Drewno klasy C27 – Parametry, właściwości i zastosowanie

przez | lip 12, 2025 | Budowa, budownictwo, Domy drewniane

Zaktualizowano:

Drewno klasy C27 to konstrukcyjne drewno iglaste o minimalnej wytrzymałości na zginanie 27 MPa. Sprawdź jego parametry: moduł sprężystości 11 500 MPa, wytrzymałość na ściskanie 22 MPa i gęstość 370 kg/m³. Poznaj różnice względem C24 i C30 oraz typowe zastosowania.

Klasy wytrzymałości drewna konstrukcyjnego: od C24 do C30 i miejsce C27

Drewno konstrukcyjne klasyfikuje się zgodnie z normą PN-EN 338. Skala obejmuje klasy od C14 do C50; w praktyce najczęściej spotykane są C16, C24, C27 i C30. Litera C oznacza drewno iglaste konstrukcyjne, a liczba to minimalna charakterystyczna wytrzymałość na zginanie w MPa. Dla przykładu: C24 oznacza co najmniej 24 MPa, C27 — 27 MPa, a C30 — 30 MPa.

Norma obejmuje również parametry takie jak ściskanie, rozciąganie, ścinanie, moduł sprężystości oraz gęstość. Dla klasy C24 typowe wartości to:

  1. wytrzymałość na ściskanie wzdłuż włókien: ≥ 21 MPa;
  2. wytrzymałość na rozciąganie wzdłuż włókien: ≥ 14 MPa;
  3. wytrzymałość na ścinanie: ok. 2,5 MPa;
  4. moduł sprężystości E0,mean: ~11 000 MPa;
  5. gęstość charakterystyczna: ok. 350 kg/m³.

Drewno C27 ma wyższą wytrzymałość na zginanie niż C24, co pozwala zmniejszyć przekrój belki lub wydłużyć rozpiętości przy tych samych wymiarach elementów. Cena tarcicy C27 bywa wyższa od C24 o około 10%, zależnie od dostępności surowca i wilgotności. Typowe zastosowania C27 to więźby dachowe, stropy oraz nośne ściany szkieletowe. Gdy wymagana jest jeszcze większa nośność, stosuje się C30, natomiast w większości zastosowań C27 jest wystarczające.

Parametry techniczne drewna klasy C27: moduł sprężystości, wytrzymałość na zginanie i ściskanie

Drewno C27 klasyfikowane jest według PN-EN 338, która określa minimalne wartości mechaniczne. Głównym wyróżnikiem C27 jest charakterystyczna wytrzymałość na zginanie wynosząca 27 MPa. Pozostałe parametry są znormalizowane i służą do projektowania bezpiecznych konstrukcji. Poniższa tabela porównuje kluczowe wartości z klasą C24.

Parametr Drewno C24 Drewno C27
Charakterystyczna wytrzymałość na zginanie ≥ 24 MPa ≥ 27 MPa
Wytrzymałość na ściskanie wzdłuż włókien ≥ 21 MPa ≥ 22 MPa
Moduł sprężystości E0,mean ~11 000 MPa ~11 500 MPa
Gęstość charakterystyczna ok. 350 kg/m³ ok. 370 kg/m³

Dla klasy C27 norma podaje następujące wartości obliczeniowe:

  1. wytrzymałość na zginanie: minimum 27 MPa;
  2. wytrzymałość na ściskanie wzdłuż włókien: minimum 22 MPa;
  3. moduł sprężystości: 11 500 MPa;
  4. gęstość charakterystyczna: 370 kg/m³.

Moduł sprężystości określa sztywność materiału — wyższa wartość oznacza mniejsze ugięcie belki pod obciążeniem. W porównaniu z C24 drewno C27 ma około 4,5% większą sztywność. Dzięki temu przy tej samej rozpiętości można zmniejszyć przekrój belki o 5–10% bez pogorszenia ugięcia. Przykład: belka 60×200 mm z C27 przeniesie porównywalne obciążenie jak belka C24 o wymiarach 60×220 mm. To przekłada się na niższy koszt materiału i mniejszą masę konstrukcji.

Zobacz więcej  Wilgotność drewna konstrukcyjnego norma – co warto wiedzieć?

