Słup drewniany 12×12 – Wymiary, cena i zastosowanie

utworzone przez | wrz 4, 2026 | Drewno

Słup drewniany 12×12 ma przekrój rzeczywisty 120×120 mm i typową długość 4 m. Występuje jako sosna impregnowana lub kantówka świerkowa C24. Poznaj ceny, normy i zasady doboru, aby wybrać słup odpowiedni do wiaty, pergoli i innych konstrukcji.

Wymiary nominalne i rzeczywiste słupa drewnianego 12×12

Oznaczenie „12×12” to wymiar nominalny przekroju podawany w centymetrach; w rzeczywistości oznacza przekrój 120 × 120 mm. Typowa długość handlowa to 4000 mm. Dla porównania: słup 10×10 ma przekrój 100 × 100 mm, a 14×14 — 140 × 140 mm. Zapisy 12×12 i 100×100 nie oznaczają tego samego wymiaru, dlatego przy zamówieniu sprawdzaj wymiary w milimetrach.

Kantówka konstrukcyjna 120 × 120 mm spełnia normę EN 15497:2014; po suszeniu komorowym osiąga wilgotność 15% (±3%). Dostępne długości to 2500, 4000, 5000 oraz 8000 mm — ostatnia powstaje przez klejenie na mikrowczep. Klasa wytrzymałości C24 potwierdza przydatność tego elementu do zastosowań konstrukcyjnych.

Przykład rynkowy: krawędziak impregnowany 120 × 120 × 4000 mm kosztuje w Castoramie 178 zł za sztukę, co daje 44,50 zł za metr bieżący. Porównanie przekrojów:

  1. słup 10×10 / 100×100 — bok 100 mm, pole przekroju 100 cm²;
  2. słup 12×12 / 120×120 — bok 120 mm, pole przekroju 144 cm²;
  3. słup 14×14 / 140×140 — bok 140 mm, pole przekroju 196 cm².

Przejście z 100×100 do 120×120 oznacza wzrost boku o 20 mm i zwiększenie pola przekroju z 100 cm² do 144 cm². Zamawiając słup oznaczony jako 12×12, zawsze sprawdzaj wymiary rzeczywiste (120 × 120 mm), aby uniknąć pomyłek przy łączeniu z elementami 100 × 100 mm.

Sosna na słup drewniany 12×12 – właściwości i zastosowania

Sosna zwyczajna to najczęściej wybierany gatunek na słup 12×12 w projektach ogrodowych. Przy wilgotności 15% jej gęstość wynosi około 500 kg/m³. Dla przekroju 120 × 120 mm i długości 4000 mm masa pojedynczego słupa wynosi około 29 kg, co umożliwia montaż we dwie osoby i obniża koszt prac ciesielskich oraz transportu. Dla porównania słup dębowy o tych samych wymiarach waży około 40 kg i kosztuje więcej przy zakupie materiału.

Czy sosna nadaje się na słup 12×12? Tak — do zastosowań naziemnych i częściowo osłoniętych. Klasa wytrzymałości C24 gwarantuje nośność przy zginaniu i ściskaniu wzdłuż włókien, co wystarcza do przenoszenia obciążeń lekkiego zadaszenia lub pergoli. Sosna jest łatwa w obróbce: dobrze się ją ciąć, strugać i wiercić standardowymi narzędziami. Wkręty ciesielskie oraz gwoździe zwykle montujesz bez wstępnego nawiercania, a łączenia na mikrowczep w dłuższych elementach zachowują wytrzymałość przekroju.

