Cena murłaty 14×14 – ile kosztuje metr bieżący w 2025?

przez | mar 23, 2025 | Budowa, budownictwo, Domy szkieletowe

Zaktualizowano:

Cena murłaty 14×14 za metr bieżący waha się od 22 do 60 zł, w zależności od obróbki, gatunku drewna i impregnacji. Przekrój 14×14 cm to optymalny wybór dla domów jednorodzinnych, oferujący dobry stosunek wytrzymałości do kosztu. Na ostateczną cenę wpływają: rodzaj surowca (sosna C24 vs dąb), sposób suszenia i impregnacji, sezon zakupowy oraz marża dostawcy. Przykładowo, murłata suszona i impregnowana kosztuje 38–50 zł/mb, podczas gdy surowa, nieimpregnowana – 22–28 zł/mb.

Czym jest murłata 14×14? Rola w konstrukcji dachu

Murłata to pozioma, drewniana belka układana na ścianach budynku, która stanowi bezpośrednie oparcie dla krokwi i innych elementów wiązara dachowego. Przenosi ona obciążenia z dachu na ściany, a jej prawidłowy dobór oraz zamocowanie decydują o stabilności całej konstrukcji. Wymiar 14×14 cm oznacza przekrój kwadratowy o boku 14 centymetrów. Jest on obecnie często spotykany w projektach domów jednorodzinnych, garaży, budynków gospodarczych, a także altan i wiat.

Historycznie stosowano murłaty o większych przekrojach, na przykład 18×18 cm lub 20×20 cm. Współcześnie popularność zyskały jednak wymiary 12×12 cm, 12,5×12,5 cm, 14×14 cm czy 16×16 cm. Rozmiar 14×14 cm uznaje się za oferujący optymalny stosunek wytrzymałości do ceny – zapewnia odpowiednią nośność przy umiarkowanym zużyciu surowca. Dobrze wykonana i zabezpieczona więźba dachowa może przetrwać nawet sto lat lub dłużej, dlatego wybór odpowiedniego przekroju murłaty jest inwestycją w trwałość całego dachu.

Główne czynniki wpływające na cenę murłaty 14×14

Przed zaplanowaniem budżetu na zakup murłaty 14×14 warto przeanalizować kluczowe czynniki kształtujące jej ostateczną cenę. Różnice w kosztach mogą być znaczące, dlatego świadomy wybór wymaga uwzględnienia kilku parametrów technicznych oraz zmiennych rynkowych. Poniżej przedstawiono najważniejsze determinanty wpływające na wycenę tego elementu konstrukcyjnego.

  1. Gatunek i rodzaj drewna – najczęściej stosowanym surowcem jest sosna lub świerk, które charakteryzują się dobrym stosunkiem wytrzymałości do ceny. Drewno klasy C24, przeznaczone do konstrukcji nośnych, jest droższe od niższych klas, ale gwarantuje lepsze parametry wytrzymałościowe. Wybór gatunków twardszych, takich jak dąb, znacząco podnosi koszt, choć nie zawsze jest konieczny w standardowych budynkach jednorodzinnych.
  2. Sposób impregnacji – murłata jako element narażony na wilgoć i kontakt ze ścianą wymaga zabezpieczenia biologicznego i przeciwogniowego. Impregnacja ciśnieniowa, głęboka, jest droższa od powierzchniowej, ale zapewnia długotrwałą ochronę i wpływa na trwałość konstrukcji, która – przy odpowiednim wykonaniu – może przekraczać sto lat. Cena wzrasta także w przypadku zastosowania środków o zwiększonej odporności ogniowej.
  3. Suszenie drewna – wilgotność murłaty ma bezpośredni wpływ na jej stabilność wymiarową i podatność na odkształcenia. Drewno suszone komorowo (do wilgotności 12–18% dla tarcicy konstrukcyjnej) jest droższe od świeżego, ale minimalizuje ryzyko pęknięć i skręceń w trakcie montażu oraz eksploatacji. Suszenie naturalne, choć tańsze, wydłuża czas oczekiwania na materiał.
  4. Sezon zakupowy i dostępność rynkowa – w okresach wzmożonego popytu budowlanego (wiosna i lato) ceny murłaty mogą być wyższe nawet o kilkanaście procent w porównaniu do miesięcy zimowych. Lokalne różnice w dostawie surowca oraz koszty transportu również wpływają na ostateczną kwotę. Warto rozważyć zakup w okresie niższej aktywności budowlanej, aby uzyskać korzystniejszą cenę.
  5. Marża dostawcy oraz standard oferty – cena różni się w zależności od tego, czy materiał kupowany jest bezpośrednio w tartaku, w składzie budowlanym, czy przez internetowe platformy handlowe. Dodatkowe koszty mogą wynikać z obróbki (okrawanie, struganie, przycinanie na wymiar) oraz pakowania. Zamówienia hurtowe zazwyczaj objęte są rabatami, podczas gdy pojedyncze sztuki sprzedawane z marżą detaliczną są droższe.
Zobacz więcej  Czym szlifować styropian - Przewodnik po narzędziach i technikach

