Sprzedaż drewna Tarnów obejmuje drewno kominkowe, opałowe i budowlane. Lokalne tartaki i składy oferują Sosnę, Dąb, Buk i Brzozę, luzem, w workach lub na m³. Ceny zależą od gatunku, wilgotności, jednostki, transportu i sezonu. Najtaniej kupisz świeże drewno luzem poza sezonem; najwyższą wartość opałową mają Dąb i Buk.
Lokalny rynek sprzedaży drewna w Tarnowie – oferta, dostępność i formy zakupu
Sprzedaż drewna w Tarnowie prowadzą przede wszystkim lokalne tartaki, składy opału oraz punkty specjalizujące się w drewnie kominkowym. Oferta obejmuje dwa zastosowania – drewno kominkowe i opałowe. W obu przypadkach dostępne są cztery gatunki: Sosna, Dąb, Buk i Brzoza. Sosna i Brzoza to surowiec tańszy i szybciej schnący, Dąb i Buk dają wyższą wartość opałową i dłuższy czas spalania, dlatego ich cena za metr jest wyższa.
Drewno opałowe w Tarnowie kupisz w trzech jednostkach rozliczeniowych, które nie są sobie równoważne:
- metr sześcienny (m³)– rzeczywista objętość drewna bez pustych przestrzeni, najprecyzyjniejsza miara,
- metr przestrzenny (mp)– objętość ułożonego stosu, w którym próżnie między polanami zajmują zwykle 20–40%,
- worki i siatki– drewno kominkowe w formie porcjowanej, gotowej do rozpałki; wygodne, ale najdroższe w przeliczeniu na m³.
Rynek jest wyraźnie sezonowy. Największy popyt przypada na sierpień–październik, kiedy ceny rosną o kilkanaście procent. Zakup wiosną lub wczesnym latem pozwala kupić ten sam gatunek taniej, a drewno zdąży przeschnąć przed sezonem. Dla porównania: w tym samym składzie węgiel groszek REVODESIGN ma wartość opałową 28,00–30,00 MJ/kg przy zawartości popiołu 0,00–6,00% – różne nośniki energii trafiają więc do jednego koszyka zakupowego.
Przy wyborze dostawcy sprawdź trzy parametry: wilgotność (drewno sezonowane powinno mieć poniżej 20%), sposób pomiaru objętości oraz koszt transportu na terenie Tarnowa i okolic. Przeszło trzy dekady działalności lokalnych składów to argument za stałym, przewidywalnym źródłem dostaw.
Gatunki drewna opałowego i kominkowego w Tarnowie – Sosna, Dąb, Buk, Brzoza
W ofercie tarnowskich tartaków i składów drewno kominkowe i opałowe występuje w czterech gatunkach. Różnią się wartością opałową, czasem sezonowania i typowym zastosowaniem. Poniżej parametry, które pozwalają dopasować zakup do konkretnego paleniska.
- Sosna– wartość opałowa wynosi około 15,5–16,5 MJ/kg, czyli 1700–1900 kWh/mp. Sezonowanie zajmuje 8–12 miesięcy, po tym czasie wilgotność spada do 15–18%. Spala się szybko, wysokim płomieniem, dlatego jej zastosowanie to rozpałka i grill, a w kominku wymaga częstego dokładania.
- Brzoza– około 16–17 MJ/kg. Czas sezonowania wynosi 8–12 miesięcy, podobnie jak w przypadku sosny. Kora zawiera olejki ułatwiające rozniecenie ognia. Typowe zastosowanie to rozpałka, kominek oraz piec w okresach przejściowych.
- Buk– około 18–19 MJ/kg, co daje 2100–2300 kWh/mp. Sezonowanie trwa 12–18 miesięcy, po czym wilgotność ustala się na poziomie 15–18%. Spala się równo i bez iskrzenia, więc dobrze sprawdza się w kominku i wędzarni.
- Dąb– 18,5–19,5 MJ/kg, najwięcej w zestawieniu. Sezonowanie zajmuje 18–24 miesiące, ponieważ drewno oddaje wodę najwolniej. Po dwóch latach wilgotność wynosi 15–20%. Długo się żarzy, dlatego pasuje do kotłów zasypowych i pieców.
Ceny w Tarnowie rosną wraz z wartością opałową. Za metr przestrzenny sosny zapłacisz około 170–230 zł, brzozy 200–260 zł, buka 260–340 zł, a dębu 280–380 zł. Przykład: 4 mp sezonowanego dębu to koszt około 1200–1500 zł, ale pozwala na mniejsze zużycie opału w sezonie niż ta sama objętość sosny.
