Kantówka 50 x 100 – Parametry, ceny, rodzaje i zastosowanie

przez | cze 30, 2025 | Budowa, budownictwo, Domy drewniane

Zaktualizowano:

Kantówka 50 x 100 mm to prostokątna tarcica budowlana o przekroju 50 na 100 mm, dostępna w długościach 5–6 m. Stosowana jest jako stempel, belka pozioma, legar, łata lub krawędziak. Po suszeniu komorowym ma wilgotność 10–18%, a masa wynosi ok. 3,5 kg/mb. Wybór między wersją świeżą a suszoną zależy od zastosowania: do konstrukcji tymczasowych sprawdzi się drewno AD, a do stałych sucha kantówka KD.

Parametry techniczne i zastosowania kantówki 50×100 w budowie

Kantówka budowlana 50×100 mm to tarcica o prostokątnym przekroju 50 na 100 mm, dostępna w formie surowej, struganej lub heblowanej. Wymiar przekroju pozostaje stały, a długość elementu handlowego może sięgać do 5 metrów. Po suszeniu komorowym wilgotność materiału wynosi maksymalnie 18–20%; w zależności od producenta spotyka się także wartości 10–12% lub 10–15%. Drewno świeże osiąga wilgotność 40–60%, a jego masa wynosi około 3,5 kg za metr bieżący.

Rozróżnienie między kantówką 50×100 a belką 50×100 wynika z funkcji, nie z wymiarów. Kantówka to wyrób tartaczny o określonym przekroju, natomiast belka 50×100 to ten sam element w pracy nośnej – na przykład jako belka pozioma w szalunku, legar, łata lub krawędziak. W praktyce budowlanej ta sama kantówka może pełnić różne role, dlatego nazwa „belka” oznacza sposób użycia, a nie osobny materiał.

Typowe zastosowania konstrukcyjne kantówki 50×100 mm:

  1. Stempel w szalunkach i deskowaniach – dopuszczalne obciążenie ściskające wynosi 15–20 kN przy wysokości elementu do 2,5 m.
  2. Belka pozioma w szalunku – rozstaw podpór powinien wynosić 80–100 cm, aby uniknąć nadmiernego ugięcia.
  3. Legar, łata lub krawędziak w lekkich konstrukcjach szkieletowych.

Koszt i cena zakupu kantówki 50×100 zależą od klasy suszenia oraz obróbki. Kantówka suszona komorowo jest droższa od świeżej, ale stabilna wymiarowo i gotowa do montażu bez ryzyka znacznego skurczu. Wilgotność na poziomie 10–12% oznacza materiał sezonowany, który można stosować w konstrukcjach docelowych. Świeży materiał o wilgotności 40–60% sprawdzi się natomiast jako element tymczasowych deskowań i pomocniczych stempli. Wybierając materiał, porównaj wilgotność podaną przez producenta i dopasuj przekrój do rzeczywistych rozstawów podpór.

Dostępne długości kantówki 50×100: od standardu 5–6 m do cięcia na wymiar

Kantówka 50×100 jest dostępna w odcinkach handlowych o długości 5–6 m. Część producentów podaje maksymalną długość 5 m, a w innych tartakach znajdziesz również elementy 6-metrowe. Standard 5–6 m wynika z praktyki budowlanej: dłuższe odcinki pozwalają prowadzić ciągłe legary, łaty i krawędziaki bez zbędnych łączeń. Jeśli projekt wymaga innych wymiarów, zamawiasz cięcie na wymiar i odbierasz dokładnie takie długości, jakie są potrzebne.

Kantówka 50×100 o długości 5–6 m sprawdza się tam, gdzie zależy ci na sztywności konstrukcji. Jeden ciągły element wytrzymuje obciążenia bardziej równomiernie niż kilka krótkich kawałków łączonych na styk. Dzięki temu przy szalunkach czy lekkich konstrukcjach szkieletowych ograniczasz liczbę podpór i przyspieszasz montaż. Dłuższa sztuka oznacza też mniej odpadów, bo resztki powstają dopiero przy docinaniu do precyzyjnych wymiarów.

