Drewno C27 tartak — Parametry i zastosowanie

przez | cze 15, 2025 | Budowa, budownictwo, Domy drewniane

Zaktualizowano:

Drewno C27 to klasa wytrzymałości drewna konstrukcyjnego; nadaje się do elementów nośnych, pozwalając na mniejsze przekroje i większe rozpiętości. Artykuł opisuje parametry, obróbkę i ceny z tartaku.

Co to jest drewno C27 — definicja klasy i znaczenie dla konstrukcji

Drewno C27 to jedna z klas wytrzymałości drewna konstrukcyjnego określona w normie dla drewna litego iglastego. Oznaczenie C27 umieszcza się w katalogu klas (między innymi C24 i C30) i określa minimalne parametry mechaniczne, które projektant uwzględnia przy obliczeniach nośności elementów.

  1. Co oznacza klasa drewna C27? — To oznaczenie jakości mechanicznej: drewno C27 ma zdefiniowane charakterystyki wytrzymałościowe wpływające na dopuszczalne obciążenia przy zginaniu, ściskaniu i ścinaniu. Klasy drewna iglastego obejmują m.in. C14, C16, C18, C20, C22, C24, C27, C30 i dalsze.
  2. Kryteria oceny — przy kwalifikacji do C27 analizuje się przede wszystkim wytrzymałość oraz wady słojów; dodatkowym parametrem jest wilgotność drewna, która powinna odpowiadać wymaganiom dla drewna konstrukcyjnego, ponieważ kontrolowana wilgotność wpływa na nośność i stabilność wymiarową.
  3. Znaczenie dla projektowania — wybór klasy C27 pozwala na mniejsze przekroje albo większe rozpiętości niż przy niższych klasach; projektant stosuje odpowiednie współczynniki bezpieczeństwa i tabele nośności dopasowane do danej klasy, co przekłada się na konkretne decyzje wymiarowe.

Parametry techniczne drewna C27 i porównanie z innymi klasami — tabela porównawcza

  1. Wytrzymałość (charakterystyka): C27 — wyższa nośność niż C24, stosowana gdy wymagane są mniejsze przekroje lub większe rozpiętości. C24 to standard dla konstrukcji ogólnych. KVH (klejone warstwowo, sortowane) cechuje się lepszą stabilnością wymiarową i często porównywalną lub przewyższającą C27 użytkowością z racji mniejszej liczby wad. Drewno suszone komorowo ma właściwości zależne od klasy, a proces suszenia ogranicza ryzyko pęknięć i deformacji, poprawiając efektywną nośność.
  2. Wilgotność: C27 — zalecana wilgotność robocza dla drewna konstrukcyjnego zwykle do około 18%; praktycznie najkorzystniejsze parametry uzyskuje się przy suszeniu do 15%–18%. KVH i drewno suszone komorowo standardowo osiągają 10%–15% wilgotności, co zmniejsza skurcz i poprawia stabilność wymiarową.
  3. Wymiary i dostępność: drewno C27 występuje w typowych przekrojach konstrukcyjnych; tartaki oferują długości od około 0,6 m do 5,0 m (częste długości: 1,0 m, 2,0 m, 4,0 m, 5,0 m, czasem 6,3 m). Przy planowaniu uwzględnij dostępność długości i cenę za mb (przykłady ofert: 30,75 zł/mb; 130,19 zł/mb; pozycje od 20,82 zł/mb).
  4. Typowe użycie: C27 — więźby, krokwie i elementy nośne tam, gdzie wymagana jest wyższa wytrzymałość przy zachowaniu naturalnej struktury drewna. C24 stosuje się w stropach i mniej obciążonych belkach. KVH wykorzystuje się w prefabrykowanych elementach i konstrukcjach wymagających prostoliniowości oraz mniejszej liczby wad. Drewno suszone komorowo sprawdza się tam, gdzie ważna jest stabilność wymiarowa, np. w oknach konstrukcyjnych i prefabrykacji.
  5. Zalecenia tartaku — obróbka i suszenie: dla C27 rekomendowane jest kontrolowane suszenie do 15%–18% i sortowanie względem wad; przy obróbce wskazane jest heblowanie oraz zabezpieczenie końcówek. Dla KVH i drewna suszonego komorowo zalecane jest dogłębne suszenie (10%–15%), prostowanie i ewentualna impregnacja punktowa przed montażem.
Zobacz więcej  Belki drewniane klejone cennik
Drewno C27 tartak — Parametry i zastosowanie - 1