Wilgotność drewna nie jest elementem klasy wytrzymałości, lecz wymogiem tarcicy konstrukcyjnej. Dopuszczalna wilgotność wynosi maksymalnie 20% dla konstrukcji zewnętrznych oraz 12–18% dla elementów montowanych w ogrzewanych obiektach. Drewno o wilgotności powyżej 20% nie powinno być stosowane w elementach nośnych ze względu na zwiększone odkształcenia skurczowe i ryzyko rozwoju grzybów.

Zastosowania C27 obejmują belki stropowe, krokwie i słupy ścian szkieletowych. W handlu dostępne są krawędziaki w przekrojach 60×120 mm, 60×160 mm oraz 80×200 mm. Cena zależy od długości i klasy sortowania — przed zakupem porównaj oferty tartaków i składów budowlanych.

Drewno C27 a C24: różnice w wytrzymałości i realne korzyści podwyższenia klasy

C24 i C27 to klasy tej samej normy PN-EN 338; różnią się minimalną wytrzymałością na zginanie — 24 MPa versus 27 MPa. Różnica występuje także w ściskaniu wzdłuż włókien (C24: 21 MPa, C27: 22 MPa) oraz w module sprężystości (C24: ~11 000 MPa, C27: ~11 500 MPa).

Wyższa o 3 MPa wytrzymałość na zginanie daje zapas nośności w elementach pracujących blisko granicy dopuszczalnej. To istotne przy obciążeniach punktowych, np. pod słupami lub urządzeniami technicznymi. Wyższy moduł sprężystości zmniejsza ugięcie długich belek, dlatego C27 stosuje się, gdy nie można zwiększyć wysokości przekroju z powodów geometrycznych.

Przewaga C27 ma wymierne skutki ekonomiczne. Zamiast zwiększać przekrój, możesz:

  1. zastosować mniejszy przekrój, jeśli obliczenia to dopuszczają;
  2. zwiększyć rozstaw belek i zmniejszyć ich liczbę, obniżając koszt materiału i montażu;
  3. uniknąć przejścia na droższą tarcicę o większych wymiarach.

W praktyce C27 sprawdza się tam, gdzie C24 jest na granicy nośności. Przykładowo w więźbach dachowych, gdzie przekroje dobiera się głównie ze względu na ugięcie, zamiana C24 na C27 daje korzyści konstrukcyjne i często rekompensuje wyższą cenę zakupu.

Drewno klasy C27 – Parametry, właściwości i zastosowanie - 1

Tabela porównawcza parametrów technicznych: C24, C27, C30 i Drewno Complex C24

Poniższe zestawienie porządkuje podstawowe parametry mechaniczne, typowe wymiary oraz dopuszczalną wilgotność dla litego drewna iglastego klas C24, C27, C30 oraz dla produktu Drewno Complex C24. Wartości dla klas litych pochodzą z normy PN-EN 338.

Parametr Drewno C24 Drewno C27 Drewno C30 Drewno Complex C24
Wytrzymałość na zginanie [MPa] ≥ 24 ≥ 27 ≥ 30 ≥ 24
Wytrzymałość na ściskanie wzdłuż włókien [MPa] ≥ 21 ≥ 22 ≥ 23 ≥ 21
Moduł sprężystości E0,mean[MPa] 11 000 11 500 12 000 11 000
Gęstość charakterystyczna [kg/m³] 350 370 380 350
Typowe wymiary przekrojów [mm] 40×100 – 80×240 40×100 – 80×240 40×100 – 80×240 45×145 – 45×245
Dopuszczalna wilgotność podczas montażu do 20% do 20% do 20% do 15%

C27 zajmuje pozycję środkową: wytrzymałość na zginanie jest o 3 MPa wyższa niż w C24 i o 3 MPa niższa niż w C30. Moduł sprężystości rośnie od 11 000 MPa przez 11 500 MPa do 12 000 MPa. W praktyce wybierasz C27, gdy C24 nie spełnia obliczeń ugięcia, a C30 jest zbyt kosztowne lub trudno dostępne.