  • Standard 5–6 m: mniej łączeń, wyższa sztywność i oszczędność czasu, ale transport wymaga pojazdu z dłuższą przestrzenią ładunkową.
  • Cięcie na wymiar: łatwiejsza logistyka i mniej odpadów, jednak tracisz korzyść z ciągłych odcinków i cena za metr może być wyższa.
Zobacz więcej  Drewno na dach cena m3 – Koszty i kalkulacja 2026

Na transport i docinanie długość wpływa w trzech praktycznych wymiarach:

  1. Elementy 6-metrowe zabezpiecz pasami i podeprzyj w co najmniej dwóch miejscach, aby nie odkształciły się w czasie jazdy.
  2. Docinanie planuj z zapasem 2–3 cm na każde cięcie, żeby precyzyjnie spasować elementy na budowie.
  3. Resztki poniżej 1 m wykorzystaj jako podkładki dystansowe, klocki montażowe lub rozpórki.
Kantówka 50 x 100 – Parametry, ceny, rodzaje i zastosowanie - 1

Tabela porównawcza kantówek 50×100, 50×50, 40×160 i wariantu świerkowego

Porównanie kantówek zaczynasz od przekroju, bo to on decyduje o sztywności, masie i zastosowaniu. Kantówka 50×100 mm ma prostokąt 50 na 100 mm. Kantówka 50×50 mm to przekrój kwadratowy, a kantówka 40×160 mm – płaski prostokąt o wysokości 160 mm. Wariant świerkowy 50×100 mm to tarcica świerkowa suszona do 10–12% wilgotności, częściej wybierana do konstrukcji szkieletowych.

Parametry porównawcze przedstawia poniższe zestawienie:

  • Kantówka 50×100: wilgotność po suszeniu 10–15%, maksymalnie 18–20% dla wersji KD; masa ok. 3,5 kg/mb; długości handlowe 5–6 m; typowe zastosowanie to legary, łaty, krawędziaki i stemple. Dopuszczalne obciążenie ściskające wynosi 15–20 kN przy wysokości elementu do 2,5 m.
  • Kantówka 50×50: mniejszy przekrój oznacza niższą masę i mniejszą sztywność; stosujesz ją do łat, listew, stężeń i lekkich szalunków; nie przenosi tak dużych obciążeń jak przekrój 50×100.
  • Kantówka 40×160: wysokość 160 mm daje wysoką sztywność w płaszczyźnie pionowej; używasz jej tam, gdzie potrzebujesz większego przekroju bez zwiększania grubości, np. w więźbie dachowej lub jako belki szalunkowej.
  • Kantówka świerkowa 50×100: suszona do 10–12%, co daje lepszą stabilność wymiarową; dostępna w tych samych długościach i o tej samej masie co standardowa kantówka 50×100; sprawdza się w suchych wnętrzach i konstrukcjach szkieletowych.

Koszt zakupu zależy od przekroju, długości i suszenia. Kantówka suszona komorowo jest droższa od świeżej, ale wilgotność 10–12% lub 10–15% ogranicza skurcz i pracę drewna. Wybierając między kantówką 50×100, 50×50 a 40×160, bilansujesz cenę za metr bieżący z liczbą podpór i szybkością montażu.

Kalkulator kosztu zakupu kantówki 50×100: cena za m3, metr bieżący i sztukę

Kantówka 50×100, zapisywana też jako 100×50, ma przekrój 0,05 × 0,10 m. Ceny tarcicy budowlanej podawane są za 1 m³. Aby otrzymać koszt jednego metra bieżącego, pomnóż cenę za m³ przez objętość przekroju: 0,05 × 0,10 m × 1 m = 0,005 m³/mb.

Przykład liczbowy: przy cenie 1200 zł za 1 m³ koszt 1 mb kantówki 50×100 wynosi 6 zł. Sztuka 5 m kosztuje 30 zł, a sztuka 6 m – 36 zł. Gdy cena wynosi 1500 zł/m³, otrzymujesz odpowiednio 7,50 zł/mb, 37,50 zł za 5 m i 45 zł za 6 m.