Typowe zastosowania słupów sosnowych 12×12:

  1. pergole, altany i trejaże — pionowe słupy 120 × 120 mm łączone z belkami poziomymi;
  2. tarasy i podesty — słupy nośne pod legary w rozstawie 150–200 cm;
  3. wiaty samochodowe i zadaszenia nad bramą wjazdową;
  4. budynki gospodarcze: drewutnie, szopy, składy na narzędzia.
Zobacz więcej  Jaki VAT na pellet w 2026 roku? Polska i Niemcy

Sosna sprawdza się, gdy konstrukcja pozostaje nad gruntem lub stoi na fundamencie punktowym. Naturalna odporność bielu sosnowego na wilgoć jest niska, dlatego do bezpośredniego montażu w ziemi stosuj wyłącznie słup impregnowany ciśnieniowo. Przy surowej kantówce zabezpiecz czoła słupów preparatem gruntującym przed sezonem deszczowym. Niska cena, łatwa dostępność i przewidywalna praca pod obciążeniem czynią sosnę podstawowym wyborem w lekkiej zabudowie przydomowej.

Słup drewniany 12x12 - Wymiary, cena i zastosowanie - 1

Kantówka świerkowa na słup 12×12 – charakterystyka i różnice

Kantówka świerkowa 120 × 120 mm to alternatywa dla sosny, gdy potrzebujesz powtarzalnej jakości i udokumentowanej wytrzymałości. W ofercie występuje jako drewno KVH klasy C24 z atestem EN 15497:2014. Po suszeniu komorowym wilgotność wynosi 15% (±3%), co ogranicza późniejsze skręcanie i pękanie przekroju.

Główna różnica między świerkiem a sosną dotyczy zawartości żywicy i reakcji na wodę. Sosna ma więcej żywicy, co poprawia odporność na wilgoć; świerk jest uboższy w żywicę i w strefach opadów lub przy kontakcie z gruntem wymaga impregnacji ciśnieniowej. W suchych, osłoniętych konstrukcjach świerk daje bardziej równą i jaśniejszą powierzchnię pod wykończenie.

Kantówkę świerkową wybierzesz, gdy:

  1. potrzebujesz długiego słupa do 8000 mm bez łączenia na budowie — świerk konstrukcyjny łączy się na mikrowczep;
  2. słup pozostaje widoczny i ma mieć estetyczną, jednolitą strukturę;
  3. projekt wymaga klasy C24 i potwierdzenia zgodności z EN 15497:2014.

Różnice użytkowe w skrócie:

Cecha Sosna 12×12 Kantówka świerkowa 120×120
Odporność na wilgoć wyższa dzięki żywicy wymaga impregnacji na zewnątrz
Certyfikacja konstrukcyjna często bez pełnej normy EN 15497:2014, C24
Dostępne długości handlowa 4000 mm 2500 / 4000 / 5000 / 8000 mm
Przeznaczenie pergole, wiaty, obiekty ogrodowe szkielety, widoczne słupy nośne, zadaszenia

Przykład cenowy: krawędziak sosnowy impregnowany 120 × 120 × 4000 mm kosztuje 178 zł za sztukę. Kantówka świerkowa C24 o tej samej długości jest droższa ze względu na suszenie komorowe, sortowanie wytrzymałościowe i certyfikację. Jeśli budujesz zadaszenie lub szkielet o dużej rozpiętości, a słup ma pozostać widoczny, świerk zapewni przewidywalne parametry techniczne i lepszy efekt wizualny.

Sosna czy kantówka świerkowa? Tabela porównawcza cech słupa 12×12

Wybór między sosną a kantówką świerkową 120 × 120 mm zależy od priorytetu: ceny albo potwierdzonych parametrów konstrukcyjnych. W Castoramie krawędziak sosnowy impregnowany 120 × 120 × 4000 mm kosztuje 178 zł za sztukę (44,50 zł/m). Świerk KVH występuje w długościach 2500, 4000, 5000 i 8000 mm; odcinek 8000 mm powstaje przez klejenie na mikrowczep. Poniższa tabela konfrontuje cechy.

