Zaktualizowano:
Kantówka sosnowa 90×90 to element o przekroju nominalnym 90×90 mm, dostępny w wersji surowej, struganej i impregnowanej ciśnieniowo. Sprawdza się w podwalinach, legarach, słupkach, pergolach i meblach ogrodowych. Kluczowe parametry to wilgotność do 15% (+/-3%), klasa C24 i wytrzymałość 24 MPa na zginanie. Cena zależy od długości, obróbki i impregnacji.
Parametry techniczne kantówki sosnowej 90×90 – wymiary nominalne i rzeczywiste
Kantówka sosnowa 90×90 to element o przekroju nominalnym 90 × 90 mm. W handlu występuje jako kantówka 90×90, kantówka 90 × 90 mm oraz kantówka 90×90 mm – każde oznaczenie dotyczy tego samego wymiaru bazowego. W wersji surowej wymiar rzeczywisty może być większy od docelowego, ponieważ drewno jest później strugane. W wersji struganej producent podaje wymiar gotowy; przykładowo KVH C24 o przekroju 90×90 mm ma po obróbce wymiar 90 × 90 mm.
Produkt KVH C24 o kodzie 706090925 ma przekrój 90×90 mm. Klasa drewna określa nośność i zastosowanie. Dla certyfikowanej kantówki KVH C24 wytrzymałość na zginanie wynosi 24 MPa, a norma EN 15497:2014 potwierdza zgodność z wymaganiami konstrukcyjnymi. Wilgotność nie przekracza 15% (+/-3%), co ogranicza pracę drewna po montażu. Gatunkiem jest świerk skandynawski lub europejski. Dostępne długości to 2500 mm i 5000 mm; dzięki klejeniu wzdłużnemu uzyskasz do 500 cm lub do 800 cm, w zależności od szerokości i grubości.
- Wymiar nominalny: 90 × 90 mm.
- Wymiar rzeczywisty: zależny od wersji – surowa przed obróbką, strugana po obróbce; sprawdzasz w karcie produktu.
- Wilgotność: maks. 15% (+/-3%).
- Wytrzymałość: 24 MPa na zginanie, klasa C24.
- Stan obróbki: surowa wymaga strugania i zabezpieczenia; strugana jest gładka i gotowa do montażu.
Kantówka 90×90 znajduje zastosowanie w konstrukcjach szkieletowych, słupach, belkach i elementach pomocniczych. Cena i koszt zależą od klasy, wilgotności, długości oraz obróbki – wersja strugana jest zwykle droższa od surowej.
Zastosowania kantówki 90×90 w konstrukcjach drewnianych i małej architekturze
Kantówka 90×90 mm jest przekrojem uniwersalnym: daje stabilne podparcie, a jednocześnie nie przytłacza formy w małej architekturze. Najlepiej sprawdza się w elementach pracujących na zginanie i ściskanie oraz tam, gdzie potrzebne jest pewne mocowanie do podłoża.
- Podwaliny i legary. Układasz je poziomo na fundamencie, podwalinie lub podkonstrukcji tarasu. Przekrój 90 × 90 mm rozkłada obciążenie z pomostu, stropu lub lekkiej konstrukcji szkieletowej.
- Szkielet konstrukcji. Słupki, oczepy, rygle, belki pomocnicze i miecze. Krawędziak 90×90 mm sprawdza się przy mniejszych rozpiętościach i gęstym rozstawie, typowym dla ścian szkieletowych, stropów i zadaszeń.
- Pergole, altany i trejaże. Słupy, belki poprzeczne, krokwie oraz elementy usztywniające. Wersja o klasie C24 jest dostępna do zastosowań konstrukcyjnych, co ułatwia dobór do projektu.
- Meble ogrodowe i mała architektura. Ławy, stoły, ławki, donice, ramy i obudowy. Kantówka strugana daje gładką powierzchnię; surowa wymaga zabezpieczenia olejem lub impregnatem.
