnica między mokrą a suchą tarcicą wynosi więc często tylko 100–200 zł/m³ po uwzględnieniu suszenia.
  5. Przelicz całkowity koszt na 1 m³ użytecznego drewna. Zsumuj: (cena zakupu × współczynnik strat) + transport + ewentualne suszenie. Przykład: C24 w hurcie 400 zł/m³, straty 7% → 428 zł, transport 300 zł/m³ → 728 zł/m³. To realny koszt dla zakupu hurtowego. Dla porównania: KVH detal kosztuje 1 800–2 400 zł/m³, ale przy mniejszych stratach i często z transportem wliczonym; BSH (720–950 zł/m³) wymaga starannego transportu ze względu na długość belek, co podnosi koszt.

Korzystając z tej metody, samodzielnie obliczysz rzeczywisty koszt C24 i porównasz go z alternatywami. Pamiętaj – ostateczna cena zależy od skali zakupu, odległości od tartaku i stopnia wykończenia materiału.

Co wpływa na cenę drewna konstrukcyjnego C24 w Polsce w 2026 roku?

Cena detaliczna C24 waha się między 1600 a 2200 zł/m³. Ta kwota nie jest stała – to wypadkowa kilku czynników, od dostępności surowca po koszty certyfikacji. Poniżej znajdziesz najważniejsze z nich.

  1. Podaż surowca i rynek europejski– Polska w dużej mierze opiera się na imporcie skandynawskim. W hurcie drewno C24 z Szwecji czy Finlandii kosztuje przeciętnie 390–420 zł/m³, a jego dostępność zależy od koniunktury w krajach bałtyckich i polityki klimatycznej UE. W 2026 roku ceny surowca wzrosły o 5–8% względem 2026, co bezpośrednio przekłada się na detaliczną stawkę.
  2. Koszty suszenia i strugania– C24 jest suszone komorowo do wilgotności 15–18%, co jest wliczone w cenę detaliczną. W przypadku alternatywy – mokrej tarcicy (800–1200 zł/m³) – dolicz 200–300 zł/m³ za profesjonalne suszenie. Ostateczna różnica między mokrą a suchą tarcicą wynosi więc tylko 100–200 zł/m³. Struganie dodatkowo podnosi koszt o ok. 10–15% względem tarcicy nieobrobionej.
  3. Normy certyfikacyjne– Atest CE i klasyfikacja C24 gwarantują wytrzymałość i wymiary, ale podnoszą cenę. Dla porównania: belka BSH (certyfikowana, klejona) kosztuje 720–950 zł/m³, a klejone warstwowo KVH – 1800–2400 zł/m³. Im wyższy poziom certyfikacji i mniejsze tolerancje produkcyjne, tym więcej zapłacisz. W przypadku C24 certyfikat dodaje do ceny surowca ok. 30–50 zł/m³ w hurcie.
  4. Sezonowość– Największy popyt na drewno konstrukcyjne przypada na wiosnę i lato. W szczycie budowlanym (kwiecień–sierpień) ceny detaliczne C24 mogą wzrosnąć o 5–10% względem średniej rocznej. Zakupy w okresie jesienno-zimowym dają możliwość negocjacji rabatów – hurtownie często oferują wtedy promocje, np. 5–7% zniżki przy zamówieniu powyżej 5 m³.
  5. Sytuacja w tartakach i koszty energii– Suszenie komorowe to proces energochłonny. Wzrost cen gazu lub prądu o 10% podnosi koszt produkcji C24 o ok. 20–30 zł/m³. W 2026 roku odnotowano wahania stawek za energię, co przełożyło się na sezonowe korekty cen. Prognozy na 2026 zakładają stabilizację, ale ryzyko wzrostu wciąż istnieje.
Zobacz więcej  Cena drewna opałowego w 2026 – Ile kosztuje m3 i cały sezon?

Znajomość tych pięciu czynników pomoże przewidzieć kierunek zmian cen C24 w 2026 roku. Monitorując podaż skandynawskiego surowca, sezonowe szczyty i koszty energii, podejmiesz świadomą decyzję zakupową – niezależnie od tego, czy kupujesz na potrzeby domu szkieletowego, więźby dachowej czy większej konstrukcji.