Znajomość powyższych czynników pozwala precyzyjniej oszacować budżet i uniknąć nieoczekiwanych wydatków. Przed dokonaniem zakupu zaleca się porównanie ofert kilku dostawców oraz sprawdzenie certyfikatów jakości drewna, co przełoży się na bezpieczeństwo i długowieczność konstrukcji dachowej. W praktyce koszt murłaty 14×14 jest wypadkową jakości surowca, stopnia obróbki i aktualnej sytuacji rynkowej, dlatego każdą kalkulację warto oprzeć na konkretnych wycenach z lokalnego rynku.

Cena murłaty 14x14 – ile kosztuje metr bieżący w 2025? - 1

Ile kosztuje metr bieżący murłaty 14×14? – szczegółowa kalkulacja

Aby precyzyjnie oszacować koszt metra bieżącego murłaty 14×14, należy przeliczyć cenę drewna podawaną zazwyczaj za metr sześcienny (m³) na jednostkę liniową, uwzględniając przy tym przekrój poprzeczny. Murłata o wymiarach 14×14 cm ma pole przekroju wynoszące 0,0196 m² (14 cm × 14 cm = 196 cm², co po konwersji daje 0,0196 m²). Przyjmując przykładową cenę drewna konstrukcyjnego klasy C24 na poziomie 1500 zł za m³, koszt jednego metra bieżącego murłaty przed obróbką wynosi około 29,40 zł (1500 zł × 0,0196 m²). Należy jednak dodać straty wynikające z przycinania i ewentualnej selekcji materiału, które mogą wynosić od 5% do 10%, podnosząc cenę do 31–32 zł za metr bieżący.

Kolejnym etapem kalkulacji jest uwzględnienie robocizny związanej z impregnacją i suszeniem. Impregnacja ciśnieniowa, zalecana dla murłaty ze względu na kontakt z murem oraz wilgocią, dodaje od 10 do 20 zł za metr bieżący w zależności od zakresu zabezpieczenia (biologicznego i przeciwogniowego). Drewno suszone komorowo, o wilgotności 12–18%, jest droższe od świeżego o około 15–25%, co przy bazowej cenie 31 zł za metr daje wzrost do 35–39 zł. Przykładowo, dla murłaty 14×14 o łącznej długości 10 metrów, koszt samego surowca z impregnacją i suszeniem może wynieść od 350 do 420 zł, podczas gdy wersja nieimpregnowana i świeża będzie tańsza o 30–40%.

Dla porównania, przekrój 14×14 cm oferuje optymalny stosunek wytrzymałości do ceny – przy tym samym gatunku drewna metr bieżący murłaty o przekroju 16×16 cm kosztuje już około 38–50 zł (w zależności od dodatkowych zabiegów), co wynika z większego pola przekroju (0,0256 m²) i wyższego zużycia surowca. Z kolei wymiar 12×12 cm (0,0144 m²) jest tańszy o około 20–25%, ale może nie spełniać wymagań nośności dla dachów o większej powierzchni, na przykład 250 m². Dlatego przed wyborem warto sporządzić szczegółową kalkulację i porównać oferty kilku dostawców, uwzględniając koszty transportu oraz ewentualne rabaty przy zamówieniach hurtowych, co pozwoli uniknąć nieprzewidzianych wydatków.