Czym różni się drewno C24 od drewna „zwykłego” i jak to wpływa na wybór materiału

Drewno C24 to formalna klasa drewna konstrukcyjnego z określonymi parametrami wytrzymałościowymi; „drewno zwykłe” to zazwyczaj sortyment nieklasyfikowany lub niskiej jakości, bez gwarantowanych wartości mechanicznych. Różnice przekładają się bezpośrednio na nośność, bezpieczeństwo i wymagania projektowe.

  1. Parametry mechaniczne: drewno C24 ma określone wartości dopuszczalnych naprężeń i modułów sprężystości, co pozwala projektantowi zastosować mniejsze przekroje lub większe rozpiętości. Drewno zwykłe ma zmienną, często niższą nośność — w praktyce oznacza to konieczność zwiększenia przekrojów lub zastosowania dodatkowych podpór.
  2. Jakość drewna i wady: C24 jest sortowane pod kątem wad (sęki, pęknięcia), co poprawia przewidywalność zachowania konstrukcji. Drewno zwykłe ma więcej wad i większą niejednorodność, co obniża bezpieczeństwo eksploatacji i skraca trwałość elementów.
  3. Wpływ na projekt i montaż: przy użyciu drewna zwykłego musisz stosować wyższe współczynniki bezpieczeństwa, zwiększać przekroje lub ograniczać rozpiętości; przy C24 obliczenia są prostsze, a wykonanie bardziej ekonomiczne. Drewno C27 oferuje jeszcze wyższą nośność niż C24, gdy potrzebujesz mniejszych przekrojów.

Przykłady zastosowań: C24 — więźby, belki stropowe i elementy nośne w standardowych projektach; drewno zwykłe — podkonstrukcje pomocnicze, ogrodzenia i elementy nieobciążone konstrukcyjnie. Przy zakupie sprawdź klasę, wilgotność i certyfikat sortowania.

Ile kosztuje m3 drewna z tartaku — ceny, składowe kosztów i przykładowe kalkulacje

Cena drewna z tartaku zależy od przekroju, klasy (np. drewno konstrukcyjne C27), długości i usług dodatkowych. Oferty zwykle podają cenę za metr bieżący (mb), dlatego przeliczenie na koszt m3 wymaga przyjęcia konkretnego przekroju. Poniżej przykłady przeliczeń oraz typowe składowe ceny.

  • Przykładowe stawki za mb: 30,75 zł/mb (element 123,00 zł przy długości 4,0 m), 130,19 zł/mb (element 130,19 zł przy 1,0 m), pozycje spod 20,82 zł/mb.
  • Przeliczenie na m3 (przykład przekroju 100×50 mm = 0,005 m3 na 1 mb):
    1. 30,75 zł/mb → 30,75 / 0,005 = 6 150 zł/m3
    2. 20,82 zł/mb → 20,82 / 0,005 = 4 164 zł/m3
    3. 130,19 zł/mb → 130,19 / 0,005 = 26 038 zł/m3

    Różnice pokazują, że koszt m3 zmienia się istotnie w zależności od wymiaru i oferty.