Kalkulację dla konkretnego zamówienia wykonujesz w trzech krokach:

  1. Porównaj dostępne oferty w przeliczeniu na 1 m³. Zwróć uwagę na wilgotność: świeże drewno AD ma ok. 40–60%, suszone komorowo KD maks. 18–20%. Drewno suszone ma wyższą cenę, ale stabilniejszy wymiar.
  2. Przelicz cenę na metr bieżący, mnożąc przez 0,005. Różnica między tym wynikiem a ceną za mb z oferty pokazuje dopłatę za struganie i cięcie na wymiar.
  3. Dodaj zapas technologiczny i transport. Przy cięciu z zapasem 2–3 cm na każde cięcie oraz standardowych długościach odpad możesz przyjąć na 3–8%. Masę ładunku dla świeżej kantówki szacujesz jako ok. 3,5 kg/mb, czyli 21 kg dla sztuki 6 m.
Zobacz więcej  Drewno C22 – właściwości, zastosowanie i zalety

Koszt transportu tarcicy jest rozliczany osobno, na podstawie trasy i liczby zamówionych metrów. Dla elementów 6-metrowych potrzebujesz auta z długą przestrzenią ładunkową; przy 40 sztukach łączna masa to ok. 840 kg, co jest istotne przy wyborze przyczepy.

Długość Objętość Koszt przy 1200 zł/m³ Koszt przy 1500 zł/m³
1 mb 0,005 m³ 6 zł 7,50 zł
5 m 0,025 m³ 30 zł 37,50 zł
6 m 0,030 m³ 36 zł 45 zł

Porównując oferty, sprawdzaj, czy podana cena dotyczy tarcicy surowej, struganej czy heblowanej. Strugana kantówka 100×50 jest sucha i gotowa do montażu, dlatego kosztuje więcej od surowej; przewagę tę odzyskujesz w czasie robocizny. Do typowych zastosowań, takich jak legary, łaty czy krawędziaki, wybierz opcję o wilgotności 10–15% i policz całkowity koszt z dostawą i odpadami.

Gdzie kupić kantówkę 50×100: oferty Leroy Merlin, OBI, Castorama i składów drewna

Kantówkę 50×100 kupisz w marketach budowlanych oraz w składach drewna. Leroy Merlin, OBI i Castorama prowadzą sprzedaż od ręki, zwykle w krótkich odcinkach. Składy drewna oferują pełne długości 5–6 m i cięcie na wymiar. Porównanie obu źródeł przedstawia tabela.

Punkt sprzedaży Dostępna forma Wilgotność drewna Typowe długości Cena
Kantówka 50×100 Leroy Merlin Tarcica strugana, sucha, gotowa do montażu 10–15% 1–3 m Za metr bieżący, wyższa niż w składzie
Kantówka 50×100 OBI Tarcica strugana, sucha, gotowa do montażu 10–15% 1–3 m Za metr bieżący, wyższa niż w składzie
Kantówka 50×100 Castorama Tarcica strugana, sucha, gotowa do montażu 10–15% 1–3 m Za metr bieżący, wyższa niż w składzie
Skład drewna lub tartak Drewno świeże AD lub suszone KD; strugane na zamówienie AD 40–60%, KD maks. 18–20% 5–6 m Za m³; cięcie wyceniane osobno

Różnica w cenie między marketem a składem wynika z obróbki. W Leroy Merlin, OBI i Castoramie kupujesz kantówkę 50×100 już suchą i struganą, więc płacisz za gotowy produkt. W składzie zamawiasz tę samą kantówkę w wersji świeżej lub suszonej komorowo, a docięcie i heblowanie możesz doliczyć do zamówienia.