Drewno Complex C24 to tarcica o parametrach C24, suszona komorowo i profilowana. Niższa wilgotność (do 15%) zwiększa stabilność wymiarową i zmniejsza ryzyko skręcania. Gotowa powierzchnia i dokładne wymiary sprawdzają się w więźbach dachowych i szkieletowych ścianach nośnych.

  1. Drewno klasy C27 (w starszym oznaczeniu K27) daje wyższą nośność niż C24 bez konieczności zmiany przekroju.
  2. Drewno Complex C24 jest droższe od surowej tarcicy C24, lecz skraca czas przygotowania elementów i zapewnia przewidywalną wilgotność.
Zobacz więcej  Ile kosztuje dom z bali 35m2? Szczegółowa analiza kosztów 2025

Drewno C27 a C30: kiedy wyższa klasa ma znaczenie dla bezpieczeństwa i kosztów

Norma PN-EN 338 obejmuje klasy od C14 do C50; w praktyce najczęściej wybierasz C24, C27 lub C30. Różnica między C27 a C30 jest mniejsza niż między C24 a C27, lecz dla konkretnej belki może decydować o bezpieczeństwie. Wytrzymałość na zginanie C30 to minimum 30 MPa, a C27 — 27 MPa. Moduł sprężystości C30 wynosi 12 000 MPa wobec 11 500 MPa dla C27, co daje około 4% mniejsze ugięcie przy tym samym obciążeniu.

Czy C27 wystarcza do typowych konstrukcji dachowych? Tak — standardowa więźba o rozpiętości do 6–7 m bez dodatkowych obciążeń punktowych pracuje poprawnie na C27. Rozważ C30, gdy:

  1. belka ma rozpiętość powyżej 7 m i nie można zwiększyć wysokości przekroju;
  2. pracuje pod obciążeniem skupionym (słupy, urządzenia, duże zbiorniki);
  3. chcesz zmniejszyć przekrój lub rozstaw belek, zachowując wymagane bezpieczeństwo.

Cena C30 bywa wyższa o około 15–20% względem C27. Przykład: więźba o powierzchni 150 m² może generować różnicę w koszcie materiału rzędu 800–1200 zł. W niektórych projektach ta różnica rekompensuje się mniejszą liczbą belek i szybszym montażem.

Drewno wyższej klasy nie zastąpi błędów projektowych. Dla typowych realizacji C27 jest wystarczające; do długich dźwigarów, wieloprzęsłowych stropów i nietypowych obciążeń warto celować w C30.

Wymiary, tolerancje i dostępność drewna konstrukcyjnego C27

Drewno C27 dostępne jest w przekrojach o szerokości 40–80 mm i wysokości 100–240 mm. Najczęściej spotykane belki to 40×100, 50×150, 60×180 i 80×240. Standardowe długości handlowe wynoszą 3–6 m; elementy dłuższe (do 9–12 m) zamawiasz bezpośrednio w tartaku lub projektujesz łączenia.

Klasa C27 dotyczy wytrzymałości, nie dokładności wymiarowej. Rzeczywisty przekrój tarcicy surowej może być mniejszy od nominalnego; wersja strugana oferuje wymiary zbliżone do docelowych. Przy zamówieniu określ, czy potrzebujesz drewna surowego, struganego czy suszonego komorowo.

Zamawiając C27, sprawdź:

  • dokładną klasę, przekrój i długość każdej belki;
  • wilgotność techniczną — do 20% dla surowego, do 15% dla suszonego;
  • dostępność w tartaku oraz termin realizacji;
  • koszt transportu — przy małych zamówieniach może przewyższyć cenę materiału.

Przykład praktyczny: przy belkach 60×180 mm zapytaj o wymiar rzeczywisty po struganiu i zamów z zapasem 10–15 mm na przycięcie, by uniknąć zbyt krótkich elementów i opóźnień na budowie.

Drewno klasy C27 – Parametry, właściwości i zastosowanie - 2

Wilgotność, suszenie i stabilność wymiarowa drewna klasy C27

Parametry C27, w tym wytrzymałość na zginanie 27 MPa, odnoszone są do wilgotności referencyjnej 12%. W praktyce drewno konstrukcyjne C27 pracuje w zakresie 12–20%; każdy wzrost wilgotności obniża jego właściwości mechaniczne. Dla konstrukcji zewnętrznych osłoniętych odpowiednia wilgotność to 15–18%, w ogrzewanych pomieszczeniach celuj w 12–15%.