Cecha Sosna 120×120 Kantówka świerkowa 120×120
Cena jednostkowa – przykład krawędziak impregnowany 4000 mm: 178 zł/szt. produkt z suszeniem komorowym i certyfikatem; koszt zależy od długości
Cena za metr bieżący 44,50 zł/m porównuj ceny dla 2500, 4000, 5000 i 8000 mm
Dostępne długości 4000 mm 2500, 4000, 5000, 8000 mm
Klejenie długich słupów niedostępne w handlowej długości 4 m mikrowczep do 8000 mm
Gwarancja parametrów nośnych zależna od partii towaru klasa C24, norma EN 15497:2014
Typowe zastosowanie pergola, wiata, obiekt gospodarczy widoczne słupy nośne, konstrukcje o dokumentowanej nośności

Decyzję ułatwia kolejność kryteriów zakupowych:

  1. Zmierz długość słupa — przy 4000 mm sosna jest tańsza; przy 5000 i 8000 mm realną opcją jest kantówka świerkowa.
  2. Porównaj koszt całkowity — do sosny z Castoramy może nie być potrzeby dodatkowej wyceny stolarskiej; przy kantówce świerkowej sprawdź też koszt dostawy.
  3. Sprawdź klasę wytrzymałości — jeśli projekt wymaga C24 i normy EN 15497:2014, wybierz kantówkę świerkową.
Zobacz więcej  Trwałość mebli w wilgotnym środowisku – Jak zabezpieczyć?

Dobór przekroju słupa: 10×10, 100×100, 12×12 czy 14×14?

Przekrój słupa dobierasz do wysokości konstrukcji i działającego obciążenia. Zapis 10×10 = 100 × 100 mm, 12×12 = 120 × 120 mm, 14×14 = 140 × 140 mm. Większy bok przekroju zwiększa nośność i sztywność, ale także masę i koszt.

Przekrój Pole przekroju Zastosowanie
100×100 (10×10) 100 cm² pergole, osłony, lekkie wiaty do 2,5 m wysokości
120×120 (12×12) 144 cm² wiaty, tarasy, zadaszenia, budynki gospodarcze
140×140 (14×14) 196 cm² wysokie słupy i większe rozpiętości

Przejście z 100×100 do 120×120 zwiększa pole przekroju o 44%, wskaźnik wytrzymałości na zginanie rośnie około 73%, a sztywność na wyboczenie ponad dwukrotnie. Dlatego 100×100 stosuj tylko w konstrukcjach lekkich i niskich; 120×120 traktuj jako standard bezpieczny dla typowych wiat i zadaszeń.

Jednak sama wielkość przekroju nie przesądza o nośności. Nośność zależy też od klasy drewna, wilgotności, długości i sposobu zamocowania. Przy smukłych, wysokich słupach decyduje wyboczenie; drewno bez potwierdzonej klasy może przenieść mniej niż kantówka 120×120 o gwarantowanych parametrach.

  1. Określ obciążenie: ciężar dachu, strefa śniegowa, parcie wiatru.
  2. Zmierz wysokość słupa: do 2,5 m rozważ 100×100; do 4 m zastosuj 120×120; powyżej 4 m rozważ 140×140 lub słup klejony.
  3. Porównaj koszt całego słupa, nie tylko cenę za metr bieżący — dłuższe elementy zmieniają opłacalność przekroju.
Słup drewniany 12x12 - Wymiary, cena i zastosowanie - 2

Kalkulacja ceny słupa drewnianego 12×12 z sosny i kantówki świerkowej

Koszt słupa 120 × 120 mm składa się z materiału, impregnacji, transportu i obróbki. W handlu detalicznym punktem wyjścia jest cena za metr bieżący, stąd wzór: cena za metr bieżący × długość w metrach + transport + impregnacja.

Dla sosny przykład z Castoramy: krawędziak impregnowany 120 × 120 × 4000 mm kosztuje 178 zł za sztukę, czyli 44,50 zł/m. Objętość takiego słupa to 0,0576 m³, a cena przeliczona na m³ wynosi około 3090 zł. Ten przelicznik umożliwia porównanie z ofertami sprzedawców proponujących inne długości.