  1. Przed zakupem porównaj ceny marketów w przeliczeniu na metr bieżący z ofertą składu z docięciem. Przy większych zamówieniach różnica bywa znacząca.
  2. Sprawdź wilgotność na metce lub w karcie produktu. Wynik 10–15% oznacza materiał suchy; świeże drewno AD osiąga 40–60%, a suszone KD maksymalnie 18–20%.
  3. W składzie zamów kantówkę 50×100 w długościach 5–6 m. Dłuższe odcinki wychodzą korzystniej cenowo niż gotowe sztuki marketowe i pozwalają ciąć je według rzeczywistego zapotrzebowania.
Kantówka 50 x 100 – Parametry, ceny, rodzaje i zastosowanie - 2

Kantówka świerkowa 50 × 100 mm: właściwości, ceny i kiedy warto ją wybrać

Wybór między kantówką świerkową 50×100 a kantówką budowlaną 50×100 zaczyna się od wilgotności. Na rynku dostępne są oba warianty. Sucha kantówka świerkowa osiąga wilgotność 10–12%, a w ofercie producentów spotyka się także wartość 10–15%. Typowa kantówka budowlana w stanie świeżym ma wilgotność 40–60%, a suszona komorowo maksymalnie 18–20%. Materiał o niższej wilgotności jest stabilniejszy i nie zmienia wymiarów po montażu.

Kantówka świerkowa 50×100 sprawdza się w konstrukcjach szkieletowych, legarach i więźbach, gdzie liczy się powtarzalność przekroju. Kantówka budowlana 50×100 jest przeznaczona do szalunków, stempli i prac tymczasowych. Przy zastosowaniu jako stempel o wysokości do 2,5 m przenosi obciążenie ściskające około 15–20 kN. W poziomie, w szalunku, rozstaw podparć powinien wynosić 80–100 cm.

Porównanie obu wariantów:

Parametr Kantówka świerkowa 50×100 Kantówka budowlana 50×100
Wilgotność 10–15% AD 40–60%, KD maks. 18–20%
Typowe zastosowanie konstrukcje stałe, suche, widoczne szalunki, stemplowanie, prace pomocnicze
Cena wyższa za metr bieżący niższa za metr bieżący
Zobacz więcej  Jak zrobić antresolę dla dziecka

Koszt zakupu jest wypadkową wilgotności i obróbki. Zapłacisz więcej za kantówkę suchą, struganą i gotową do montażu. W zamian oszczędzasz czas na sezonowaniu i unikasz odpadu związanego z deformacjami. Kantówkę świerkową warto wybrać, gdy element ma pozostać widoczny, a konstrukcja pracować w suchym pomieszczeniu. Kantówkę budowlaną wybierz do szalunków, deskowań i tymczasowych podparć, gdzie dopuszczalna jest wyższa wilgotność i mniejsza stabilność wymiarowa.

Warianty nazewnicze kantówki 50×100: belka 50×100, kantówka 100×50 i frazy long-tail

Kantówka 50×100 bywa opisywana na kilka sposobów. W sklepach internetowych, na fakturach i w ofertach składów znajdziesz hasła: „belka 50×100”, „kantówka 100×50” lub „kantówka świerkowa 50 × 100 mm”. Oznaczają one ten sam przekrój prostokątny o wymiarach 50 na 100 milimetrów. Różnica wynika tylko z przyjętej kolejności zapisu wymiarów: pierwsza liczba to grubość, druga to szerokość, ale nie jest to regułą.

Frazy long-tail, czyli zapytania precyzujące produkt, pomagają w filtrowaniu ofert. Poniższa tabela porównuje najczęstsze warianty.

Fraza wyszukiwania Co oznacza Kiedy się pojawia
kantówka 50×100 Przekrój prostokątny 50×100 mm, zapis standardowy Większość ofert sklepów i składów
belka 50×100 Ten sam przekrój w konwencji tarcicy konstrukcyjnej Oferty drewna budowlanego, szalunków
kantówka 100×50 Ten sam przekrój, odwrócona kolejność wymiarów Opisy tarcicy struganej i heblowanej
kantówka świerkowa 50 × 100 mm Precyzuje gatunek drewna Oferty drewna suchego do konstrukcji stałych

Podobne formaty bywają mylone z kantówką 50×100. Kantówki 50×50 mm mają przekrój kwadratowy, a kantówki 40×160 mm to płaski prostokąt o wysokości 160. Dlatego przy zamawianiu podawaj pełny wymiar przekroju i długość, np. „kantówka 50×100 mm, długość 3 m”.