Cena drewna konstrukcyjnego C24 za m3 w Polsce 2026 - Prognozy - 2

Drewno KVH i BSH a C24 – czym się różnią i jak to przekłada na różnice w cenie?

Podstawowa różnica między C24, KVH a BSH leży w procesie produkcji i przeznaczeniu. C24 to tarcica sortowana wytrzymałościowo, suszona komorowo do wilgotności 15–18%, z atestem CE. KVH to drewno konstrukcyjne poddane dodatkowemu sortowaniu wizualnemu i suszone do około 15% – dzięki temu belki mogą osiągać długość nawet 13 metrów, co minimalizuje straty przy dłuższych elementach, na przykład w krokwi dachowych. BSH to drewno klejone warstwowo (klasa wytrzymałości GL), produkowane z łączeniem lameli pod ciśnieniem. Oferuje większe przekroje i stabilniejszą geometrię, ale wymaga bardziej zaawansowanego procesu technologicznego.

Te cechy techniczne bezpośrednio wpływają na ceny. W detalu KVH jest droższe od C24 o około 200–300 zł/m³ – wyższa cena wynika z dłuższych belek i niższej wilgotności, które rekompensują mniejsze straty obróbkowe (3–5% zamiast 7% przy C24). BSH w hurcie kosztuje 720–950 zł/m³, co jest niższe niż detaliczna C24 (1600–2200 zł/m³), ale w detalu – w składach budowlanych – osiąga wyższe stawki ze względu na proces klejenia i certyfikację. Wybierając BSH do stropu lub szkieletu o dużej rozpiętości, zapłacisz więcej za metr sześcienny, ale zyskasz możliwość stosowania cieńszych elementów nośnych przy zachowaniu tej samej wytrzymałości. Dla dachu lub szkieletu, gdzie kluczowa jest długość i stała wilgotność, KVH sprawdza się lepiej niż C24, a BSH – tam, gdzie wymagane są duże nośności bez łączeń.

Prognozy cen drewna C24 na lata 2026–2026 – czy to dobry moment na zakup?

Po wzroście cen detalicznych C24 o 5–8% w 2026 roku, w 2026 roku spodziewaj się kontynuacji tendencji zwyżkowej o kolejne 3–6%. Główne czynniki wpływające na koszt zakupu to:

  1. Inflacja w strefie euro – krajowe tartaki i importerzy przenoszą wyższe koszty produkcji (energia, robocizna) na ceny hurtowe, które w marcu 2026 wynosiły od 345 do 420 zł/m³ dla C24 premium, a dla kantówki 45×145 nawet 430–480 zł/m³.
  2. Zmienność stawek frachtowych – transport drogą morską z krajów bałtyckich i Skandynawii w 2026 roku podrożał średnio o 15–20% w stosunku do 2026, co bezpośrednio przekłada się na detal. W 2026 roku stawki mogą ustabilizować się na poziomie o 5–10% wyższym niż obecnie.
  3. Popyt w budownictwie – sezon wiosenny tradycyjnie zwiększa zapotrzebowanie na C24 o 20–30%, co winduje ceny detaliczne w okolice górnej granicy przedziału 1600–2200 zł/m³. W okresie jesienno-zimowym popyt spada, a ceny są niższe średnio o 8–12%.
Zobacz więcej  Jak obliczyć kubiki drzewa: wzór i kalkulator

Optymalnym momentem na zakup C24 jest pierwszy kwartał 2026 roku – zanim sezon budowlany i wzrost stawek frachtowych podniosą cenę o kolejne 5–10%. W tym czasie hurtowe stawki za skandynawskie C24 (390–420 zł/m³) pozostają względnie stabilne, a detaliści oferują rabaty na zapasy magazynowe. Przykładowo, przy planowanym zużyciu 10 m³, zakup w marcu zamiast w maju oznacza oszczędność rzędu 800–1200 zł na całym projekcie.

Gdzie kupować drewno konstrukcyjne C24 w Polsce i na co zwracać uwagę przy wycenie?

