Klasy drewna sosnowego – Co oznaczają i jak wybrać?

przez | kwi 19, 2025 | Budowa, budownictwo, Domy drewniane

Zaktualizowano:

Klasy drewna sosnowego dzielą się na wytrzymałościowe (C14–C30) i jakościowe (A–D). Wybór wpływa na nośność, wilgotność i koszt. Poznaj różnice i zastosowania, aby dobrać odpowiedni materiał do projektu budowlanego.

Dlaczego podział na klasy drewna sosnowego ma znaczenie?

Klasyfikacja drewna określa jego właściwości mechaniczne, wymiarowe i wilgotnościowe, a to bezpośrednio wpływa na koszt i bezpieczeństwo konstrukcji. Przy zakupie konstrukcyjnego drewna sosnowego zwróć uwagę na klasę: od niej zależy nośność elementu, tolerancje wymiarowe oraz wymagania obróbki i impregnacji.

  • Podstawy systemu klasyfikacji: opiera się na ocenie wad, gęstości i wytrzymałości. Klasy wyższe oznaczają mniej pęknięć, sęków i większą jednorodność, co ułatwia stolarkę i prefabrykację.
  • Wpływ na wybory zakupowe: drewno lite ma ograniczoną długość pnia do ~6 m i wilgotność 16–20%, co może wymusić łączenia i dodatkowe prace. KVH (wilgotność max. 15%, długości do 13 m) i BSH (przekroje 200×800 mm, rozpiętości >30 m) oferują lepszą powtarzalność i mniej odpadów, a to obniża koszty montażu.
  • Tolerancje i przewidywalność: KVH ±1 mm versus drewno lite ±2–3 mm – mniejsza tolerancja oznacza dokładniejsze dopasowanie i krótszy czas pracy na budowie.
  • Trwałość i użytkowanie: zgodnie z Eurokod 5 klasy użytkowania NKL określają dopuszczalną wilgotność (NKL1 do 12%) i wymagania impregnacji (NKL3). Wpływa to na wybór gatunku drewna lub konieczność impregnacji przy zastosowaniach zewnętrznych.
  • Pochodzenie i jakość: najwyższej jakości konstrukcyjne drewno sosnowe często pochodzi ze Skandynawii, co podnosi cenę, ale zmniejsza ryzyko reklamacji i poprawia parametry projektowe.

Tabela porównawcza klas wytrzymałościowych drewna sosnowego C14, C16, C18 i C24

Przy zakupie drewna konstrukcyjnego spotkasz oznaczenia od C14 do C24. Liczba po literze C oznacza wytrzymałość na zginanie w megapaskalach – im wyższa, tym większa nośność elementu. Klasa drewna wpływa na dopuszczalne obciążenie, zakres wad (sęki, pęknięcia) oraz wymaganą wilgotność. W tabeli zestawiono najważniejsze parametry dla sosny.

Klasa drewna Wytrzymałość na zginanie (MPa) Maksymalna wilgotność (%) Tolerancja wymiarowa (mm) Typowe zastosowanie
C14 14 16–20 (drewno lite) ±2–3 Elementy tymczasowe, szalunki, drobna stolarka
C16 16 16–20 (drewno lite) ±2–3 Krokwie, słupy pomocnicze w konstrukcjach niewielkich obciążeń
C18 18 ≤15 (często KVH) ±1 Belki stropowe, więźby dachowe w domach jednorodzinnych
C24 24 ≤15 (często KVH) ±1 Dźwigary główne, konstrukcje wielokondygnacyjne, elementy narażone na duże obciążenia

Różnica między klasami podstawowymi (C14, C16) a wyższymi (C18, C24) to nie tylko wytrzymałość, ale także jakość surowca. Drewno wyższej klasy, np. C24, często pochodzi ze Skandynawii i jest klejone w technologii KVH, co gwarantuje wilgotność maksymalnie 15% oraz tolerancję ±1 mm. Dla klas C14 i C16 typowe jest drewno lite o wyższej wilgotności (16–20%) i większych odchyłkach (±2–3 mm), co wymaga dodatkowego suszenia i dłuższego montażu. Wybierając klasę, pamiętaj, że klasyfikacja według Eurokodu 5 uwzględnia również warunki użytkowania – dla wilgotnych środowisk (NKL 3) konieczna będzie impregnacja ciśnieniowa lub wybór gatunku odpornego, niezależnie od klasy wytrzymałości.