  • Składowe ceny: surowiec (wartość drewna), suszenie (wpływa na wilgotność i stabilność), cięcie i profilowanie (kantówki, struganie), certyfikacja/klasyfikacja (np. C27), transport i pakowanie. Usługi dodatkowe zwykle są naliczane jako procent ceny surowca i podlegają negocjacji z tartakiem.
  • Przykładowa kalkulacja dla belki 100×50 mm, długość 4,0 m (oferta 30,75 zł/mb): koszt materiału = 4 × 30,75 = 123,00 zł; odpowiada to około 6 150 zł/m3 przy przyjętym przekroju.

Do szybkich obliczeń możesz użyć narzędzia kalkulacja_pl — pozwala określić liczbę belek, koszt materiału w tartaku oraz doliczyć koszty suszenia, cięcia i profilowania dla projektów z użyciem drewna C27.

Drewno C27 tartak — Parametry i zastosowanie - 2

Jak tartak przygotowuje i obrabia drewno C27 — suszenie, profilowanie i kontrola jakości

W tartaku drewno konstrukcyjne klasy C27 przechodzi uporządkowany ciąg operacji zapewniających parametry wymagane na budowie. Proces zaczyna się od klasyfikacji jakościowej i sortowania, następnie przechodzisz do obróbki i kontroli wilgotności, które decydują o stabilności elementów.

  1. Suszenie komorowe— drewno trafia do komór suszarniczych, gdzie kontroluje się temperaturę i wilgotność względną. Celem jest uzyskanie stabilnej wilgotności roboczej (typowo ok. 12% ±2%), co minimalizuje odkształcenia i zapewnia powtarzalność właściwości mechanicznych.
  2. Kontrola wilgotności i oznakowanie— po suszeniu każdy element jest sprawdzany miernikiem wilgotności; wyniki rejestruje się, a elementy oznacza jako zgodne z klasą C27 lub przekierowuje do innych zastosowań.
  3. Cięcie i profilowanie— tartak wykonuje cięcie do zadanych długości i kształtów oraz profilowanie (kantowanie, frezowanie) zgodnie z projektem, co wpływa na gotowość do montażu i cenę końcową.
  4. Struganie i impregnacja— struganie nadaje wymiar końcowy i gładkość; impregnacja powierzchniowa lub głęboka zwiększa odporność biologiczną. Po impregnacji elementy mogą być suszone wtórnie do zadanej wilgotności.

Przed montażem tartak zaleca magazynowanie na płaskiej, wentylowanej nawierzchni z przekładkami, pod zadaszeniem i z zapewnioną cyrkulacją powietrza. Elementy powinny aklimatyzować się w miejscu montażu przez kilka dni, aby pomiar wilgotności potwierdził zgodność i nie zaburzył połączeń konstrukcyjnych.

Zastosowania praktyczne drewna C27 w budownictwie i wskazówki projektowe

Klasa drewna C oznacza przypisaną grupę wytrzymałościową określoną przez normy; numer (np. 27) określa podstawowe parametry mechaniczne wykorzystywane w obliczeniach statycznych. Drewno konstrukcyjne C27 sprawdza się tam, gdzie wymagane są większe nośności niż w niższych klasach: więźba dachowa, belki nośne i elementy szkieletowe projektów drewnianych.

  1. Dobór przekrojów pod obciążenia — rozpocznij od obliczeń zgodnych z normą, następnie dopasuj przekrój do nośności C27. W prefabrykowanych rozwiązaniach możesz wybierać dłuższe belki (dostępne długości: 4,0 m i 5,0 m; także 1,0 m, 2,0 m czy 6,3 m), co pozwala ograniczyć liczbę połączeń i mostków termicznych.
  2. Praktyczne wskazówki montażowe — montuj elementy na stabilnych podporach, zapewnij stały przepływ powietrza przez przekładki i stosuj łączniki stalowe dobrane do obciążeń; przy większych rozpiętościach przewiduj ciągi podparć lub wzmacnianie stref przegięcia.
  3. Aspekty budżetowe i logistyczne — przy planowaniu uwzględnij cenę za mb (przykłady: 30,75 zł/mb, 130,19 zł/mb, 20,82 zł/mb) i dobierz długości tak, aby zminimalizować liczbę cięć i ilość odpadu.
  4. Najczęstsze błędy do uniknięcia — niedoszacowanie wpływu połączeń na nośność, stosowanie zbyt krótkich elementów wymagających dodatkowych podpór oraz brak odpowiedniego zabezpieczenia przeciw wilgoci i korozji biologicznej w miejscach krytycznych.
  5. Rady projektowe
  • Preferuj jednolite długości z oferty tartaku, by ograniczyć prace montażowe w terenie.
  • Sprawdź dostępność konkretnego przekroju i cenę za mb przed zatwierdzeniem projektu; różnice cenowe wpływają na opłacalność zastosowania większych przekrojów.
  • Dokumentuj parametry elementów (klasa, długość, cena) w zestawieniu zamówienia, aby uniknąć pomyłek przy montażu.