Wilgotność najsilniej wpływa na ściskanie wzdłuż włókien i zginanie. Przy wzroście wilgotności z 12% do 20% wytrzymałość na zginanie może spaść nawet o 20–30%. Dlatego drewno C27 należy sezonować lub suszyć komorowo. Suszenie do 15% ogranicza pęknięcia, skręcenia i odkształcenia elementów.

Stabilność wymiarowa zależy od kierunku włókien; największe zmiany zachodzą w poprzek przekroju. Przykład: belka 200 mm wysokości przy spadku wilgotności z 18% do 12% skraca się o około 2–3 mm. Uwzględnij ten skurcz przy łączeniach i montażu docisków.

  1. Przechowuj drewno C27 w suchym, zadaszonym miejscu, poziomo, z przekładkami zapewniającymi cyrkulację powietrza.
  2. Montuj elementy o wilgotności zbliżonej do docelowej wilgotności eksploatacyjnej.
  3. Zabezpieczaj przekroje przed bezpośrednim nasłonecznieniem, przemarzaniem i długotrwałym zawilgoceniem.

Suszenie komorowe podnosi koszt materiału, ale ogranicza odpady i ryzyko reklamacji. Tartaki oferują C27 zarówno w wersji sezonowanej naturalnie, jak i suszonej do 12–15%.

Zobacz więcej  Cena drewna C24 w 2026 – ile kosztuje m³ w Polsce?

FAQ: Co oznacza klasa drewna C27 i jakie są praktyczne konsekwencje wyboru?

Co oznacza klasa drewna C27?

Klasa C27 to oznaczenie w europejskiej skali wytrzymałości drewna iglastego (C14–C50). Liczba 27 oznacza, że charakterystyczna wytrzymałość na zginanie wynosi co najmniej 27 MPa. C27 stosuje się tam, gdzie C24 nie daje wystarczającej sztywności, a parametry C30 nie są konieczne. Obok C24 i C30 jest jedną z częściej wybieranych klas w konstrukcjach szkieletowych i więźbach dachowych.

Drewno C27 a C24 – jakie są praktyczne konsekwencje wyboru?

Porównanie C27 z C24 wskazuje na różnice w nośności, sztywności i cenie. Wybierając C27, otrzymujesz:

  1. większą nośność belek przy tych samych przekrojach — istotne przy stropach i krokwi;
  2. mniejsze ugięcia — moduł sprężystości C27 ≈ 11 500 MPa versus 11 000 MPa dla C24;
  3. wyższy koszt zakupu, który często rekompensuje się brakiem potrzeby dodatkowych wzmocnień, gęstszych rozstawów belek lub większych przekrojów. Przy typowej więźbie różnica w cenie między C24 a C27 jest zwykle niższa niż koszt poprawek po montażu.

Czy drewno C27 jest bezpieczniejsze od C24 w konstrukcjach?

Tak — z punktu widzenia parametrów materiałowych C27 daje większy margines bezpieczeństwa. Jednak bezpieczeństwo konstrukcji zależy także od wilgotności drewna, przekrojów, rozstawu elementów i poprawności wykonania. C27 nie zastąpi przemyślanego projektu, ale zmniejsza ryzyko nadmiernych ugięć i lokalnych przeciążeń.

Najważniejsze kryteria wyboru drewna C27, C30 i Drewno Complex C24 – rekomendacje

C27 to rozwiązanie optymalne dla większości domowych konstrukcji: więźb dachowych, stropów i ścian szkieletowych. W europejskiej skali C27 zajmuje miejsce między C24 a C30 — oferuje większą nośność i mniejsze ugięcia niż C24, a jednocześnie kosztuje mniej niż C30. Wybór klasy opieraj na trzech kryteriach: rozpiętości elementów, obecności obciążeń punktowych oraz budżecie.