Praktyczne wskazówki przy zamawianiu:

  1. Sprawdź, czy wymiar dotyczy przekroju struganego. Kantówka strugana ma mniejszy przekrój rzeczywisty niż surowa tarcica.
  2. Określ długość całkowitą. W marketach dostępne są odcinki 1–3 m; w składach zamówisz 5–6 m.
  3. Zapytaj o wilgotność. Suchy materiał ma zwykle 10–15%, świeży 40–60%. Wpływa to na cenę i stabilność.
  4. Porównaj ceny za metr bieżący. Przykładowo, przy zamówieniu 50 mb różnica między ofertą marketu a składu może wynosić kilkadziesiąt złotych.

Dzięki znajomości tych wariantów szybciej trafisz na właściwą ofertę, porównasz ceny i wybierzesz kantówkę odpowiednią do zastosowania.

Przechowywanie, sezonowanie i obróbka kantówki 50×100 na budowie

Kantówka budowlana 50×100 mm jest dostarczana na budowę w dwóch wariantach wilgotnościowych: AD lub KD. AD ma podwyższoną wilgotność i wymaga sezonowania, KD jest sucha, ale w obu przypadkach sposób składowania decyduje o tym, czy przekrój pozostanie prosty. Kluczowa jest wentylacja i powtarzalne podparcie.

  • Składowanie na podkładach z twardego drewna co 60–80 cm, na równej i utwardzonej powierzchni.
  • Przekładki między warstwami układaj w tych samych pionach, aby nie powstawały odkształcenia.
  • Chroń kantówkę 50×100 przed deszczem i słońcem, ale nie okrywaj folią bez pozostawienia szczelin wentylacyjnych.

Świeża kantówka 50×100 waży około 3,5 kg za metr bieżący. W miarę wysychania traci wilgoć i może się skręcać. Dlatego po rozładunku rozetnij opaski, ułóż materiał na przekładkach i pozwól mu swobodnie pracować przez kilka dni przed cięciem.

Do cięcia używaj piły tarczowej lub ręcznej z drobnym zębem. Podeprzyj odcinek na obu końcach, a prowadzenie cięcia powinno być płynne, aby nie wyrywać włókien. Po skróceniu zabezpiecz końce impregnatem, dzięki czemu pęknięcia czołowe nie rozprzestrzenią się w głąb.

  1. Przy użyciu jako stempel o wysokości do 2,5 m przyjmij maksymalne obciążenie 15–20 kN.
  2. W poziomym szalunku rozstaw stemple z kantówki 50×100 co 80–100 cm.
  3. Przed ponownym użyciem sprawdź, czy element nie jest zgięty lub spękany.

Daniel Nowak — Redaktor prowadzący i praktyk budowlany
Daniel Nowak od lat dzieli się praktycznymi wskazówkami z budowy i aranżacji małych domów szkieletowych. Jego porady wynikają z własnych doświadczeń przy realizacji projektu domku do 35 m².
Więcej o autorze →

Podobne wpisy:

Ile kosztuje metr krokwi? Ceny, przekroje i porady

Ile kosztuje metr krokwi? Ceny, przekroje i porady

Metr krokwi kosztuje zwykle od 16 do 44 zł/mb, zależnie od przekroju, gatunku, klasy i obróbki. Przykładowo 50×100 mm to około 20 zł/mb, 140×70 mm około 40 zł/mb, a 95×95 mm od 16 zł/mb (niestrugana) do 25 zł/mb (strugana). Cena nie obejmuje zwykle transportu,...

Budowa wiaty w granicy działki: przepisy i odległości

Budowa wiaty w granicy działki: przepisy i odległości

Budowa wiaty w granicy działki jest możliwa, jeśli zachowasz odległości: okap min. 1,5 m, ściana bez okien 3 m, z oknami 4 m, a carport 3 m od granicy i 7 m od okien sąsiada. Do 35 m² (lub 50 m² przy domu) wystarczy zgłoszenie; powyżej potrzebne pozwolenie. Sprawdź...