Dlaczego wybrać konkretny tartak — wyróżniki oferty dla drewna konstrukcyjnego C27

  1. Certyfikaty i dokumentacja: sprawdź, czy tartak dostarcza deklarację zgodności z normami dla drewna konstrukcyjnego oraz dodatkowe certyfikaty jakości (np. CE, systemy łańcucha kontroli). Dokumentacja powinna umożliwiać weryfikację klasy C27 przy odbiorze.
  2. Pochodzenie surowca: wybieraj tartaki transparentne względem pochodzenia – surowiec z kontrolowanych upraw i krótkim łańcuchem dostaw zmniejsza ryzyko wad i gwarantuje powtarzalność własności mechanicznych drewna C27.
  3. Kontrola wilgotności i śledzenie partii: upewnij się, że tartak prowadzi pomiary wilgotności dla każdej partii i oznakuje elementy; możliwość uzyskania kart pomiarowych ułatwia planowanie montażu oraz ogranicza straty podczas aklimatyzacji.
  4. Usługi dodatkowe i gotowość montażowa: sprawdź ofertę cięcia do wymiaru, profilowania, strugania i impregnacji — gotowe elementy obniżają koszt pracy na budowie. Opcje pakowania, transportu i składowania to kolejne czynniki wpływające na wygodę i łączny koszt zakupu.

Daniel Nowak — Redaktor prowadzący i praktyk budowlany
Daniel Nowak od lat dzieli się praktycznymi wskazówkami z budowy i aranżacji małych domów szkieletowych. Jego porady wynikają z własnych doświadczeń przy realizacji projektu domku do 35 m².
Więcej o autorze →

Podobne wpisy:

Budowa wiaty w granicy działki: przepisy i odległości

Budowa wiaty w granicy działki: przepisy i odległości

Budowa wiaty w granicy działki jest możliwa, jeśli zachowasz odległości: okap min. 1,5 m, ściana bez okien 3 m, z oknami 4 m, a carport 3 m od granicy i 7 m od okien sąsiada. Do 35 m² (lub 50 m² przy domu) wystarczy zgłoszenie; powyżej potrzebne pozwolenie. Sprawdź...

Przekrój przez strop: Teriva, monolit, drewno

Przekrój przez strop: Teriva, monolit, drewno

Przekrój przez strop pokazuje warstwę nośną, nadbeton, żebra lub pustaki, izolację i wykończenie. W Terivie zobaczysz żebra 40–60 cm, pustaki i nadbeton 50–80 mm; całkowita wysokość to 205–235 mm, a ciężar 2,0 kN/m². Monolit to lita płyta, prefabrykaty mają kanały, a...

Ile stempli na m2 – Jak dobrać rozstaw podpór

Ile stempli na m2 – Jak dobrać rozstaw podpór

Przyjmij około 1,2–2,0 stempla drewnianego na m² lub 0,7–1,0 stempla metalowego na m², zależnie od rozstawu i nośności. Dla siatki 0,8 × 0,8 m to ok. 1,56 szt./m², a 1,0 × 1,0 m – 1 szt./m². Gęstszy rozstaw zmniejsza ugięcie i ryzyko pęknięć, ale zwiększa koszt i czas...