Jaka grubość murłaty jest zalecana? – optymalne wymiary 14×14

Grubość murłaty dobiera się przede wszystkim na podstawie obciążeń, jakie będzie przenosić dach, oraz rozstawu krokwi. Współcześnie w projektach domów jednorodzinnych, garaży i budynków gospodarczych najczęściej zalecanym wymiarem jest przekrój 14×14 cm. Jest to rozwiązanie zapewniające odpowiednią nośność przy umiarkowanym zużyciu surowca, co przekłada się na korzystny stosunek wytrzymałości do ceny.

Przekrój kwadratowy o boku 14 cm sprawdza się przy standardowych konstrukcjach dachowych, w tym dachów kopertowych o powierzchni sięgającej 250 m². W przypadku dachów o większej rozpiętości lub nietypowych obciążeniach (na przykład pokrycie dachówką ceramiczną) może być konieczne zastosowanie murłaty o większym przekroju, np. 16×16 cm. Z kolei wymiary 12×12 cm lub 12,5×12,5 cm są stosowane głównie w lżejszych konstrukcjach, takich jak altany czy wiaty, ale nie zawsze spełniają wymogi nośności dla pełnowymiarowych budynków mieszkalnych.

Zobacz więcej  drewno budowlane suwałki

Dawniej w budownictwie powszechnie używano murłat o przekrojach 18×18 cm lub 20×20 cm, co wynikało z dostępności drewna oraz mniej precyzyjnych metod obliczeniowych. Obecnie, dzięki dokładniejszym analizom wytrzymałościowym i stosowaniu suszonego oraz impregnowanego drewna klasy C24, przekrój 14×14 cm optymalnie równoważy wymagania konstrukcyjne z kosztami materiału. Wybierając grubość murłaty, warto kierować się projektem budowlanym oraz zaleceniami producenta, ponieważ to one określają minimalne wymagania nośności dla konkretnej więźby dachowej.

Porównanie cen murłaty 14×14 od różnych dostawców

Przed podjęciem decyzji o zakupie murłaty 14×14 warto przeanalizować oferty różnych dostawców, ponieważ ceny mogą się znacząco różnić w zależności od rodzaju materiału, zakresu obróbki oraz lokalizacji punktu sprzedaży. Poniższe zestawienie ułatwia szybkie porównanie dostępnych opcji i wybór najkorzystniejszej pod względem stosunku jakości do kosztów.

Rodzaj murłaty 14×14 Obróbka Szacunkowa cena za 1 mb (zł)* Charakterystyka
Surowe, świeże Brak impregnacji i suszenia 22–28 Wymaga samodzielnego zabezpieczenia; wyższe ryzyko odkształceń podczas schnięcia; najniższy koszt początkowy
Suszone komorowo, nieimpregnowane Suszenie do wilgotności 12–18% 28–35 Stabilne wymiarowo; konieczna impregnacja przed montażem; niższe ryzyko pęknięć
Impregnowane ciśnieniowo, świeże Impregnacja biologiczna i przeciwogniowa 32–40 Gotowe do montażu przy niższej stabilności wymiarowej; ochrona przed wilgocią i grzybami
Impregnowane ciśnieniowo i suszone komorowo (wersja pełna) Suszenie + impregnacja ciśnieniowa 38–50 Najwyższa trwałość; minimalne ryzyko odkształceń; zalecane dla konstrukcji narażonych na wilgoć
Strugane, gotowe do montażu (z obróbką) Struganie, przycięcie na wymiar, impregnacja, suszenie 45–60 Najwyższa precyzja wymiarów; oszczędność czasu na budowie; wyższy koszt usługi dodatkowej

*Szacunkowe ceny na podstawie ofert rynkowych z początku 2025 r. Koszt transportu należy doliczyć osobno.