W przypadku kantówki świerkowej cena zależy od długości: 2500, 4000, 5000 lub 8000 mm. Koszt za sztukę rośnie z długością, więc porównuj oferty przez cenę za metr bieżący przy tej samej długości. Na ostateczną cenę wpływają też suszenie komorowe (15% ±3%), klasa C24 i zgodność z EN 15497:2014. Świerk klasy C24 jest droższy od surowej sosny, ale daje przewidywalne parametry nośne.

  • Materiał: sosna z Castoramy 178 zł za 4 m; świerk — cena metra bieżącego × długość.
  • Impregnacja: przykład sosny jest już impregnowany; kantówkę świerkową na zewnątrz zabezpieczasz przed montażem.
  • Transport: odcinki 5000 i 8000 mm wymagają transportu o odpowiedniej długości ładunkowej.
  • Obróbka: cięcie na wymiar, ukosowanie, montaż kotew lub łączników.

Kroki kalkulacji dla konkretnego projektu:

  1. Ustal długość słupa w metrach.
  2. Sprawdź cenę za metr bieżący dla tej długości i gatunku.
  3. Pomnóż cenę metra bieżącego przez długość. Przykład sosny: 44,50 zł/m × 4 m = 178 zł.
  4. Dodaj koszt impregnacji, transportu i obróbki.
Zobacz więcej  Tartak Rawka – dane kontaktowe, oferta desek i ceny w Skierniewicach

Od czego zależy cena kantówki świerkowej? Po pierwsze od długości — element 8000 mm wymaga klejenia na mikrowczep i większego nakładu logistycznego. Po drugie od potwierdzonych parametrów: C24 i wilgotność 15% (±3%) podnoszą koszt w porównaniu z drewnem bez certyfikacji, ale zapewniają przewidywalną pracę konstrukcji. Przy większych zamówieniach warto negocjować cenę jednostkową; do porównania zawsze używaj ceny za metr bieżący lub całkowitego kosztu słupa o tej samej długości.

Impregnacja, klasy drewna i trwałość słupów 12×12

Wybór impregnacji zaczynasz od klasy użytkowania, nie od preparatu. Najpierw określ miejsce pracy słupa: na kotwach czy w gruncie. Elementy zamocowane nad ziemią na kotwach lub obejmach należą do klasy 3; słupy wkopane w ziemię to klasa 4, która wymaga nasycenia próżniowo-ciśnieniowego w zakładzie impregnacyjnym. Powierzchniowe malowanie środkiem marketowym przy kontakcie z gruntem zwykle chroni 3–5 lat.

Sosna dobrze nasyca się ciśnieniowo, dlatego często znajdziesz impregnowane słupy sosnowe. Po nasyceniu solami miedzi lub boru trwałość w ziemi wynosi zwykle 15–25 lat. Koszt takiego zabezpieczenia jest wyższy niż zwykłe gruntowanie, ale to jedyne rozwiązanie gwarantujące ochronę w klasie 4. Miejsca cięcia i nawiercania zawsze zabezpieczaj dodatkową warstwą preparatu, niezależnie od fabrycznego nasycenia.

Kantówka świerkowa 120 × 120 klasy C24 nadaje się do konstrukcji naziemnych. Zabezpiecz ją powierzchniowo impregnatem gruntującym do drewna iglastego o działaniu grzybobójczym i owadobójczym. Nakładaj na suchą, przeszlifowaną powierzchnię w dwóch warstwach po 200–400 ml/m² każda, zachowując minimum 12 godzin przerwy technologicznej. W miejscach styku z betonem lub metalem stosuj podkładki izolujące lub papę, co ogranicza przewodzenie wilgoci i wydłuża okres między konserwacjami.

  1. Określ klasę użytkowania: 3 dla słupów nad gruntem, 4 dla słupów w ziemi.
  2. Do gruntu wybierz sosnę impregnowaną ciśnieniowo; nad gruntem — kantówkę świerkową C24 z impregnacją powierzchniową.
  3. Kontroluj stan powłoki co 5–8 lat i uzupełniaj ubytki przy końcach oraz łącznikach.