Drewno konstrukcyjne C24 kupisz w tartakach, składach budowlanych, hurtowniach internetowych i marketach typu Castorama czy Leroy Merlin. W detalu cena za m³ waha się od 1600 do 2200 zł brutto. Niższe stawki znajdziesz w hurtowniach oferujących odbiór własny – przykładowo stawka za m³ w hurcie wynosi 345–410 zł, ale dotyczy to dużych partii bez usług dodatkowych. W sklepie drewno24.pl cena za pojedynczy element to 1 106,05 zł brutto (netto 899,23 zł) – przy przeliczaniu na m³ uwzględnij konkretny przekrój i długość sztuki.

  1. Sprawdź certyfikat CE i wilgotność– C24 musi być suszone komorowo do 15–18%. Unikaj ofert poniżej 1300 zł/m³ – to prawdopodobnie mokra tarcica (800–1200 zł/m³) bez atestu, która po dosuszeniu zwiększy koszt o 200–300 zł/m³.
  2. Dolicz koszty dodatkowe– transport z tartaku to 200–400 zł/m³, cięcie na wymiar ok. 50–100 zł/m³, impregnacja ogniowa lub grzybobójcza – kolejne 100–200 zł/m³. Te składniki realnie podnoszą cenę C24 za m³ nawet o 20–30% względem katalogowej.
  3. Porównaj oferty pod kątem usług– niektórzy dostawcy (np. KVH o wilgotności ~15% i belkach do 13 m) oferują gotowe elementy z minimalnymi stratami. Wybierając skandynawskie C24 w hurcie (390–420 zł/m³) zaoszczędzisz, ale potrzebujesz własnego transportu i miejsca składowania.

Najczęstsze pytania

Jakie są ceny drewna konstrukcyjnego w 2026 roku?

Średnia cena certyfikowanego drewna C24 w 2026 roku wynosi 1 600–2 200 zł brutto za m³. KVH kosztuje 1 800–2 400 zł/m³, a BSH 720–950 zł/m³. Ceny zależą od certyfikacji, suszenia i transportu.

Czy drewno zdrożeje w 2026 roku?

Tak, prognozowany wzrost cen drewna C24 w 2026 roku wynosi 3–6% w stosunku do 2026. Najlepszy moment na zakup to pierwszy kwartał 2026, przed sezonem budowlanym. Wpływ mają koszty energii, transportu i popyt.

Ile kosztuje 1m3 drewna konstrukcyjne C24?

Jeden metr sześcienny drewna C24 kosztuje w detalu 1 600–2 200 zł brutto. W hurcie stawka spada do 390–420 zł/m³. Przykładowo kantówka 45×145 mm to 430–480 zł/m³. Cena zależy od regionu i skali zakupu.


Daniel Nowak — Redaktor prowadzący i praktyk budowlany
Daniel Nowak od lat dzieli się praktycznymi wskazówkami z budowy i aranżacji małych domów szkieletowych. Jego porady wynikają z własnych doświadczeń przy realizacji projektu domku do 35 m².
Więcej o autorze →

Podobne wpisy:

Budowa wiaty w granicy działki: przepisy i odległości

Budowa wiaty w granicy działki: przepisy i odległości

Budowa wiaty w granicy działki jest możliwa, jeśli zachowasz odległości: okap min. 1,5 m, ściana bez okien 3 m, z oknami 4 m, a carport 3 m od granicy i 7 m od okien sąsiada. Do 35 m² (lub 50 m² przy domu) wystarczy zgłoszenie; powyżej potrzebne pozwolenie. Sprawdź...

Przekrój przez strop: Teriva, monolit, drewno

Przekrój przez strop: Teriva, monolit, drewno

Przekrój przez strop pokazuje warstwę nośną, nadbeton, żebra lub pustaki, izolację i wykończenie. W Terivie zobaczysz żebra 40–60 cm, pustaki i nadbeton 50–80 mm; całkowita wysokość to 205–235 mm, a ciężar 2,0 kN/m². Monolit to lita płyta, prefabrykaty mają kanały, a...