Zobacz więcej  Drewno C25 – Najlepszy Wybór dla Twoich Projektów Budowlanych
Klasy drewna sosnowego – Co oznaczają i jak wybrać? - 1

Wartości charakterystyczne wytrzymałości dla sosny i świerku – liczby, tabele, porównanie

Zgodnie z normą PN-EN 338 wartości charakterystyczne wytrzymałości dla krajowego drewna sosnowego i świerkowego litego są jednakowe w obrębie danej klasy. Poniższa tabela zestawia parametry dla klas C18, C24 i C30, które najczęściej spotkasz w konstrukcjach domów jednorodzinnych i hal.

Klasa Wytrzymałość na zginanie fm,k [MPa] Wytrzymałość na ściskanie wzdłuż włókien fc,0,k [MPa] Moduł sprężystości E0,mean [GPa] Gęstość charakterystyczna ρk [kg/m³]
C18 18 18 10 320
C24 24 21 11 350
C30 30 23 12 380

Wartości obowiązują dla drewna o wilgotności 12% (klasa użytkowania NKL1 według Eurokodu 5). Im wyższa klasa, tym większa nośność – na przykład zamiana belki C18 na C24 o tym samym przekroju zwiększa nośność na zginanie o 33%. Wyższy moduł sprężystości w klasie C30 (12 GPa) pozwala na redukcję ugięcia o około 10% w porównaniu do C24. Przy projektowaniu słupów kieruj się wytrzymałością na ściskanie – dla C24 to 21 MPa, co wystarcza do standardowych obciążeń w budynkach mieszkalnych. W przypadku większych rozpiętości stropów warto sięgnąć po klasę C30, aby utrzymać smukłe przekroje. Podane wartości dotyczą drewna litego – dla KVH i BSH parametry są podobne, ale gwarantują one mniejszą wilgotność i dokładniejsze wymiary, co dodatkowo poprawia efektywność konstrukcji.

Normy, certyfikaty i wymogi prawne przy zakupie konstrukcyjnego drewna sosnowego

Przy zakupie konstrukcyjnego drewna sosnowego kluczowe znaczenie mają normy europejskie oraz certyfikaty potwierdzające legalność pochodzenia. Podstawą jest norma PN-EN 14081, która określa wymagania dla drewna konstrukcyjnego sortowanego wytrzymałościowo – każdy element powinien posiadać oznakowanie CE. Oznaczenie CE gwarantuje, że produkt spełnia deklarowane parametry klasy (np. C24) oraz przeszedł kontrolę w zakładzie produkcyjnym. Bez tego oznakowania nie możesz legalnie zastosować go w konstrukcji nośnej budynku.

Dokumentacja, którą musisz otrzymać od dostawcy, obejmuje deklarację właściwości użytkowych (DoP) oraz świadectwo pochodzenia. W przypadku drewna sprowadzanego ze Skandynawii (sosna, świerk) często dołączany jest certyfikat FSC lub PEFC – potwierdzają one, że surowiec pochodzi z legalnych, zrównoważonych źródeł. Przykład: w 2026 roku za drewno z certyfikatem FSC zapłacisz średnio o 5–10% więcej niż za materiał bez certyfikatu, ale unikniesz ryzyka kar administracyjnych za nielegalny wyrąb.