Zastosuj C27 przy projektowaniu typowych dachów o rozpiętości do 6–7 m bez dodatkowych obciążeń punktowych. Dla więźby dachowej o powierzchni 150 m² różnica w cenie między C24 a C27 jest zwykle niewielka, a konstrukcja zyskuje większe bezpieczeństwo. Moduł sprężystości C27 to około 11 500 MPa versus 11 000 MPa dla C24 — to konkretne zmniejszenie ugięć przy tych samych przekrojach.

Kiedy wybrać C30 zamiast C27? Rozważ C30, gdy:

  1. rozpiętości przekraczają 7 m i wymagana jest większa sztywność;
  2. występują obciążenia punktowe, np. ciężkie urządzenia lub masywne wykończenia;
  3. chcesz zmniejszyć przekrój belek — C30 pozwala zastosować mniejsze wymiary, co bywa korzystne w niskich poddaszach.

Koszt C30 jest wyższy o około 15–20% w porównaniu z C27. Dla więźby 150 m² oznacza to dodatkowo około 800–1200 zł. Jeśli budżet jest ograniczony, różnicę można zniwelować rzadszym rozstawem belek przy zachowaniu klasy C27.

Kiedy zdecydować się na Drewno Complex C24? Ten produkt łączy parametry C24 z kontrolowaną wilgotnością i sortowaniem mechanicznym. Sprawdzi się tam, gdzie surowe C24 jest niewystarczające, a nie chcesz płacić za pełne C27. Drewno Complex C24 występuje w stałych przekrojach i długościach, co skraca czas montażu i minimalizuje odpady. Dla wykonawcy oznacza to przewidywalność wymiarową i mniejszą liczbę reklamacji.

Dla inwestora i wykonawcy rekomendacja jest prosta:

  • Wybierz C27, jeśli chcesz bezpiecznego marginesu wytrzymałości bez zbędnych kosztów.
  • Przejdź na C30, gdy projekt wymaga dużych rozpiętości, obciążeń punktowych lub mniejszych przekrojów.
  • Rozważ Drewno Complex C24 w projektach modułowych, gdzie liczy się szybkość montażu i stabilność wymiarowa.

We wszystkich opcjach sprawdź wilgotność techniczną — dla klasy C27 do 20%, dla drewna suszonego do 15%. Wyższa wilgotność obniża parametry mechaniczne, dlatego weryfikuj certyfikat sortujący i deklarację właściwości u dostawcy.

Najczęstsze pytania

Jaka jest najlepsza klasa drewna?

Nie ma jednej uniwersalnej klasy; C27 jest optymalna dla typowych więźb i stropów, C30 dla dużych rozpiętości, a C24 dla mniejszych obciążeń. Wybór zależy od rozpiętości, obciążeń i budżetu.

Jakie są klasy drewna konstrukcyjnego?

Klasy drewna konstrukcyjnego wg PN-EN 338 obejmują C14–C50; najczęściej stosuje się C16, C24, C27 i C30. Litera C oznacza drewno iglaste, a liczba minimalną wytrzymałość na zginanie w MPa.


Daniel Nowak — Redaktor prowadzący i praktyk budowlany
Daniel Nowak od lat dzieli się praktycznymi wskazówkami z budowy i aranżacji małych domów szkieletowych. Jego porady wynikają z własnych doświadczeń przy realizacji projektu domku do 35 m².
Więcej o autorze →

Podobne wpisy:

Ile kosztuje metr krokwi? Ceny, przekroje i porady

Ile kosztuje metr krokwi? Ceny, przekroje i porady

Metr krokwi kosztuje zwykle od 16 do 44 zł/mb, zależnie od przekroju, gatunku, klasy i obróbki. Przykładowo 50×100 mm to około 20 zł/mb, 140×70 mm około 40 zł/mb, a 95×95 mm od 16 zł/mb (niestrugana) do 25 zł/mb (strugana). Cena nie obejmuje zwykle transportu,...

Budowa wiaty w granicy działki: przepisy i odległości

Budowa wiaty w granicy działki: przepisy i odległości

Budowa wiaty w granicy działki jest możliwa, jeśli zachowasz odległości: okap min. 1,5 m, ściana bez okien 3 m, z oknami 4 m, a carport 3 m od granicy i 7 m od okien sąsiada. Do 35 m² (lub 50 m² przy domu) wystarczy zgłoszenie; powyżej potrzebne pozwolenie. Sprawdź...