Ile stempli na m2 – Jak dobrać rozstaw podpór

Ile stempli na m2 – Jak dobrać rozstaw podpór

Przyjmij około 1,2–2,0 stempla drewnianego na m² lub 0,7–1,0 stempla metalowego na m², zależnie od rozstawu i nośności. Dla siatki 0,8 × 0,8 m to ok. 1,56 szt./m², a 1,0 × 1,0 m – 1 szt./m². Gęstszy rozstaw zmniejsza ugięcie i ryzyko pęknięć, ale zwiększa koszt i czas...

Ile kosztują stemple budowlane? Ceny i porady

Ile kosztują stemple budowlane? Ceny i porady

Stemple budowlane kosztują od 30 do 450 zł za sztukę. Cena zależy od materiału, nośności, długości i stanu. Używane stalowe modele to wydatek 30–80 zł, nowe stalowe 70–250 zł, a aluminiowe 250–450 zł. W pakietach 20, 50 lub 100 sztuk cena jednostkowa spada. Wynajem to...

Nośność konstrukcji krzyżówka – Definicje i hasła

Nośność konstrukcji krzyżówka – Definicje i hasła

Nośność konstrukcji krzyżówka to hasło łączące budownictwo i żeglugę. W budownictwie nośność oznacza maksymalne obciążenie przenoszone przez element; w krzyżówkach najczęstsze odpowiedzi to DWT (3 litery), TONAŻ (5), UDŹWIG (6) i NOŚNOŚĆ (8). Wybór zależy od liczby...

Budowa domu murowanego: koszty, materiały i etapy

Budowa domu murowanego: koszty, materiały i etapy

Budowa domu murowanego zwykle trwa od 14 do 24 miesięcy, a dom 100 m² w stanie deweloperskim kosztuje 450 000–600 000 zł. Mur zapewnia dużą masę termiczną, odporność ogniową i stabilność konstrukcyjną, ale wymaga starannego doboru materiału ściennego oraz izolacji...

Belka 5m – Nośność, przekrój, cena i montaż

Belka 5m – Nośność, przekrój, cena i montaż

Belka 5m to element o rozpiętości 5 metrów, dostępny w drewnie litym, KVH, BSH, stali i żelbecie. O doborze decydują obciążenie, rozstaw, klasa materiału i limit ugięcia. Dla stropu drewnianego często wymagany jest przekrój większy niż 45×145 mm, a ostateczny dobór...

Wiata gospodarcza bez pozwolenia – Limity i formalności

Wiata gospodarcza bez pozwolenia – Limity i formalności

Wiatę gospodarczą bez pozwolenia i zgłoszenia postawisz, jeśli ma powierzchnię zabudowy do 50 m² i stoi na działce z budynkiem mieszkalnym lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe. Limit to 2 wiaty na 1000 m². Wiaty rolnicze do 300 m², 7 m rozpiętości i 7 m...

Wiata na samochód — Odległość od granicy działki

Wiata na samochód — Odległość od granicy działki

Minimalna odległość wiaty od granicy to zwykle 3 m (ściana bez otworów) lub 4 m (ze stolarką); sprawdź MPZP/warunki zabudowy i uzyskaj zgodę sąsiada przy mniejszych dystansach.Podstawowe pojęcia i akty prawne dotyczące lokalizacji wiaty samochodowejPrzy planowaniu...

Najnowsze:

Drewno lite: belki, gatunki i właściwości

Drewno lite: belki, gatunki i właściwości

Drewno lite to materiał z jednego fragmentu pnia, bez klejenia i warstw. W belkach i meblach zapewnia naturalną strukturę oraz nośność zależną od gatunku i klasy, np. C24. Rozpoznasz je po ciągłych słojach, braku spoin i wilgotności około 15–18%. Do krótkich elementów...

Bale dąb buk: rodzaje, ceny i właściwości opałowe

Bale dąb buk: rodzaje, ceny i właściwości opałowe

Bale dąb buk to sortyment drewna o zbliżonym przekroju, dostępny w tartakach i składach. Dąb jest cięższy, trwalszy i pali się dłużej; buk szybciej się rozpala, schnie i łatwiej łupie. Ceny zależą od wymiarów, wilgotności i sezonowania – przykładowo dąb 50 mm kosztuje...