Lista dokumentów do sprawdzenia przy odbiorze:

  1. Oznakowanie CE zgodne z PN-EN 14081 – znajdziesz je na każdym elemencie lub na etykiecie zbiorczej.
  2. Deklaracja właściwości użytkowych (DoP) – zawiera klasę wytrzymałości, wilgotność, tolerancje wymiarowe.
  3. Certyfikat FSC lub PEFC – wymagany przy zamówieniach publicznych i projektach zrównoważonych.
  4. Świadectwo klasy użytkowania według Eurokodu 5 – np. NKL1 (wilgotność ≤12%), NKL2 lub NKL3 (impregnacja ciśnieniowa lub gatunek odporny).

Praktyczna wskazówka: dla konstrukcji wewnętrznych (NKL1) wystarczy drewno lite klasy C18 z wilgotnością 16–20%, ale upewnij się, że dostawca podaje klasę w dokumentach. W przypadku dźwigarów o rozpiętości powyżej 6 m albo elementów narażonych na wilgoć (NKL2/NKL3) wymagane jest drewno KVH (wilgotność ≤15%, tolerancja ±1 mm) lub BSH (klejone warstwowo, przekroje 200×800 mm, rozpiętości >30 m). Koszt takiego materiału jest wyższy o 20–30%, ale gwarantuje zgodność z wymogami prawnymi i bezpieczeństwo konstrukcji.

Zobacz więcej  Jak zaaranżować lastryko z roślinami w Twoim wnętrzu?

Klasa wytrzymałości a klasa jakości – co wybrać do swojego projektu?

Po omówieniu klas wytrzymałościowych C i norm musisz odróżnić je od wizualnej klasy jakości drewna. Klasa wytrzymałości (np. C24) określa parametry mechaniczne – nośność na zginanie, ściskanie, moduł sprężystości. Klasa jakości (A, B, C według PN-D-95021) dotyczy wyglądu: liczby i wielkości sęków, pęknięć, krzywizny. Te same wartości wytrzymałościowe mogą występować w różnych klasach jakości, ale koszt wyższej klasy jest wyraźnie wyższy. Oddzielne sortowanie wizualne podnosi cenę finalną o 10–20% w porównaniu do materiału niesortowanego wizualnie.

  1. Niewidoczne konstrukcje nośne(więźba dachowa, stropy wewnętrzne) – wybierz klasę wytrzymałości C24 lub C30, klasę jakości B lub C. Oszczędność sięga 20–30% w porównaniu do klasy A, a wygląd nie ma znaczenia.
  2. Widoczne elementy wykończeniowe(schody, balustrady, belki na ekspozycji) – postaw na klasę jakości A. Cena dla tej samej wytrzymałości (np. C24) jest wyższa o 25–40%, ale eliminuje potrzebę maskowania wad.
  3. Zastosowania zewnętrzne(taras, pergola) – priorytetem jest klasa użytkowania NKL3 według Eurokodu 5 oraz impregnacja ciśnieniowa. Klasa jakości ma drugorzędne znaczenie, bo element i tak zostanie zabezpieczony powłoką.

Przykład liczbowy: belka stropowa z sosny C24 w klasie jakości B kosztuje w 2026 roku około 14 zł/mb, w klasie A – 18 zł/mb. Różnica 4 zł/mb przy 10 belkach po 5 m daje oszczędność 200 zł, jeśli elementy nie będą widoczne. Gdy liczy się tylko nośność, tańsza klasa jakości jest wystarczająca.

Klasy drewna sosnowego – Co oznaczają i jak wybrać? - 2

Sęki, skręt włókien i szkodniki – jak wady drewna sosnowego wpływają na jego klasę?