Wybór przekroju zależy od schematu pracy. Dla legarów i podwalin liczą się nośność i ochrona przed wilgocią; w pergolach – sztywność słupów i estetyka; w meblach – prostota obróbki i powtarzalny wymiar 90 × 90 mm. Kantówka 90×90 mm jest kompromisem między smukłością a zapasem nośności.
W budownictwie kantówka 90×90 mm pełni rolę krawędziaka – elementu nośnego o wyraźnym przekroju. Cena zależy od klasy, obróbki i długości, ale zakres zastosowania pozostaje szeroki: od legarów i podwalin po pergole i meble ogrodowe.
Impregnacja ciśnieniowa kantówki 90×90 – trwałość, klasa użytkowania i zastosowania zewnętrzne
Impregnacja ciśnieniowa polega na nasyceniu drewna środkiem ochronnym w autoklawie. Próżnia usuwa powietrze z komórek, a ciśnienie wtłacza preparat w głąb przekroju. W kantówce 90×90 mm zabezpieczenie sięga kilku milimetrów w głąb, obejmując strefę przypowierzchniową i część rdzenia. Efekt to ochrona przed grzybami rozkładu, sinizną i owadami w warunkach stałej wilgotności.
Kantówka surowa, mimo wilgotności do 15% (+/-3%), pracuje dobrze we wnętrzach i konstrukcjach osłoniętych. Na zewnątrz bez impregnacji szybciej chłonie wodę, pęka i traci nośność na styku z gruntem. Wybór wersji zależy od klasy użytkowania według EN 335:
- K1 – wnętrze, drewno suche. Kantówka surowa wystarcza.
- K2 – wnętrze wilgotne, np. pralnia. Wystarczy impregnacja powierzchniowa.
- K3 – zewnątrz pod zadaszeniem, bez kontaktu z gruntem. Zalecana impregnacja ciśnieniowa.
- K4 – kontakt z wodą lub gruntem: podwaliny, legary, słupki ogrodzeniowe. Wymagana.
- K5 – zanurzenie w wodzie. Konieczna zaprawa o wyższej retencji środka.
Kantówka impregnowana ciśnieniowo 90x90x3600 znajduje zastosowanie tam, gdzie element styka się z gruntem, wodą lub pracuje bez zadaszenia: słupki ogrodzeniowe osadzane w betonie, legary pomostów nad wodą, podwaliny na fundamencie bez izolacji poziomej, ramy kompostowników. Długość 3600 mm ogranicza odpady przy rozstawie co 900 mm – z jednej sztuki uzyskasz cztery odcinki.
Cena kantówki impregnowanej ciśnieniowo jest o około 20–35% wyższa niż wersji surowej. Koszt zwraca się, gdy wymiana elementu wiązałaby się z demontażem całej konstrukcji – przykładem są legary pod deskami pomostu.

Porównanie wariantów kantówek: 90×90, 70×70, 40×60 – wymiary, obróbka i zastosowania
Przy wyborze kantówki porównujesz przekrój, długość, obróbkę i ochronę przed wilgocią. Zestawienie obejmuje kantówkę 90×90 mm, kantówkę drewnianą (krawędziak) o wymiarach 70×70 mm (7 × 7 cm) oraz kantówkę struganą sosna 40 × 60 × 2400 mm. Różnica szerokości między 90 × 90 mm a 70 × 70 mm wynosi 20 mm, a między 90 × 90 mm a 40 × 60 mm – 50 mm w jednym wymiarze. Wersja strugana ma powtarzalny wymiar i gładką powierzchnię; surowa wymaga obróbki na budowie i zabezpieczenia. Impregnacja ciśnieniowa podnosi koszt, ale zwiększa trwałość w ekspozycji na wilgoć.