Ile kosztuje cięcie drewna w tartaku? Cennik 2026

Ile kosztuje cięcie drewna w tartaku? Cennik 2026

Cięcie drewna w tartaku kosztuje zwykle 100–150 zł netto/m³ dla drewna opałowego, a przetarcie konstrukcyjne 150–450 zł/m³. Do ceny dochodzą transport 3–8 zł/km, ostrzenie 30–70 zł/m³, suszenie 80–120 zł/m³ oraz odpady 10–25%. Stawka godzinowa pilarza to 80–150 zł/h,...

Ciepło właściwe drewna: wartości i wzór

Ciepło właściwe drewna: wartości i wzór

Ciepło właściwe drewna to energia potrzebna do ogrzania 1 kg materiału o 1 K; wynosi zwykle 1300–2000 J/kg·K dla drewna suchego i rośnie wraz z wilgotnością, np. sosna przy 20% ma ok. 1948 J/kg·K. Woda ma ok. 4186 J/kg·K, dlatego wilgotne drewno nagrzewa się z...

PN-EN 338: klasy wytrzymałości drewna konstrukcyjnego

PN-EN 338: klasy wytrzymałości drewna konstrukcyjnego

PN-EN 338 to norma klasyfikująca drewno konstrukcyjne na klasy wytrzymałości. Klasy iglaste oznaczane są literą C (np. C14, C16, C24, C30), a liściaste literą D. Liczba w symbolu odpowiada charakterystycznej wytrzymałości na zginanie w N/mm². Norma podaje f m,k, f...

Deski na strop drewniany: grubość, montaż i ceny

Deski na strop drewniany: grubość, montaż i ceny

Deski na strop drewniany dobiera się głównie do rozstawu belek: 25 mm do 40 cm, 32 mm do 60 cm, 42 mm do 80–100 cm. Standardowa deska 32 mm przy rozstawie 60 cm przenosi do 150 kg/m², a koszt materiału to 45–65 zł/m². Do tego dolicz akcesoria i montaż.Dobór desek na...

Jak wykonać łączenie trzech belek w węźle konstrukcyjnym

Jak wykonać łączenie trzech belek w węźle konstrukcyjnym

Połączysz trzy belki w stabilny węzeł, wyrównując je, rozdzielając styki i montując stalowe blachy dwustronnie. Najpierw oczyść końce, ułóż belki na podporach i dociśnij do poziomu. Potem przenieś rozstaw otworów z blach, wywierć otwory i dokręcaj śruby naprzemiennie,...

Jak zwalczyć korniki w belkach – Sposób krok po kroku

Jak zwalczyć korniki w belkach – Sposób krok po kroku

Aby zwalczyć korniki w belkach, wywierć otwory w porażonym drewnie i wykonaj iniekcję ciśnieniową preparatem owadobójczym. Przy głębokim żerowaniu dodaj dezynsekcję mikrofalową lub zleć ją fachowcowi. Efekt: preparat dociera do korytarzy larwalnych, a konstrukcja nie...

Grubości desek drewnianych: dobór do zastosowania

Grubości desek drewnianych: dobór do zastosowania

Grubość desek drewnianych dobiera się do zastosowania i podkonstrukcji. Deski podłogowe warstwowe mają zwykle 12–14 mm, tarasowe 24–28 mm, elewacyjne 19–25 mm, a konstrukcyjne 25–50 mm. Na tarasie przy legarach 40–50 cm wybierz 24–28 mm; schody zewnętrzne 28–40 mm....

Budowa wiaty w granicy działki: przepisy i odległości

Budowa wiaty w granicy działki: przepisy i odległości

Budowa wiaty w granicy działki jest możliwa, jeśli zachowasz odległości: okap min. 1,5 m, ściana bez okien 3 m, z oknami 4 m, a carport 3 m od granicy i 7 m od okien sąsiada. Do 35 m² (lub 50 m² przy domu) wystarczy zgłoszenie; powyżej potrzebne pozwolenie. Sprawdź...