Praktyczne wskazówki zakupu słupów drewnianych 12×12

Przed zakupem zweryfikuj nie tylko cenę za metr bieżący, ale też normę, klasę wytrzymałości i wilgotność drewna. Dla kantówki konstrukcyjnej 120 × 120 kluczowe parametry to: klasa C24, wilgotność 15% (±3%) oraz zgodność z EN 15497:2014. Te dane potwierdzają, że słup nadaje się do przenoszenia obciążeń w wiacie, zadaszeniu czy konstrukcji nośnej. Surowe drewno bez certyfikatu może mieć niepełne przekroje, większą skłonność do skręcania i niekontrolowaną wilgotność, co utrudnia montaż i skraca trwałość.

  • Porównuj oferty według ceny za metr bieżący przy tej samej długości — dla krawędziaka sosnowego z Castoramy 4 m to 178 zł, czyli 44,50 zł/m.
  • Sprawdź dostępne długości: kantówka świerkowa 120 × 120 występuje w wariantach 2500, 4000, 5000 i 8000 mm; dłuższe elementy eliminują łączenia, ale wymagają transportu o odpowiedniej ładunkowej długości.
  • Do konstrukcji naziemnej wybieraj drewno suszone komorowo i klasy C24; wilgotność poniżej 18% ogranicza późniejsze odkształcenia i poprawia współpracę z łącznikami.
  • Do słupów w gruncie kupuj materiał impregnowany próżniowo-ciśnieniowo — sama kantówka C24 bez nasycenia nie ma gwarancji trwałości w klasie użytkowania 4.
  • Za każdym razem sprawdzaj deklarację dostawcy: zgodność z EN 15497:2014, klasę C24, wilgotność po suszeniu komorowym i sposób zabezpieczenia powierzchni.

Zweryfikuj też, czy cena obejmuje impregnację i ewentualną obróbkę na wymiar. Przykładowy słup sosnowy z marketu może być gotowy do montażu, natomiast kantówka świerkowa klasy C24 często wymaga dodatkowego zabezpieczenia powierzchni przed użyciem na zewnątrz.

Daniel Nowak — Redaktor prowadzący i praktyk budowlany
Daniel Nowak od lat dzieli się praktycznymi wskazówkami z budowy i aranżacji małych domów szkieletowych. Jego porady wynikają z własnych doświadczeń przy realizacji projektu domku do 35 m².
Więcej o autorze →

Podobne wpisy:

Ile schnie deska sosnowa? Sprawdź czasy i kalkulator

Ile schnie deska sosnowa? Sprawdź czasy i kalkulator

Deska sosnowa schnie średnio 6–11 miesięcy przy suszeniu powietrznym w zadaszonym, przewiewnym miejscu. Czas zależy od grubości, wilgotności początkowej, temperatury, wentylacji i wilgotności powietrza. Deska 25 mm osiąga wilgotność roboczą po 6–11 miesiącach, a 50 mm...

Pleśń na deskach na poddaszu – Jak usunąć?

Pleśń na deskach na poddaszu – Jak usunąć?

Usuniesz pleśń z desek na poddaszu, jeśli osuszysz drewno do wilgotności poniżej 20%, oczyścisz powierzchnię mechanicznym szczotkowaniem i zastosujesz jeden preparat grzybobójczy. Efekt to czyste deski bez nawrotu przez lata. Sprawdź też, kiedy samodzielna dezynfekcja...

Pellet stawka VAT w Polsce — 8% czy 23%?

Pellet stawka VAT w Polsce — 8% czy 23%?

Pellet drzewny w Polsce podlega stawce VAT 23%, a agropellet (słoma, siano, łuski) może być objęty preferencyjną stawką 8% przy odpowiednim PKWiU i dokumentacji.Aktualna stawka VAT na pellet w Polsce — co musisz wiedziećPellet drzewny w Polsce objęty jest podstawową...