Wady naturalne decydują o wizualnej klasie jakości A, B lub C według PN-D-95021, a także wpływają na klasę wytrzymałości w sortowaniu C. W drewnie litym tolerancja wymiarowa wynosi ±2–3 mm – większe sęki i skręt włókien powodują obniżenie klasy. W przypadku sosny konstrukcyjnej typowe wady klasyfikuje się następująco:

  1. Zdrowe sęki zrośnięte– w klasie A dopuszczalne do średnicy 10 mm, w klasie B do 30 mm. Powyżej przekroju krytycznego (np. >⅓ szerokości belki) drewno traci klasę wytrzymałości i przechodzi do C14 lub zostaje odrzucone.
  2. Sęki wypadające lub spróchniałe– obniżają klasę do B lub C, bez względu na rozmiar. W praktyce oznacza to obniżenie ceny o 20–30% w stosunku do sęków zrośniętych.
  3. Skręt włókien– przekraczający 1:10 (jeden obrót na metr bieżący) dyskwalifikuje element z klasy C18/C24. W klasie jakości A granica to 1:15; przy większym skręcie drewno traci do 15% wytrzymałości na zginanie.
  4. Pęknięcia skurczowe– belka stropowa o wysokości 24 cm i wilgotności 20% po wyschnięciu do 6–8% skraca się o około 8 mm, co powoduje pęknięcia wzdłużne. W klasie A dopuszczalne są tylko pęknięcia nieprzekraczające 1 mm szerokości; w B – do 3 mm; w C – do 5 mm. Pęknięcia przekraczające ⅓ grubości elementu obniżają klasę wytrzymałości.
  5. Chodniki owadzie– obecność któregokolwiek śladu spuszczela lub kołatka wyklucza drewno z klas A i B. Nawet w klasie C dopuszczalne są tylko pojedyncze, nieaktywne otwory o średnicy poniżej 2 mm. Szkodniki powodują osłabienie mechaniczne – elementy z chodnikami nie nadają się do konstrukcji nośnych.
Zobacz więcej  Cena drewna C24 – Wykres i aktualne ceny 2026

W praktyce sortowanie wizualne odbywa się równolegle do wytrzymałościowego. Ten sam kawałek tarcicy może mieć klasę C24 według PN-EN 14081, ale klasę jakości C – cena będzie niższa o 10–20% od C24/A. Wady takie jak skręt włókien lub sęki wypadające bezpośrednio redukują parametry mechaniczne: moduł sprężystości obniża się nawet o 20%, co wymaga przewymiarowania przekroju w projekcie.

Klasyfikacja okrągłego drewna sosnowego (klasy A, B, C, D) – zasady i zastosowania

Okrągłe drewno sosnowe sortuje się według odrębnego systemu jakościowego, który różni się od klasyfikacji tarcicy. Dłużyce i kłody przydziela się do klas A, B, C lub D na podstawie średnicy, liczby i wielkości sęków, krzywizny oraz wad strukturalnych. Klasa A obejmuje strzały o średnicy w cieńszym końcu minimum 24 cm, bez sęków na długości co najmniej 2 m i z krzywizną nieprzekraczającą 0,5%. Przeznaczenie to sklejka, fornir lub elementy stolarskie wysokiej jakości – cena takiego surowca wynosi od 450 do 600 zł za metr sześcienny.

  • Klasa B– dopuszczalne sęki zrośnięte do 30 cm średnicy, krzywizna do 1,5%, minimalna średnica w cieńszym końcu 18 cm. Stosowana do tarcicy konstrukcyjnej, słupów energetycznych i elementów nośnych w budownictwie. Kosztuje około 280–380 zł/m³.
  • Klasa C– drewno z widocznymi sępkami i krzywizną do 3%, minimalna średnica 12 cm. Używane na palety, opakowania, ogrodzenia lub podkłady kolejowe. Cena spada do 160–240 zł/m³.
  • Klasa D– surowiec niskiej jakości, z dowolną liczbą wad, bez wymaganego wymiaru. Przeznaczony na zrębki, płytę wiórową lub opał. Jego wartość rynkowa wynosi 60–120 zł/m³.