- Kantówka 90 × 90 mm. Wariant konstrukcyjny o największym przekroju. Kod produktu 706090925, norma EN 15497:2014. Dostępne długości: 2500 mm i 5000 mm; dzięki klejeniu wzdłużnemu uzyskasz do 500 cm lub 800 cm, zależnie od szerokości i grubości. Zastosowanie: słupki, legary, podwaliny, oczepy, ramy, pergole i konstrukcje szkieletowe. Strugana – do elementów widocznych; surowa – pod okładzinę; impregnowana ciśnieniowo – przy kontakcie z gruntem lub wodą.
- Kantówka drewniana (krawędziak) o wymiarach 70×70 mm (7 × 7 cm). Przekrój mniejszy od 90 × 90 mm, więc jest lżejszy i łatwiejszy w transporcie oraz obróbce. Niższy koszt materiału w porównaniu z 90 × 90 mm. Zastosowanie: rygle, krokwie, słupki pergoli, stelaże, meble ogrodowe i lekkie konstrukcje o mniejszym obciążeniu. W wersji struganej sprawdza się w elementach widocznych; surowa wymaga impregnacji, jeśli pracuje na zewnątrz. Przy stałej wilgoci wybierz impregnację ciśnieniową.
- Kantówka strugana sosna 40 × 60 × 2400 mm. Najsmuklejszy wariant w zestawieniu. Dostępna długość: 2400 mm. Zastosowanie: łaty, stelaże, listwy konstrukcyjne, podbitki, ramy, meble i lekkie osłony. Przekrój 40 × 60 mm rzadziej przenosi duże obciążenia; przy montażu zewnętrznym wymaga impregnacji powierzchniowej lub ciśnieniowej, zależnie od ekspozycji. Cena jest zwykle niższa niż większych przekrojów, ale dochodzi koszt zabezpieczenia i obróbki.
W praktyce 90 × 90 mm daje największy zapas nośności, 70 × 70 mm jest kompromisem między masą a sztywnością, a 40 × 60 mm wybierasz do precyzyjnych, mniej obciążonych elementów. Przykład: jeśli budujesz pergolę, słupy oprzyj na 90 × 90 mm, a łaty i wykończenia wykonaj z 40 × 60 mm.
Kantówka 90×90 tartak czy Castorama – dostępność, jakość i różnice w zakupie
W tartaku kupujesz kantówkę 90×90 na metr bieżący lub metr sześcienny, zwykle z możliwością cięcia na wymiar. Potwierdzasz gatunek, wilgotność do 15% (+/-3%), klasę C24 i normę EN 15497:2014 dla konkretnej partii. W zastosowaniu konstrukcyjnym liczy się wytrzymałość na zginanie 24 MPa, bo dotyczy legarów, podwalin i słupków. Jeśli zależy Ci na kantówce sosnowej 90×90, w tartaku łatwiej sprawdzisz, czy dostaniesz sosnę, czy świerk skandynawski lub europejski.
Kantówka 90×90 Castorama to gotowy produkt z półki lub zamówienia online. Dostępność od ręki jest zwykle większa w popularnych długościach, ale wybór klasy, wilgotności i impregnacji bywa węższy. Cena obejmuje wygodę zakupu i transport, dlatego przy większej liczbie sztuk koszt jednostkowy bywa wyższy niż w tartaku. Przykład: potrzebujesz 6 sztuk po 2,5 m – w tartaku zamówisz jedną partię i przytniesz na miejscu; w Castoramie kupisz dostępne odcinki, ale zapłacisz za gotowość od ręki.
- Dostępność: Castorama – szybciej; kantówka 90×90 tartak – po potwierdzeniu stanu magazynowego.
- Cięcie na wymiar: tartak – często w cenie lub za dopłatę; Castorama – wybrane długości, usługa dodatkowo płatna.
- Jakość: tartak – kontrola partii, sęków, pęknięć i paczenia; Castorama – sprawdź etykietę, wilgotność i stan powierzchni.
- Impregnacja: tartak – możliwość zamówienia ciśnieniowej; Castorama – ograniczony wybór wersji impregnowanych.
- Cena: tartak – niższa przy dużych ilościach; Castorama – wyższa jednostkowo, ale bez kosztu dowozu przy odbiorze własnym.