  • Dostawcy lokalni – tartaki: Ceny murłaty 14×14 w tartakach bywają o 10–20% niższe niż w składach budowlanych, ale często oferują one wyłącznie surowiec bez impregnacji i suszenia. Zakup bezpośredni u producenta pozwala negocjować rabaty przy zamówieniach hurtowych.
  • Składy budowlane i markety: Oferują gotowe murłaty z różnym stopniem obróbki. Cena jest wyższa ze względu na marżę detaliczną, ale dostępność jest szersza, a zakup możliwy od ręki przy mniejszych ilościach.
  • Platformy internetowe: Ceny w sklepach online mogą być konkurencyjne, zwłaszcza przy zamówieniach powyżej 5 m³, jednak koszt dostawy dla dużych elementów (dł. do 6 m) często wynosi 100–300 zł i może przewyższyć różnicę w cenie jednostkowej.
  • Zakup hurtowy a detaliczny: Przy jednorazowym zamówieniu murłaty 14×14 na całą więźbę dachową (na przykład 30–40 mb) wielu dostawców udziela rabatu w wysokości 5–15%. W przypadku zakupu pojedynczych sztuk cena za mb jest zazwyczaj o 10–20% wyższa.

Porównując oferty, należy zwrócić uwagę nie tylko na cenę jednostkową, ale także na koszty dodatkowe – transport, ewentualną obróbkę na wymiar oraz minimalne zamówienie. Różnica między murłatą surową a w pełni przygotowaną do montażu może sięgać nawet 30–40 zł za metr bieżący, co przy typowym budynku jednorodzinnym (ok. 20–30 mb murłaty) przekłada się na oszczędność rzędu 600–1200 zł lub odwrotnie – wyższy wydatek gwarantujący trwałość na wiele dekad. W każdym przypadku zaleca się sprawdzenie aktualnych cen u co najmniej trzech dostawców oraz uwzględnienie w kalkulacji parametrów technicznych zgodnych z projektem konstrukcji dachowej.

Cena murłaty 14x14 – ile kosztuje metr bieżący w 2025? - 2

Ile kosztuje 1 metr bieżący krokwi? – porównanie z murłatą

Koszt metra bieżącego krokwi różni się od ceny murłaty przede wszystkim ze względu na inne wymagania konstrukcyjne oraz sposób obciążenia. Krokiew, jako element nachylony, przenosi siły głównie na ściskanie i zginanie, a jej przekrój jest zazwyczaj mniejszy lub porównywalny z przekrojem murłaty 14×14. Przyjmując ten sam gatunek drewna konstrukcyjnego (na przykład sosna klasy C24) oraz analogiczny poziom obróbki i impregnacji, cena metra bieżącego krokwi będzie zbliżona do wyceny murłaty, ale nie identyczna.

Przykładowo, dla krokwi o przekroju 10×16 cm (pole przekroju 0,016 m²) przy cenie drewna 1500 zł/m³ koszt wyniesie około 24 zł za metr bieżący. W przypadku krokwi o wymiarach 8×20 cm (0,016 m²) cena będzie podobna. Murłata 14×14 cm (0,0196 m²) kosztuje natomiast około 29–32 zł za metr bieżący w wersji nieimpregnowanej. Różnica wynika głównie z większego pola przekroju murłaty, ale także z faktu, że krokwie często wymagają dodatkowej obróbki (na przykład strugania faz, wiercenia otworów montażowych), co może podnieść koszt robocizny o 5–10 zł/mb.

Zobacz więcej  Korozja biologiczna drewna: Przyczyny, skutki i metody zapobiegania

W praktyce przy wycenie całej więźby dachowej, która według producentów może przetrwać nawet sto lat, należy porównać łączną długość krokwi (ok. 1,5–2 razy większa od powierzchni dachu) z długością murłaty (obwód budynku). Dla dachu o powierzchni 250 m² potrzebne będzie około 400–500 mb krokwi oraz około 60–80 mb murłaty. Koszt murłaty 14×14 będzie więc stanowił mniejszy procent budżetu, jednak jej rola w przenoszeniu obciążeń jest kluczowa dla trwałości konstrukcji.

Podsumowując, cena metra bieżącego krokwi jest zwykle o 15–25% niższa niż murłaty 14×14 przy tym samym standardzie drewna i impregnacji, co wynika z mniejszego przekroju. Warto jednak pamiętać, że oba elementy muszą pochodzić z tego samego gatunku drewna i być zabezpieczone w analogiczny sposób, aby cała więźba zachowała jednolite właściwości wytrzymałościowe przez dziesięciolecia.

Najczęściej zadawane pytania – cena, grubość, krokiew

Ile kosztuje metr bieżący murłaty 14×14?