Ile kosztują stemple budowlane? Ceny i porady

Ile kosztują stemple budowlane? Ceny i porady

Stemple budowlane kosztują od 30 do 450 zł za sztukę. Cena zależy od materiału, nośności, długości i stanu. Używane stalowe modele to wydatek 30–80 zł, nowe stalowe 70–250 zł, a aluminiowe 250–450 zł. W pakietach 20, 50 lub 100 sztuk cena jednostkowa spada. Wynajem to...

Nośność konstrukcji krzyżówka – Definicje i hasła

Nośność konstrukcji krzyżówka – Definicje i hasła

Nośność konstrukcji krzyżówka to hasło łączące budownictwo i żeglugę. W budownictwie nośność oznacza maksymalne obciążenie przenoszone przez element; w krzyżówkach najczęstsze odpowiedzi to DWT (3 litery), TONAŻ (5), UDŹWIG (6) i NOŚNOŚĆ (8). Wybór zależy od liczby...

Budowa domu murowanego: koszty, materiały i etapy

Budowa domu murowanego: koszty, materiały i etapy

Budowa domu murowanego zwykle trwa od 14 do 24 miesięcy, a dom 100 m² w stanie deweloperskim kosztuje 450 000–600 000 zł. Mur zapewnia dużą masę termiczną, odporność ogniową i stabilność konstrukcyjną, ale wymaga starannego doboru materiału ściennego oraz izolacji...

Belka 5m – Nośność, przekrój, cena i montaż

Belka 5m – Nośność, przekrój, cena i montaż

Belka 5m to element o rozpiętości 5 metrów, dostępny w drewnie litym, KVH, BSH, stali i żelbecie. O doborze decydują obciążenie, rozstaw, klasa materiału i limit ugięcia. Dla stropu drewnianego często wymagany jest przekrój większy niż 45×145 mm, a ostateczny dobór...

Wiata gospodarcza bez pozwolenia – Limity i formalności

Wiata gospodarcza bez pozwolenia – Limity i formalności

Wiatę gospodarczą bez pozwolenia i zgłoszenia postawisz, jeśli ma powierzchnię zabudowy do 50 m² i stoi na działce z budynkiem mieszkalnym lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe. Limit to 2 wiaty na 1000 m². Wiaty rolnicze do 300 m², 7 m rozpiętości i 7 m...

Wiata na samochód — Odległość od granicy działki

Wiata na samochód — Odległość od granicy działki

Minimalna odległość wiaty od granicy to zwykle 3 m (ściana bez otworów) lub 4 m (ze stolarką); sprawdź MPZP/warunki zabudowy i uzyskaj zgodę sąsiada przy mniejszych dystansach.Podstawowe pojęcia i akty prawne dotyczące lokalizacji wiaty samochodowejPrzy planowaniu...

Najnowsze:

Drewno lite: belki, gatunki i właściwości

Drewno lite: belki, gatunki i właściwości

Drewno lite to materiał z jednego fragmentu pnia, bez klejenia i warstw. W belkach i meblach zapewnia naturalną strukturę oraz nośność zależną od gatunku i klasy, np. C24. Rozpoznasz je po ciągłych słojach, braku spoin i wilgotności około 15–18%. Do krótkich elementów...

Bale dąb buk: rodzaje, ceny i właściwości opałowe

Bale dąb buk: rodzaje, ceny i właściwości opałowe

Bale dąb buk to sortyment drewna o zbliżonym przekroju, dostępny w tartakach i składach. Dąb jest cięższy, trwalszy i pali się dłużej; buk szybciej się rozpala, schnie i łatwiej łupie. Ceny zależą od wymiarów, wilgotności i sezonowania – przykładowo dąb 50 mm kosztuje...