Przekrój przez strop: Teriva, monolit, drewno

Przekrój przez strop: Teriva, monolit, drewno

Przekrój przez strop pokazuje warstwę nośną, nadbeton, żebra lub pustaki, izolację i wykończenie. W Terivie zobaczysz żebra 40–60 cm, pustaki i nadbeton 50–80 mm; całkowita wysokość to 205–235 mm, a ciężar 2,0 kN/m². Monolit to lita płyta, prefabrykaty mają kanały, a...

Ile stempli na m2 – Jak dobrać rozstaw podpór

Ile stempli na m2 – Jak dobrać rozstaw podpór

Przyjmij około 1,2–2,0 stempla drewnianego na m² lub 0,7–1,0 stempla metalowego na m², zależnie od rozstawu i nośności. Dla siatki 0,8 × 0,8 m to ok. 1,56 szt./m², a 1,0 × 1,0 m – 1 szt./m². Gęstszy rozstaw zmniejsza ugięcie i ryzyko pęknięć, ale zwiększa koszt i czas...

Ile kosztują stemple budowlane? Ceny i porady

Ile kosztują stemple budowlane? Ceny i porady

Stemple budowlane kosztują od 30 do 450 zł za sztukę. Cena zależy od materiału, nośności, długości i stanu. Używane stalowe modele to wydatek 30–80 zł, nowe stalowe 70–250 zł, a aluminiowe 250–450 zł. W pakietach 20, 50 lub 100 sztuk cena jednostkowa spada. Wynajem to...

Nośność konstrukcji krzyżówka – Definicje i hasła

Nośność konstrukcji krzyżówka – Definicje i hasła

Nośność konstrukcji krzyżówka to hasło łączące budownictwo i żeglugę. W budownictwie nośność oznacza maksymalne obciążenie przenoszone przez element; w krzyżówkach najczęstsze odpowiedzi to DWT (3 litery), TONAŻ (5), UDŹWIG (6) i NOŚNOŚĆ (8). Wybór zależy od liczby...

Budowa domu murowanego: koszty, materiały i etapy

Budowa domu murowanego: koszty, materiały i etapy

Budowa domu murowanego zwykle trwa od 14 do 24 miesięcy, a dom 100 m² w stanie deweloperskim kosztuje 450 000–600 000 zł. Mur zapewnia dużą masę termiczną, odporność ogniową i stabilność konstrukcyjną, ale wymaga starannego doboru materiału ściennego oraz izolacji...

Belka 5m – Nośność, przekrój, cena i montaż

Belka 5m – Nośność, przekrój, cena i montaż

Belka 5m to element o rozpiętości 5 metrów, dostępny w drewnie litym, KVH, BSH, stali i żelbecie. O doborze decydują obciążenie, rozstaw, klasa materiału i limit ugięcia. Dla stropu drewnianego często wymagany jest przekrój większy niż 45×145 mm, a ostateczny dobór...

Wiata gospodarcza bez pozwolenia – Limity i formalności

Wiata gospodarcza bez pozwolenia – Limity i formalności

Wiatę gospodarczą bez pozwolenia i zgłoszenia postawisz, jeśli ma powierzchnię zabudowy do 50 m² i stoi na działce z budynkiem mieszkalnym lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe. Limit to 2 wiaty na 1000 m². Wiaty rolnicze do 300 m², 7 m rozpiętości i 7 m...

Najnowsze:

Ile kosztuje metr krokwi? Ceny, przekroje i porady

Ile kosztuje metr krokwi? Ceny, przekroje i porady

Metr krokwi kosztuje zwykle od 16 do 44 zł/mb, zależnie od przekroju, gatunku, klasy i obróbki. Przykładowo 50×100 mm to około 20 zł/mb, 140×70 mm około 40 zł/mb, a 95×95 mm od 16 zł/mb (niestrugana) do 25 zł/mb (strugana). Cena nie obejmuje zwykle transportu,...