Koszt metra bieżącego murłaty 14×14 zależy od gatunku drewna, impregnacji i suszenia. Przyjmując bazową cenę tarcicy konstrukcyjnej (np. sosna, klasa C24) na poziomie około 1500 zł za metr sześcienny, sam surowiec dla przekroju 0,0196 m² kosztuje około 29–32 zł za metr bieżący. Po dodaniu impregnacji ciśnieniowej i suszenia komorowego cena wzrasta do około 35–42 zł za metr. Przed zakupem warto porównać oferty lokalnych składów budowlanych i tartaków, a także sprawdzić aktualne cenniki na początku 2026 roku, gdyż rynek drewna podlega sezonowym wahaniom.

Jaka powinna być grubość murłaty 14×14?

Grubość murłaty 14×14 wynosi dokładnie 14 centymetrów – wymiar ten określa przekrój kwadratowy o boku 14 cm. Jest to obecnie powszechnie stosowany wymiar w domach jednorodzinnych, garażach i budynkach gospodarczych, oferujący optymalny stosunek wytrzymałości do ceny. Dawniej stosowano grubsze murłaty, na przykład 18×18 lub 20×20 cm, jednak współczesne normy konstrukcyjne i projekty coraz częściej przewidują wymiary 14×14, 12,5×12,5 lub 16×16 cm. Dobór odpowiedniej grubości powinien uwzględniać rozpiętość dachu, obciążenie śniegiem oraz zalecenia projektanta – dla dachów o powierzchni do 250 m² wymiar 14×14 jest zazwyczaj wystarczający.

Ile kosztuje 1 metr bieżący krokwi?

Koszt metra bieżącego krokwi zależy od jej przekroju (najczęściej 6×14, 6×16, 7×14 lub 8×18 cm) oraz parametrów drewna. Dla popularnego wymiaru 6×14 cm (pole przekroju 0,0084 m²) przy cenie drewna około 1500 zł za m³, bazowy koszt wynosi około 12–13 zł za metr bieżący. Po uwzględnieniu impregnacji i suszenia cena wzrasta do 16–20 zł za metr. Przy wyższych przekrojach, na przykład 8×18 cm (0,0144 m²), metr bieżący krokwi kosztuje od 22 do 30 zł. Warto pamiętać, że krokwie są elementem wiązara dachowego, a ich łączny koszt stanowi część wydatków na więźbę – szczegółowe kalkulacje dla konkretnego projektu warto uzyskać w składzie budowlanym lub u dekarza.

Najczęstsze pytania

Jaka kotwa do murłaty 14×14?

Kotwa do murłaty 14×14 powinna mieć średnicę co najmniej 12 mm i być osadzona w wieńcu na głębokość min. 8 cm. Najczęściej stosuje się kotwy chemiczne lub mechaniczne (np. wkręcane), rozstawione co 80-100 cm. Wybór zależy od obciążenia dachu i rodzaju podłoża.

Jak połączyć murłatę z murłatą?

Murłaty łączy się na zakład lub za pomocą stalowych łączników ciesielskich. Zalecane jest połączenie na wpust (ćwiekowanie) lub użycie płytek kolankowych. Długość zakładu powinna wynosić min. 30 cm, a łączniki montować po obu stronach belki.

Czy można zamocować murłatę bez wieńca?

Tak, ale tylko w budynkach z betonu komórkowego lub przy użyciu kotew chemicznych głęboko osadzonych w ścianie. Wymaga to indywidualnego projektu i wzmocnienia muru. W standardowym budownictwie z wieńcem żelbetowym jest to rozwiązanie bezpieczniejsze i zalecane.



Daniel Nowak — Redaktor prowadzący i praktyk budowlany
Daniel Nowak od lat dzieli się praktycznymi wskazówkami z budowy i aranżacji małych domów szkieletowych. Jego porady wynikają z własnych doświadczeń przy realizacji projektu domku do 35 m².
Więcej o autorze →

Podobne wpisy:

Budowa wiaty w granicy działki: przepisy i odległości

Budowa wiaty w granicy działki: przepisy i odległości

Budowa wiaty w granicy działki jest możliwa, jeśli zachowasz odległości: okap min. 1,5 m, ściana bez okien 3 m, z oknami 4 m, a carport 3 m od granicy i 7 m od okien sąsiada. Do 35 m² (lub 50 m² przy domu) wystarczy zgłoszenie; powyżej potrzebne pozwolenie. Sprawdź...