Tartak Szczecin — Oferta, ceny i terminy

Tartak Szczecin — Oferta, ceny i terminy

Tartak Szczecin oferuje drewno konstrukcyjne, tarasowe oraz prefabrykację więźb z orientacyjnymi cenami i terminami realizacji. Artykuł porównuje tartaki stacjonarne i mobilne, dostępne gatunki oraz logistykę odbioru i transportu.Rodzaje tartaków i zakres usług w...

Elementy strugane: definicja, gatunki, ceny, montaż

Elementy strugane: definicja, gatunki, ceny, montaż

Elementy strugane to lite wyroby drewniane o regularnym przekroju, uzyskiwane przez obróbkę skrawaniem, o wilgotności 16% ±2%. Powstają przez czterostronne struganie, które nadaje im dokładne wymiary i gładkie powierzchnie, gotowe do montażu bez dodatkowego...

Jaki VAT na pellet w 2026 roku? Polska i Niemcy

Jaki VAT na pellet w 2026 roku? Polska i Niemcy

W Polsce VAT na pellet drzewny wynosi 23% zarówno dla pelletu opałowego, jak i przemysłowego. W Niemczech stawka to 7% dla pelletu opałowego w gospodarstwach domowych i 19% dla przemysłowego. Stawka celna przy imporcie spoza UE to 0%, ale podatek VAT nadal...

Boramon C30 – Impregnat do drewna konstrukcyjnego

Boramon C30 – Impregnat do drewna konstrukcyjnego

Boramon C30 to impregnat do drewna konstrukcyjnego w formie koncentratu, chroniący przed grzybami domowymi i pleśniowymi, bakteriami oraz owadami. Dostępny w opakowaniach 1 l i 5 l, z zielonym barwnikiem kontrolnym lub bezbarwny. Wydajność wynosi 23–35 m²/l....

Castorama kantówka 80×80 – Wymiary, cena, zastosowanie

Castorama kantówka 80×80 – Wymiary, cena, zastosowanie

Kantówka 80x80 w Castoramie to strugana, suszona sosna klasy C24 o długości 2600 mm. Kosztuje 42–63 zł za sztukę, czyli 16,15–24,22 zł za metr bieżący. Sprawdzi się w konstrukcjach nośnych, altanach, pergolach i więźbie dachowej. W ofercie są też przekroje 70x70 i...

Belki 14×14 – Wymiary, nośność, cena i zastosowanie

Belki 14×14 – Wymiary, nośność, cena i zastosowanie

Belka 14x14 to tarcica konstrukcyjna o przekroju nominalnym 14×14 cm; po struganiu wymiar rzeczywisty to ok. 13,5×13,5 cm. Masa sosnowej belki C24 przy wilgotności 15% to ok. 9,2–9,8 kg/m. Sprawdza się w wiatach, pergolach i zadaszeniach o rozpiętości do 5 m. Cena to...

Najnowsze:

Ile schnie deska sosnowa? Sprawdź czasy i kalkulator

Ile schnie deska sosnowa? Sprawdź czasy i kalkulator

Deska sosnowa schnie średnio 6–11 miesięcy przy suszeniu powietrznym w zadaszonym, przewiewnym miejscu. Czas zależy od grubości, wilgotności początkowej, temperatury, wentylacji i wilgotności powietrza. Deska 25 mm osiąga wilgotność roboczą po 6–11 miesiącach, a 50 mm...

Więźby dachowe Kórnik – Rodzaje, ceny i impregnacja

Więźby dachowe Kórnik – Rodzaje, ceny i impregnacja

Dla typowego dachu o powierzchni 150 m² więźba dachowa w Kórniku kosztuje od ok. 16 900 zł netto (sosna, montaż) do ok. 23 600 zł (modrzew). Konstrukcję dobierasz do rozpiętości: krokwiowo-jętkową do 8 m, płatwiowo-kleszczową do 12 m, wiązarową przy dużych obiektach....