Przekrój przez strop: Teriva, monolit, drewno

Przekrój przez strop: Teriva, monolit, drewno

Przekrój przez strop pokazuje warstwę nośną, nadbeton, żebra lub pustaki, izolację i wykończenie. W Terivie zobaczysz żebra 40–60 cm, pustaki i nadbeton 50–80 mm; całkowita wysokość to 205–235 mm, a ciężar 2,0 kN/m². Monolit to lita płyta, prefabrykaty mają kanały, a...

Ile stempli na m2 – Jak dobrać rozstaw podpór

Ile stempli na m2 – Jak dobrać rozstaw podpór

Przyjmij około 1,2–2,0 stempla drewnianego na m² lub 0,7–1,0 stempla metalowego na m², zależnie od rozstawu i nośności. Dla siatki 0,8 × 0,8 m to ok. 1,56 szt./m², a 1,0 × 1,0 m – 1 szt./m². Gęstszy rozstaw zmniejsza ugięcie i ryzyko pęknięć, ale zwiększa koszt i czas...

Ile kosztują stemple budowlane? Ceny i porady

Ile kosztują stemple budowlane? Ceny i porady

Stemple budowlane kosztują od 30 do 450 zł za sztukę. Cena zależy od materiału, nośności, długości i stanu. Używane stalowe modele to wydatek 30–80 zł, nowe stalowe 70–250 zł, a aluminiowe 250–450 zł. W pakietach 20, 50 lub 100 sztuk cena jednostkowa spada. Wynajem to...

Nośność konstrukcji krzyżówka – Definicje i hasła

Nośność konstrukcji krzyżówka – Definicje i hasła

Nośność konstrukcji krzyżówka to hasło łączące budownictwo i żeglugę. W budownictwie nośność oznacza maksymalne obciążenie przenoszone przez element; w krzyżówkach najczęstsze odpowiedzi to DWT (3 litery), TONAŻ (5), UDŹWIG (6) i NOŚNOŚĆ (8). Wybór zależy od liczby...

Budowa domu murowanego: koszty, materiały i etapy

Budowa domu murowanego: koszty, materiały i etapy

Budowa domu murowanego zwykle trwa od 14 do 24 miesięcy, a dom 100 m² w stanie deweloperskim kosztuje 450 000–600 000 zł. Mur zapewnia dużą masę termiczną, odporność ogniową i stabilność konstrukcyjną, ale wymaga starannego doboru materiału ściennego oraz izolacji...

Belka 5m – Nośność, przekrój, cena i montaż

Belka 5m – Nośność, przekrój, cena i montaż

Belka 5m to element o rozpiętości 5 metrów, dostępny w drewnie litym, KVH, BSH, stali i żelbecie. O doborze decydują obciążenie, rozstaw, klasa materiału i limit ugięcia. Dla stropu drewnianego często wymagany jest przekrój większy niż 45×145 mm, a ostateczny dobór...

Wiata gospodarcza bez pozwolenia – Limity i formalności

Wiata gospodarcza bez pozwolenia – Limity i formalności

Wiatę gospodarczą bez pozwolenia i zgłoszenia postawisz, jeśli ma powierzchnię zabudowy do 50 m² i stoi na działce z budynkiem mieszkalnym lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe. Limit to 2 wiaty na 1000 m². Wiaty rolnicze do 300 m², 7 m rozpiętości i 7 m...

Najnowsze:

Ile kosztuje metr krokwi? Ceny, przekroje i porady

Ile kosztuje metr krokwi? Ceny, przekroje i porady

Metr krokwi kosztuje zwykle od 16 do 44 zł/mb, zależnie od przekroju, gatunku, klasy i obróbki. Przykładowo 50×100 mm to około 20 zł/mb, 140×70 mm około 40 zł/mb, a 95×95 mm od 16 zł/mb (niestrugana) do 25 zł/mb (strugana). Cena nie obejmuje zwykle transportu,...