Przy zakupie kantówki 90×90 sprawdź wymiar rzeczywisty, wilgotność, klasę C24, normę EN 15497:2014 i sposób składowania. Kantówka 90×90 tartak daje większą kontrolę nad parametrami; kantówka 90×90 Castorama – szybszy dostęp. Wybór zależy od priorytetu: ceny i jakości partii albo czasu.

Cennik i kalkulator kosztów kantówki 90×90 – cena za mb i m3, przykładowe wyliczenia
Do porównania ofert kantówki sosnowej 90×90 i innych gatunków użyj jednej jednostki: metra bieżącego lub metra sześciennego. Dla kantówki 90×90 mm objętość 1 mb wynosi 0,09 × 0,09 × 1 = 0,0081 m³. Zatem 1 m³ to około 123,46 mb. Jeśli znasz cenę za m³, koszt 1 mb obliczysz jako cena za m³ × 0,0081. Jeśli znasz cenę za mb, koszt 1 m³ wynosi cena za mb × 123,46.
W kalkulacji rozdziel trzy stany: surowa, strugana i impregnowana. Różnią się zakresem obróbki, więc cena za mb i m³ rośnie wraz z dodatkowymi procesami.
- Kantówka 90×90 surowa: najniższa cena bazowa; liczysz pełny przekrój 90 × 90 mm i ewentualny zapas na obróbkę.
- Kantówka 90×90 strugana: do ceny materiału dodajesz koszt strugania; wymiar jest powtarzalny, a powierzchnia gotowa do wykończenia.
- Kantówka 90×90 impregnowana: doliczasz impregnację, zwykle ciśnieniową; to najwyższa pozycja w cenniku, ale uzasadniona przy ekspozycji na wilgoć.
Przykład liczbowy dla trzech długości. Przyjmij stawkę 30 zł za mb kantówki 90×90; w praktyce podstaw aktualną cenę dla wybranego stanu.
- 2400 mm = 2,4 mb = 0,01944 m³. Koszt: 2,4 × 30 zł = 72 zł. Cena za m³: 3703,70 zł.
- 3600 mm = 3,6 mb = 0,02916 m³. Koszt: 3,6 × 30 zł = 108 zł. Cena za m³: 3703,70 zł.
- 5000 mm = 5,0 mb = 0,0405 m³. Koszt: 5,0 × 30 zł = 150 zł. Cena za m³: 3703,70 zł.
Dla kantówki 90×90 mm zamawianej w większej partii licz koszt całkowity: suma mb × cena za mb albo suma m³ × cena za m³. Kalkulacja w m³ jest dokładniejsza przy mieszanych długościach, a w mb szybsza przy stałym przekroju.
Alternatywne przekroje i długości kantówek sosnowych – 140x140x5000 i inne formaty
W cięższych konstrukcjach przekrój 90 × 90 mm bywa niewystarczający. Kantówka sosnowa impregnowana ciśnieniowo 140x140x5000 ma pole przekroju 19 600 mm², podczas gdy kantówka 90×90 mm osiąga 8 100 mm². To 2,42 razy więcej materiału w przekroju, więc 140 × 140 mm lepiej przenosi obciążenia i ogranicza ugięcie przy większym rozstawie podpór.
Zastosowanie kantówki 140x140x5000 wybierz, gdy belka, słupek lub oczep pracuje pod większym obciążeniem, na większym wysięgu albo wymaga mniejszej liczby podpór. Jeżeli przekrój 90 × 90 mm jest wystarczający, a odcinek 5000 mm generuje zbyt duży zapas, rozwiązaniem jest kantówka impregnowana ciśnieniowo 90x90x3600. Dla formatów pośrednich porównaj pole przekroju i warunki ugięcia, nie tylko cenę za metr.
- 90 × 90 mm: lżejsze ramy i mniejsze rozpiętości.
- 140 × 140 mm: większe obciążenia, dłuższe przęsła, słupy nośne.