Ile schnie bejca? Czas schnięcia bejc

Ile schnie bejca? Czas schnięcia bejc

Bejca wodna schnie dotykowo zwykle 1–2 godz., a do nałożenia kolejnej warstwy lub lakieru potrzeba 4–6 godz. w 18–25°C. Bejce rozpuszczalnikowe wymagają 4–8 godz. do suchości powierzchniowej i 12–24 godz. do pełnego utwardzenia. Poniżej 15°C lub przy wilgotności...

Ile schnie sosna? Czas sezonowania i wilgotność

Ile schnie sosna? Czas sezonowania i wilgotność

Sosnę sezonujesz zwykle 6–12 miesięcy w przewiewnym, nasłonecznionym miejscu z odkrytymi bokami stosu, aż wilgotność drewna spadnie do około 15–20%. Grubsze polana, cień i brak przewiewu wydłużają ten czas. Zamiast polegać tylko na kalendarzu, zmierz wilgotność...

Castorama kantówki drewniane – Wymiary, ceny i zastosowania

Castorama kantówki drewniane – Wymiary, ceny i zastosowania

Castorama kantówki drewniane to elementy o przekroju kwadratowym lub zbliżonym do kwadratu, dostępne m.in. w wymiarach 45×45, 70×70 i 90×90 mm. Ceny w analizowanych pozycjach wynoszą od 17,98 do 62,98 zł/szt., czyli od 9,99 do 24,22 zł/m; przed zakupem porównaj...

Lite drewno: definicja, belki i koszty

Lite drewno: definicja, belki i koszty

Lite drewno to jeden kawałek drewna bez sklejanych warstw, o ciągłej strukturze i naturalnym rysunku. Ma zwykle 20–40 mm grubości, zachowuje się inaczej niż drewno klejone i wymaga dopasowania wilgotności do zastosowania. Sprawdza się w belkach, stropach i meblach,...

Drewno lite: belki, gatunki i właściwości

Drewno lite: belki, gatunki i właściwości

Drewno lite to materiał z jednego fragmentu pnia, bez klejenia i warstw. W belkach i meblach zapewnia naturalną strukturę oraz nośność zależną od gatunku i klasy, np. C24. Rozpoznasz je po ciągłych słojach, braku spoin i wilgotności około 15–18%. Do krótkich elementów...

Bale dąb buk: rodzaje, ceny i właściwości opałowe

Bale dąb buk: rodzaje, ceny i właściwości opałowe

Bale dąb buk to sortyment drewna o zbliżonym przekroju, dostępny w tartakach i składach. Dąb jest cięższy, trwalszy i pali się dłużej; buk szybciej się rozpala, schnie i łatwiej łupie. Ceny zależą od wymiarów, wilgotności i sezonowania – przykładowo dąb 50 mm kosztuje...

Ile schnie sosna? Czas sezonowania i wilgotność

Ile kosztuje cięcie drewna w tartaku? Cennik 2026

Cięcie drewna w tartaku kosztuje zwykle 100–150 zł netto/m³ dla drewna opałowego, a przetarcie konstrukcyjne 150–450 zł/m³. Do ceny dochodzą transport 3–8 zł/km, ostrzenie 30–70 zł/m³, suszenie 80–120 zł/m³ oraz odpady 10–25%. Stawka godzinowa pilarza to 80–150 zł/h,...

Ciepło właściwe drewna: wartości i wzór

Ciepło właściwe drewna: wartości i wzór

Ciepło właściwe drewna to energia potrzebna do ogrzania 1 kg materiału o 1 K; wynosi zwykle 1300–2000 J/kg·K dla drewna suchego i rośnie wraz z wilgotnością, np. sosna przy 20% ma ok. 1948 J/kg·K. Woda ma ok. 4186 J/kg·K, dlatego wilgotne drewno nagrzewa się z...

Ile schnie bejca? Czas schnięcia bejc

PN-EN 338: klasy wytrzymałości drewna konstrukcyjnego

PN-EN 338 to norma klasyfikująca drewno konstrukcyjne na klasy wytrzymałości. Klasy iglaste oznaczane są literą C (np. C14, C16, C24, C30), a liściaste literą D. Liczba w symbolu odpowiada charakterystycznej wytrzymałości na zginanie w N/mm². Norma podaje f m,k, f...