Różnica w cenie między klasą A a D może sięgać 4–5 razy, dlatego wybór odpowiedniej klasy okrąglaka bezpośrednio wpływa na koszt projektu. Przy zamówieniu do tartaku sprawdzaj deklarowaną klasę – niecertyfikowane partie często zawierają domieszki niższej jakości, co oznacza realną stratę na wydajności przerobu.

Sosna a dąb – porównanie klas i kierunków wykorzystania

Drewno dębowe klasyfikuje się według zupełnie innych kryteriów niż sosnowe. W przypadku dębu dominuje podział jakościowy na klasy I, II i III według PN-EN 975-1, gdzie o przynależności decyduje liczba i wielkość sęków, pęknięć oraz przebarwień. Dla konstrukcji nośnych dąb podlega jednak klasom wytrzymałości D30 lub D35 według EN 338 – ich parametry, takie jak wytrzymałość na zginanie (fm,k) rzędu 30–35 MPa, są zbliżone do sosnowych C24/C30, ale gęstość dębu (ok. 700 kg/m³) jest niemal dwukrotnie wyższa. Różnica kluczowa: system klas sosny został opracowany głównie dla sortowania wytrzymałościowego, podczas gdy klasy dębu priorytetowo traktują wygląd. W praktyce oznacza to, że dąb klasy I (fornir, meble) kosztuje średnio 800–1200 zł/m³, czyli dwukrotnie więcej niż sosna klasy A (450–600 zł/m³). W wilgotnym środowisku klasy użytkowania NKL 3 dąb, dzięki naturalnej odporności, nie wymaga impregnacji ciśnieniowej – sosna w takich warunkach wymaga obróbki lub zastosowania gatunku odpornego. Do widocznych elementów wykończeniowych wybieraj dąb z klasą jakościową I lub II; do konstrukcji nośnych w suchym wnętrzu wystarczy sosna C24 z klasą wizualną B, co obniży koszt o 40–50% w porównaniu z dębem tej samej wytrzymałości.

Najczęstsze pytania

Jaka jest klasa drewna sosnowego?

Drewno sosnowe klasyfikuje się według klas wytrzymałościowych C (od C14 do C30) oraz wizualnych klas jakości A, B, C, D. Wybór zależy od przeznaczenia – im wyższa klasa, tym większa nośność i mniej wad.


Daniel Nowak — Redaktor prowadzący i praktyk budowlany
Daniel Nowak od lat dzieli się praktycznymi wskazówkami z budowy i aranżacji małych domów szkieletowych. Jego porady wynikają z własnych doświadczeń przy realizacji projektu domku do 35 m².
Więcej o autorze →

Podobne wpisy:

Ile kosztuje metr krokwi? Ceny, przekroje i porady

Ile kosztuje metr krokwi? Ceny, przekroje i porady

Metr krokwi kosztuje zwykle od 16 do 44 zł/mb, zależnie od przekroju, gatunku, klasy i obróbki. Przykładowo 50×100 mm to około 20 zł/mb, 140×70 mm około 40 zł/mb, a 95×95 mm od 16 zł/mb (niestrugana) do 25 zł/mb (strugana). Cena nie obejmuje zwykle transportu,...

Budowa wiaty w granicy działki: przepisy i odległości

Budowa wiaty w granicy działki: przepisy i odległości

Budowa wiaty w granicy działki jest możliwa, jeśli zachowasz odległości: okap min. 1,5 m, ściana bez okien 3 m, z oknami 4 m, a carport 3 m od granicy i 7 m od okien sąsiada. Do 35 m² (lub 50 m² przy domu) wystarczy zgłoszenie; powyżej potrzebne pozwolenie. Sprawdź...

Przekrój przez strop: Teriva, monolit, drewno

Przekrój przez strop: Teriva, monolit, drewno

Przekrój przez strop pokazuje warstwę nośną, nadbeton, żebra lub pustaki, izolację i wykończenie. W Terivie zobaczysz żebra 40–60 cm, pustaki i nadbeton 50–80 mm; całkowita wysokość to 205–235 mm, a ciężar 2,0 kN/m². Monolit to lita płyta, prefabrykaty mają kanały, a...