- 5000 mm: mniej łączeń, ale większy zapas i trudniejszy transport.
Dostępne formaty różnią się nośnością wynikającą z pola przekroju. Ceny 140 × 140 są wyższe od 90 × 90, ale w cięższej konstrukcji liczy się mniejsza liczba podpór i mniejsze ryzyko ugięcia. Przykład: zamiana 90 × 90 mm na 140 × 140 mm zwiększa sztywność przekroju na zginanie około 5,8 razy. Koszt rośnie wraz z przekrojem, jednak przy większym obciążeniu 140x140x5000 pozwala ograniczyć liczbę elementów i połączeń. Przy mieszanych długościach porównuj koszt całkowity, nie tylko cenę za metr bieżący.
Synteza wyróżników SEO i rekomendacje treści dla frazy kantówka 90×90
W nagłówkach H2 i H3 stosuj naprzemiennie trzy warianty: kantówka 90×90 mm, kantówka 90×90 mm oraz kantówka 90 × 90 mm. Dzięki temu pokryjesz różne zapisy w wyszukiwarce bez powielania treści. W opisach produktów i akapitach wprowadzających dodaj frazy zakupowe: kantówka 90×90 castorama, kantówka 90×90 tartak i kantówka 90×90 tartak. Uzupełnij je o kantówka 90×90 impregnowana oraz kantówka 90×90 strugana.
- H2/H3: umieść kantówka 90×90 mm, kantówka 90 × 90 mm, kantówka 90×90. Dla podstron lokalnych: kantówka 90×90 tartak, kantówka 90×90 tartak, kantówka 90×90 castorama.
- Opisy produktów: podaj kod 706090925, przekrój 90×90 mm, wilgotność nie przekracza 15% (+/-3%), wytrzymałość na zginanie 24 MPa, normę EN 15497:2014, dostępne długości 2500 mm i 5000 mm, klejenie wzdłużne do 500 cm lub 800 cm, gatunek świerk skandynawski / europejski.
- Alternatywne przekroje: wpleć frazę Kantówka strugana sosna 40 x 60 x 2400 mm jako propozycję uzupełniającą. Dla pozostałych formatów podawaj pole przekroju i długość, np. 40×60 mm, 2400 mm, 90×90 mm, 5000 mm.
- Impregnacja: dodaj warianty „kantówka 90×90 impregnowana” i „kantówka 90×90 strugana” w nagłówkach H3 oraz w akapitach z parametrami.
- Linkowanie wewnętrzne: kieruj do porównania 90×90 mm i 140×140 mm oraz do kalkulatora mb/m³. Anchor text: kantówka 90×90 mm, kantówka 90×90 tartak, kantówka 90×90 castorama.
W title i meta description umieść najkrótszą frazę: kantówka 90×90. W pierwszym akapicie użyj pełnej formy: kantówka 90×90 mm. W altach i podpisach dodaj warianty: kantówka 90 × 90 mm, kantówka 90×90 mm. Dla fraz z intencją zakupową zbuduj osobne sekcje: kantówka 90×90 castorama, kantówka 90×90 tartak, kantówka 90×90 tartak.
Liczbowo: 90×90 mm to 8 100 mm². Dla 2500 mm objętość wynosi 0,02025 m³, dla 5000 mm – 0,0405 m³. Te wartości wzmacniają precyzję opisu i pomagają w SEO long-tail.
Najczęstsze pytania
Czym się różni kantówka od krawędziaka?
W praktyce artykułu kantówka 90×90 mm pełni rolę krawędziaka, czyli elementu nośnego o wyraźnym przekroju; nazwy bywają używane zamiennie, więc różnica sprowadza się do kontekstu i zwyczaju.

Daniel Nowak od lat dzieli się praktycznymi wskazówkami z budowy i aranżacji małych domów szkieletowych. Jego porady wynikają z własnych doświadczeń przy realizacji projektu domku do 35 m².
Więcej o autorze →




