Pleśń na deskach na poddaszu – Jak usunąć?

Pleśń na deskach na poddaszu – Jak usunąć?

Usuniesz pleśń z desek na poddaszu, jeśli osuszysz drewno do wilgotności poniżej 20%, oczyścisz powierzchnię mechanicznym szczotkowaniem i zastosujesz jeden preparat grzybobójczy. Efekt to czyste deski bez nawrotu przez lata. Sprawdź też, kiedy samodzielna dezynfekcja...

Czy wiata wymaga zgłoszenia? Sprawdź, kiedy tak i nie

Czy wiata wymaga zgłoszenia? Sprawdź, kiedy tak i nie

Zgłoszenia wymaga wiata o powierzchni do 35 m² na działce bez budynku mieszkalnego oraz wiata rolnicza do 300 m². Na działce z domem wiata do 50 m² nie wymaga zgłoszenia ani pozwolenia, jeśli spełnia warunki zwolnienia, w tym limit dwóch wiat na 1000 m². Powyżej tych...

Pellet stawka VAT w Polsce — 8% czy 23%?

Pellet stawka VAT w Polsce — 8% czy 23%?

Pellet drzewny w Polsce podlega stawce VAT 23%, a agropellet (słoma, siano, łuski) może być objęty preferencyjną stawką 8% przy odpowiednim PKWiU i dokumentacji.Aktualna stawka VAT na pellet w Polsce — co musisz wiedziećPellet drzewny w Polsce objęty jest podstawową...

Tartak Szczecin — Oferta, ceny i terminy

Tartak Szczecin — Oferta, ceny i terminy

Tartak Szczecin oferuje drewno konstrukcyjne, tarasowe oraz prefabrykację więźb z orientacyjnymi cenami i terminami realizacji. Artykuł porównuje tartaki stacjonarne i mobilne, dostępne gatunki oraz logistykę odbioru i transportu.Rodzaje tartaków i zakres usług w...

Pleśń na deskach na poddaszu – Jak usunąć?

Elementy strugane: definicja, gatunki, ceny, montaż

Elementy strugane to lite wyroby drewniane o regularnym przekroju, uzyskiwane przez obróbkę skrawaniem, o wilgotności 16% ±2%. Powstają przez czterostronne struganie, które nadaje im dokładne wymiary i gładkie powierzchnie, gotowe do montażu bez dodatkowego...

Trwałość mebli w wilgotnym środowisku – Jak zabezpieczyć?

Trwałość mebli w wilgotnym środowisku – Jak zabezpieczyć?

Trwałość mebli w wilgotnym środowisku zależy przede wszystkim od materiału i zabezpieczenia krawędzi. Wilgoć niszczy drewno, płyty MDF, metale i naturalną wiklinę. Najszybciej uszkodzenia pojawiają się na krawędziach i łączeniach. Aby meble służyły latami, wybieraj...

Jak zrobić drewutnię: poradnik budowy krok po kroku

Jak zrobić drewutnię: poradnik budowy krok po kroku

Zbudujesz drewutnię, która przyspiesza sezonowanie drewna opałowego i utrzymuje wilgotność na poziomie 15–20%. W artykule znajdziesz kolejność prac: formalności, przygotowanie terenu, fundamenty, ażurowe ściany i dach. Dowiesz się też, kiedy poradzisz sobie sam, a...

Jaki VAT na pellet w 2026 roku? Polska i Niemcy

Jaki VAT na pellet w 2026 roku? Polska i Niemcy

W Polsce VAT na pellet drzewny wynosi 23% zarówno dla pelletu opałowego, jak i przemysłowego. W Niemczech stawka to 7% dla pelletu opałowego w gospodarstwach domowych i 19% dla przemysłowego. Stawka celna przy imporcie spoza UE to 0%, ale podatek VAT nadal...