Ile stempli na m2 – Jak dobrać rozstaw podpór

Ile stempli na m2 – Jak dobrać rozstaw podpór

Przyjmij około 1,2–2,0 stempla drewnianego na m² lub 0,7–1,0 stempla metalowego na m², zależnie od rozstawu i nośności. Dla siatki 0,8 × 0,8 m to ok. 1,56 szt./m², a 1,0 × 1,0 m – 1 szt./m². Gęstszy rozstaw zmniejsza ugięcie i ryzyko pęknięć, ale zwiększa koszt i czas...

Ile kosztują stemple budowlane? Ceny i porady

Ile kosztują stemple budowlane? Ceny i porady

Stemple budowlane kosztują od 30 do 450 zł za sztukę. Cena zależy od materiału, nośności, długości i stanu. Używane stalowe modele to wydatek 30–80 zł, nowe stalowe 70–250 zł, a aluminiowe 250–450 zł. W pakietach 20, 50 lub 100 sztuk cena jednostkowa spada. Wynajem to...

Nośność konstrukcji krzyżówka – Definicje i hasła

Nośność konstrukcji krzyżówka – Definicje i hasła

Nośność konstrukcji krzyżówka to hasło łączące budownictwo i żeglugę. W budownictwie nośność oznacza maksymalne obciążenie przenoszone przez element; w krzyżówkach najczęstsze odpowiedzi to DWT (3 litery), TONAŻ (5), UDŹWIG (6) i NOŚNOŚĆ (8). Wybór zależy od liczby...

Budowa domu murowanego: koszty, materiały i etapy

Budowa domu murowanego: koszty, materiały i etapy

Budowa domu murowanego zwykle trwa od 14 do 24 miesięcy, a dom 100 m² w stanie deweloperskim kosztuje 450 000–600 000 zł. Mur zapewnia dużą masę termiczną, odporność ogniową i stabilność konstrukcyjną, ale wymaga starannego doboru materiału ściennego oraz izolacji...

Belka 5m – Nośność, przekrój, cena i montaż

Belka 5m – Nośność, przekrój, cena i montaż

Belka 5m to element o rozpiętości 5 metrów, dostępny w drewnie litym, KVH, BSH, stali i żelbecie. O doborze decydują obciążenie, rozstaw, klasa materiału i limit ugięcia. Dla stropu drewnianego często wymagany jest przekrój większy niż 45×145 mm, a ostateczny dobór...

Wiata gospodarcza bez pozwolenia – Limity i formalności

Wiata gospodarcza bez pozwolenia – Limity i formalności

Wiatę gospodarczą bez pozwolenia i zgłoszenia postawisz, jeśli ma powierzchnię zabudowy do 50 m² i stoi na działce z budynkiem mieszkalnym lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe. Limit to 2 wiaty na 1000 m². Wiaty rolnicze do 300 m², 7 m rozpiętości i 7 m...

Najnowsze:

Ile kosztuje metr krokwi? Ceny, przekroje i porady

Ile kosztuje metr krokwi? Ceny, przekroje i porady

Metr krokwi kosztuje zwykle od 16 do 44 zł/mb, zależnie od przekroju, gatunku, klasy i obróbki. Przykładowo 50×100 mm to około 20 zł/mb, 140×70 mm około 40 zł/mb, a 95×95 mm od 16 zł/mb (niestrugana) do 25 zł/mb (strugana). Cena nie obejmuje zwykle transportu,...

Ile schnie bejca? Czas schnięcia bejc

Ile schnie bejca? Czas schnięcia bejc

Bejca wodna schnie dotykowo zwykle 1–2 godz., a do nałożenia kolejnej warstwy lub lakieru potrzeba 4–6 godz. w 18–25°C. Bejce rozpuszczalnikowe wymagają 4–8 godz. do suchości powierzchniowej i 12–24 godz. do pełnego utwardzenia. Poniżej 15°C lub przy wilgotności...