Ile kosztuje cięcie drewna w tartaku? Cennik 2026

Ile kosztuje cięcie drewna w tartaku? Cennik 2026

Cięcie drewna w tartaku kosztuje zwykle 100–150 zł netto/m³ dla drewna opałowego, a przetarcie konstrukcyjne 150–450 zł/m³. Do ceny dochodzą transport 3–8 zł/km, ostrzenie 30–70 zł/m³, suszenie 80–120 zł/m³ oraz odpady 10–25%. Stawka godzinowa pilarza to 80–150 zł/h,...

Ciepło właściwe drewna: wartości i wzór

Ciepło właściwe drewna: wartości i wzór

Ciepło właściwe drewna to energia potrzebna do ogrzania 1 kg materiału o 1 K; wynosi zwykle 1300–2000 J/kg·K dla drewna suchego i rośnie wraz z wilgotnością, np. sosna przy 20% ma ok. 1948 J/kg·K. Woda ma ok. 4186 J/kg·K, dlatego wilgotne drewno nagrzewa się z...

PN-EN 338: klasy wytrzymałości drewna konstrukcyjnego

PN-EN 338: klasy wytrzymałości drewna konstrukcyjnego

PN-EN 338 to norma klasyfikująca drewno konstrukcyjne na klasy wytrzymałości. Klasy iglaste oznaczane są literą C (np. C14, C16, C24, C30), a liściaste literą D. Liczba w symbolu odpowiada charakterystycznej wytrzymałości na zginanie w N/mm². Norma podaje f m,k, f...

Deski na strop drewniany: grubość, montaż i ceny

Deski na strop drewniany: grubość, montaż i ceny

Deski na strop drewniany dobiera się głównie do rozstawu belek: 25 mm do 40 cm, 32 mm do 60 cm, 42 mm do 80–100 cm. Standardowa deska 32 mm przy rozstawie 60 cm przenosi do 150 kg/m², a koszt materiału to 45–65 zł/m². Do tego dolicz akcesoria i montaż.Dobór desek na...

Jak wykonać łączenie trzech belek w węźle konstrukcyjnym

Jak wykonać łączenie trzech belek w węźle konstrukcyjnym

Połączysz trzy belki w stabilny węzeł, wyrównując je, rozdzielając styki i montując stalowe blachy dwustronnie. Najpierw oczyść końce, ułóż belki na podporach i dociśnij do poziomu. Potem przenieś rozstaw otworów z blach, wywierć otwory i dokręcaj śruby naprzemiennie,...

Jak zwalczyć korniki w belkach – Sposób krok po kroku

Jak zwalczyć korniki w belkach – Sposób krok po kroku

Aby zwalczyć korniki w belkach, wywierć otwory w porażonym drewnie i wykonaj iniekcję ciśnieniową preparatem owadobójczym. Przy głębokim żerowaniu dodaj dezynsekcję mikrofalową lub zleć ją fachowcowi. Efekt: preparat dociera do korytarzy larwalnych, a konstrukcja nie...

Grubości desek drewnianych: dobór do zastosowania

Grubości desek drewnianych: dobór do zastosowania

Grubość desek drewnianych dobiera się do zastosowania i podkonstrukcji. Deski podłogowe warstwowe mają zwykle 12–14 mm, tarasowe 24–28 mm, elewacyjne 19–25 mm, a konstrukcyjne 25–50 mm. Na tarasie przy legarach 40–50 cm wybierz 24–28 mm; schody zewnętrzne 28–40 mm....

Budowa wiaty w granicy działki: przepisy i odległości

Budowa wiaty w granicy działki: przepisy i odległości

Budowa wiaty w granicy działki jest możliwa, jeśli zachowasz odległości: okap min. 1,5 m, ściana bez okien 3 m, z oknami 4 m, a carport 3 m od granicy i 7 m od okien sąsiada. Do 35 m² (lub 50 m² przy domu) wystarczy zgłoszenie; powyżej potrzebne pozwolenie. Sprawdź...