Przekrój przez strop: Teriva, monolit, drewno

Przekrój przez strop: Teriva, monolit, drewno

Przekrój przez strop pokazuje warstwę nośną, nadbeton, żebra lub pustaki, izolację i wykończenie. W Terivie zobaczysz żebra 40–60 cm, pustaki i nadbeton 50–80 mm; całkowita wysokość to 205–235 mm, a ciężar 2,0 kN/m². Monolit to lita płyta, prefabrykaty mają kanały, a...

Ile stempli na m2 – Jak dobrać rozstaw podpór

Ile stempli na m2 – Jak dobrać rozstaw podpór

Przyjmij około 1,2–2,0 stempla drewnianego na m² lub 0,7–1,0 stempla metalowego na m², zależnie od rozstawu i nośności. Dla siatki 0,8 × 0,8 m to ok. 1,56 szt./m², a 1,0 × 1,0 m – 1 szt./m². Gęstszy rozstaw zmniejsza ugięcie i ryzyko pęknięć, ale zwiększa koszt i czas...

Ile kosztują stemple budowlane? Ceny i porady

Ile kosztują stemple budowlane? Ceny i porady

Stemple budowlane kosztują od 30 do 450 zł za sztukę. Cena zależy od materiału, nośności, długości i stanu. Używane stalowe modele to wydatek 30–80 zł, nowe stalowe 70–250 zł, a aluminiowe 250–450 zł. W pakietach 20, 50 lub 100 sztuk cena jednostkowa spada. Wynajem to...

Nośność konstrukcji krzyżówka – Definicje i hasła

Nośność konstrukcji krzyżówka – Definicje i hasła

Nośność konstrukcji krzyżówka to hasło łączące budownictwo i żeglugę. W budownictwie nośność oznacza maksymalne obciążenie przenoszone przez element; w krzyżówkach najczęstsze odpowiedzi to DWT (3 litery), TONAŻ (5), UDŹWIG (6) i NOŚNOŚĆ (8). Wybór zależy od liczby...

Budowa domu murowanego: koszty, materiały i etapy

Budowa domu murowanego: koszty, materiały i etapy

Budowa domu murowanego zwykle trwa od 14 do 24 miesięcy, a dom 100 m² w stanie deweloperskim kosztuje 450 000–600 000 zł. Mur zapewnia dużą masę termiczną, odporność ogniową i stabilność konstrukcyjną, ale wymaga starannego doboru materiału ściennego oraz izolacji...

Belka 5m – Nośność, przekrój, cena i montaż

Belka 5m – Nośność, przekrój, cena i montaż

Belka 5m to element o rozpiętości 5 metrów, dostępny w drewnie litym, KVH, BSH, stali i żelbecie. O doborze decydują obciążenie, rozstaw, klasa materiału i limit ugięcia. Dla stropu drewnianego często wymagany jest przekrój większy niż 45×145 mm, a ostateczny dobór...

Wiata gospodarcza bez pozwolenia – Limity i formalności

Wiata gospodarcza bez pozwolenia – Limity i formalności

Wiatę gospodarczą bez pozwolenia i zgłoszenia postawisz, jeśli ma powierzchnię zabudowy do 50 m² i stoi na działce z budynkiem mieszkalnym lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe. Limit to 2 wiaty na 1000 m². Wiaty rolnicze do 300 m², 7 m rozpiętości i 7 m...

Najnowsze:

Drewno lite: belki, gatunki i właściwości

Drewno lite: belki, gatunki i właściwości

Drewno lite to materiał z jednego fragmentu pnia, bez klejenia i warstw. W belkach i meblach zapewnia naturalną strukturę oraz nośność zależną od gatunku i klasy, np. C24. Rozpoznasz je po ciągłych słojach, braku spoin i wilgotności około 15–18%. Do krótkich elementów...