Ile schnie sosna? Czas sezonowania i wilgotność

Ile schnie sosna? Czas sezonowania i wilgotność

Sosnę sezonujesz zwykle 6–12 miesięcy w przewiewnym, nasłonecznionym miejscu z odkrytymi bokami stosu, aż wilgotność drewna spadnie do około 15–20%. Grubsze polana, cień i brak przewiewu wydłużają ten czas. Zamiast polegać tylko na kalendarzu, zmierz wilgotność...

Castorama kantówki drewniane – Wymiary, ceny i zastosowania

Castorama kantówki drewniane – Wymiary, ceny i zastosowania

Castorama kantówki drewniane to elementy o przekroju kwadratowym lub zbliżonym do kwadratu, dostępne m.in. w wymiarach 45×45, 70×70 i 90×90 mm. Ceny w analizowanych pozycjach wynoszą od 17,98 do 62,98 zł/szt., czyli od 9,99 do 24,22 zł/m; przed zakupem porównaj...

Lite drewno: definicja, belki i koszty

Lite drewno: definicja, belki i koszty

Lite drewno to jeden kawałek drewna bez sklejanych warstw, o ciągłej strukturze i naturalnym rysunku. Ma zwykle 20–40 mm grubości, zachowuje się inaczej niż drewno klejone i wymaga dopasowania wilgotności do zastosowania. Sprawdza się w belkach, stropach i meblach,...

Drewno lite: belki, gatunki i właściwości

Drewno lite: belki, gatunki i właściwości

Drewno lite to materiał z jednego fragmentu pnia, bez klejenia i warstw. W belkach i meblach zapewnia naturalną strukturę oraz nośność zależną od gatunku i klasy, np. C24. Rozpoznasz je po ciągłych słojach, braku spoin i wilgotności około 15–18%. Do krótkich elementów...

Bale dąb buk: rodzaje, ceny i właściwości opałowe

Bale dąb buk: rodzaje, ceny i właściwości opałowe

Bale dąb buk to sortyment drewna o zbliżonym przekroju, dostępny w tartakach i składach. Dąb jest cięższy, trwalszy i pali się dłużej; buk szybciej się rozpala, schnie i łatwiej łupie. Ceny zależą od wymiarów, wilgotności i sezonowania – przykładowo dąb 50 mm kosztuje...

Ile schnie sosna? Czas sezonowania i wilgotność

Ile kosztuje cięcie drewna w tartaku? Cennik 2026

Cięcie drewna w tartaku kosztuje zwykle 100–150 zł netto/m³ dla drewna opałowego, a przetarcie konstrukcyjne 150–450 zł/m³. Do ceny dochodzą transport 3–8 zł/km, ostrzenie 30–70 zł/m³, suszenie 80–120 zł/m³ oraz odpady 10–25%. Stawka godzinowa pilarza to 80–150 zł/h,...

Ciepło właściwe drewna: wartości i wzór

Ciepło właściwe drewna: wartości i wzór

Ciepło właściwe drewna to energia potrzebna do ogrzania 1 kg materiału o 1 K; wynosi zwykle 1300–2000 J/kg·K dla drewna suchego i rośnie wraz z wilgotnością, np. sosna przy 20% ma ok. 1948 J/kg·K. Woda ma ok. 4186 J/kg·K, dlatego wilgotne drewno nagrzewa się z...

Ile schnie bejca? Czas schnięcia bejc

PN-EN 338: klasy wytrzymałości drewna konstrukcyjnego

PN-EN 338 to norma klasyfikująca drewno konstrukcyjne na klasy wytrzymałości. Klasy iglaste oznaczane są literą C (np. C14, C16, C24, C30), a liściaste literą D. Liczba w symbolu odpowiada charakterystycznej wytrzymałości na zginanie w N/mm². Norma podaje f m,k, f...