Ile schnie bejca? Czas schnięcia bejc

Ile schnie bejca? Czas schnięcia bejc

Bejca wodna schnie dotykowo zwykle 1–2 godz., a do nałożenia kolejnej warstwy lub lakieru potrzeba 4–6 godz. w 18–25°C. Bejce rozpuszczalnikowe wymagają 4–8 godz. do suchości powierzchniowej i 12–24 godz. do pełnego utwardzenia. Poniżej 15°C lub przy wilgotności...

Ile schnie sosna? Czas sezonowania i wilgotność

Ile schnie sosna? Czas sezonowania i wilgotność

Sosnę sezonujesz zwykle 6–12 miesięcy w przewiewnym, nasłonecznionym miejscu z odkrytymi bokami stosu, aż wilgotność drewna spadnie do około 15–20%. Grubsze polana, cień i brak przewiewu wydłużają ten czas. Zamiast polegać tylko na kalendarzu, zmierz wilgotność...

Castorama kantówki drewniane – Wymiary, ceny i zastosowania

Castorama kantówki drewniane – Wymiary, ceny i zastosowania

Castorama kantówki drewniane to elementy o przekroju kwadratowym lub zbliżonym do kwadratu, dostępne m.in. w wymiarach 45×45, 70×70 i 90×90 mm. Ceny w analizowanych pozycjach wynoszą od 17,98 do 62,98 zł/szt., czyli od 9,99 do 24,22 zł/m; przed zakupem porównaj...

Lite drewno: definicja, belki i koszty

Lite drewno: definicja, belki i koszty

Lite drewno to jeden kawałek drewna bez sklejanych warstw, o ciągłej strukturze i naturalnym rysunku. Ma zwykle 20–40 mm grubości, zachowuje się inaczej niż drewno klejone i wymaga dopasowania wilgotności do zastosowania. Sprawdza się w belkach, stropach i meblach,...

Drewno lite: belki, gatunki i właściwości

Drewno lite: belki, gatunki i właściwości

Drewno lite to materiał z jednego fragmentu pnia, bez klejenia i warstw. W belkach i meblach zapewnia naturalną strukturę oraz nośność zależną od gatunku i klasy, np. C24. Rozpoznasz je po ciągłych słojach, braku spoin i wilgotności około 15–18%. Do krótkich elementów...

Bale dąb buk: rodzaje, ceny i właściwości opałowe

Bale dąb buk: rodzaje, ceny i właściwości opałowe

Bale dąb buk to sortyment drewna o zbliżonym przekroju, dostępny w tartakach i składach. Dąb jest cięższy, trwalszy i pali się dłużej; buk szybciej się rozpala, schnie i łatwiej łupie. Ceny zależą od wymiarów, wilgotności i sezonowania – przykładowo dąb 50 mm kosztuje...

Ile schnie sosna? Czas sezonowania i wilgotność

Ile kosztuje cięcie drewna w tartaku? Cennik 2026

Cięcie drewna w tartaku kosztuje zwykle 100–150 zł netto/m³ dla drewna opałowego, a przetarcie konstrukcyjne 150–450 zł/m³. Do ceny dochodzą transport 3–8 zł/km, ostrzenie 30–70 zł/m³, suszenie 80–120 zł/m³ oraz odpady 10–25%. Stawka godzinowa pilarza to 80–150 zł/h,...

Ciepło właściwe drewna: wartości i wzór

Ciepło właściwe drewna: wartości i wzór

Ciepło właściwe drewna to energia potrzebna do ogrzania 1 kg materiału o 1 K; wynosi zwykle 1300–2000 J/kg·K dla drewna suchego i rośnie wraz z wilgotnością, np. sosna przy 20% ma ok. 1948 J/kg·K. Woda ma ok. 4186 J/kg·K, dlatego wilgotne drewno nagrzewa się z...

Ile schnie bejca? Czas schnięcia bejc

PN-EN 338: klasy wytrzymałości drewna konstrukcyjnego

PN-EN 338 to norma klasyfikująca drewno konstrukcyjne na klasy wytrzymałości. Klasy iglaste oznaczane są literą C (np. C14, C16, C24, C30), a liściaste literą D. Liczba w symbolu odpowiada charakterystycznej wytrzymałości na zginanie w N/mm². Norma podaje f m,k, f...