Bale dąb buk: rodzaje, ceny i właściwości opałowe

Bale dąb buk: rodzaje, ceny i właściwości opałowe

Bale dąb buk to sortyment drewna o zbliżonym przekroju, dostępny w tartakach i składach. Dąb jest cięższy, trwalszy i pali się dłużej; buk szybciej się rozpala, schnie i łatwiej łupie. Ceny zależą od wymiarów, wilgotności i sezonowania – przykładowo dąb 50 mm kosztuje...

Ile kosztuje cięcie drewna w tartaku? Cennik 2026

Ile kosztuje cięcie drewna w tartaku? Cennik 2026

Cięcie drewna w tartaku kosztuje zwykle 100–150 zł netto/m³ dla drewna opałowego, a przetarcie konstrukcyjne 150–450 zł/m³. Do ceny dochodzą transport 3–8 zł/km, ostrzenie 30–70 zł/m³, suszenie 80–120 zł/m³ oraz odpady 10–25%. Stawka godzinowa pilarza to 80–150 zł/h,...

Ciepło właściwe drewna: wartości i wzór

Ciepło właściwe drewna: wartości i wzór

Ciepło właściwe drewna to energia potrzebna do ogrzania 1 kg materiału o 1 K; wynosi zwykle 1300–2000 J/kg·K dla drewna suchego i rośnie wraz z wilgotnością, np. sosna przy 20% ma ok. 1948 J/kg·K. Woda ma ok. 4186 J/kg·K, dlatego wilgotne drewno nagrzewa się z...

PN-EN 338: klasy wytrzymałości drewna konstrukcyjnego

PN-EN 338: klasy wytrzymałości drewna konstrukcyjnego

PN-EN 338 to norma klasyfikująca drewno konstrukcyjne na klasy wytrzymałości. Klasy iglaste oznaczane są literą C (np. C14, C16, C24, C30), a liściaste literą D. Liczba w symbolu odpowiada charakterystycznej wytrzymałości na zginanie w N/mm². Norma podaje f m,k, f...

Deski na strop drewniany: grubość, montaż i ceny

Deski na strop drewniany: grubość, montaż i ceny

Deski na strop drewniany dobiera się głównie do rozstawu belek: 25 mm do 40 cm, 32 mm do 60 cm, 42 mm do 80–100 cm. Standardowa deska 32 mm przy rozstawie 60 cm przenosi do 150 kg/m², a koszt materiału to 45–65 zł/m². Do tego dolicz akcesoria i montaż.Dobór desek na...

Jak wykonać łączenie trzech belek w węźle konstrukcyjnym

Jak wykonać łączenie trzech belek w węźle konstrukcyjnym

Połączysz trzy belki w stabilny węzeł, wyrównując je, rozdzielając styki i montując stalowe blachy dwustronnie. Najpierw oczyść końce, ułóż belki na podporach i dociśnij do poziomu. Potem przenieś rozstaw otworów z blach, wywierć otwory i dokręcaj śruby naprzemiennie,...

Jak zwalczyć korniki w belkach – Sposób krok po kroku

Jak zwalczyć korniki w belkach – Sposób krok po kroku

Aby zwalczyć korniki w belkach, wywierć otwory w porażonym drewnie i wykonaj iniekcję ciśnieniową preparatem owadobójczym. Przy głębokim żerowaniu dodaj dezynsekcję mikrofalową lub zleć ją fachowcowi. Efekt: preparat dociera do korytarzy larwalnych, a konstrukcja nie...

Grubości desek drewnianych: dobór do zastosowania

Grubości desek drewnianych: dobór do zastosowania

Grubość desek drewnianych dobiera się do zastosowania i podkonstrukcji. Deski podłogowe warstwowe mają zwykle 12–14 mm, tarasowe 24–28 mm, elewacyjne 19–25 mm, a konstrukcyjne 25–50 mm. Na tarasie przy legarach 40–50 cm wybierz 24–28 mm; schody zewnętrzne 28–40 mm....

Budowa wiaty w granicy działki: przepisy i odległości

Budowa wiaty w granicy działki: przepisy i odległości

Budowa wiaty w granicy działki jest możliwa, jeśli zachowasz odległości: okap min. 1,5 m, ściana bez okien 3 m, z oknami 4 m, a carport 3 m od granicy i 7 m od okien sąsiada. Do 35 m² (lub 50 m² przy domu) wystarczy zgłoszenie; powyżej potrzebne pozwolenie. Sprawdź...