Sprzedaż drewna opałowego w Tarnowie prowadzona jest równolegle z innymi paliwami – w składach dostępne są pellet, węgiel, groszek oraz drewno do kominka i na rozpałkę. Kupujący często łączą drewno z węglem orzech lub kostką do kotłów zasypowych, zwłaszcza gdy zakupiony surowiec nie zdążył wyschnąć przed sezonem grzewczym.

Porównawcza tabela rodzajów drewna dostępnych w Tarnowie – parametry i ceny
Zestawienie obejmuje cztery gatunki dostępne u tarnowskich sprzedawców – Sosnę, Dąb, Buk i Brzozę – a także drewno kominkowe i opałowe jako kategorię zakupu. Dane dotyczą surowca sezonowanego, a ceny podano brutto za metr sześcienny (m³) luzem, bez transportu i rozładunku.
| Gatunek | Wartość opałowa | Wilgotność po sezonowaniu | Zastosowanie | Trwałość spalania (10 kg) | Cena za m³ | Zalety | Wady |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Sosna | 15,5–16,5 MJ/kg | 15–18% | rozpałka, grill, kominek | 1,5–2 h | 260–350 zł | najniższa cena, łatwe rozniecanie | krótkie spalanie, częste dokładanie |
| Brzoza | 16–17 MJ/kg | 15–18% | rozpałka, kominek, piec przejściowy | 2–2,5 h | 310–400 zł | kora z olejkami, dobry stosunek ceny do jakości | mniejsza gęstość, szybkie wypalanie |
| Buk | 18–19 MJ/kg | 15–18% | kominek, wędzarnia, kocioł | 3–3,5 h | 400–520 zł | równomierne spalanie, bez iskrzenia | dłuższe sezonowanie, wyższa cena |
| Dąb | 18,5–19,5 MJ/kg | 15–20% | kocioł zasypowy, piec, kominek | 3,5–4 h | 430–580 zł | najwyższa wartość opałowa, długie żarzenie | 18–24 mies. sezonowania, najdroższy |
Drewno kominkowe w workach i siatkach kosztuje w przeliczeniu na m³ o około 40–60% więcej niż drewno opałowe luzem – płacisz dodatkowo za porcjowanie i opakowanie. Przy zakupie 4 m³ różnica wynosi od 500 do 1200 zł, czyli tyle, ile kosztuje dodatkowy metr przestrzenny sezonowanego Buka.
Wybieraj według priorytetu: przy najniższym koszcie zakupu – Sosna lub Brzoza, przy minimalnej liczbie dokładań w kotle – Dąb lub Buk. W przeliczeniu na kWh/m³ Sosna daje około 2600–2900 kWh, a Dąb około 3400–3700 kWh, dlatego wyższa cena za m³ przekłada się na niższy koszt jednostki ciepła w sezonie grzewczym.
Ceny drewna opałowego w Tarnowie – ile kosztuje 1 metr i od czego zależy cena?
Zanim porównasz oferty, ustal jednostkę. Metr przestrzenny (mp) to ułożona, przestrzenna objętość drewna razem z pustymi przestrzeniami między polanami. Metr sześcienny (m³), nazywany potocznie kubikiem, oznacza lity surowiec bez wolnych miejsc. Przelicznik wynosi 1 m³ ≈ 1,4–1,7 mp, dlatego cena za m³ jest wyższa niż za mp. Oferta „300 zł” bez informacji o jednostce to najczęstsze źródło nieporozumień przy zakupie drewna kominkowego i opałowego.
| Gatunek | Suchy (mp) | Świeży (mp) | Suchy (m³) |
|---|---|---|---|
| Sosna | 170–230 zł | 120–170 zł | 260–350 zł |
| Brzoza | 200–260 zł | 150–190 zł | 310–400 zł |
| Buk | 260–340 zł | 190–260 zł | 400–520 zł |
| Dąb | 280–380 zł | 200–280 zł | 430–580 zł |
Różnica między drewnem suchym a świeżym sięga 25–35% i wynika z wody. Surowiec świeży ma wilgotność 40–60%, sezonowany 15–20%. Kupując mokre Dąb czy Buk, zapłacisz mniej, ale część oszczędności oddasz w kominie – woda odbiera energię podczas spalania.
Na ostateczną cenę za metr wpływają cztery czynniki:
- Transport – w Tarnowie i okolicach 20 km kosztuje zwykle 80–150 zł za kurs, dalsze trasy podnoszą stawkę.
- Sezonowanie – gotowy surowiec kosztuje więcej niż świeży, ale nie musisz czekać 8–24 miesięcy.
- Cięcie i rąbanie – polana pocięte na 25–33 cm to dopłata rzędu 40–80 zł za mp.
- Forma zakupu – luz jest najtańszy, worki i siatki podnoszą koszt jednostkowy o 40–60%.
Najniższą stawkę za metr uzyskasz, kupując świeżą Sosnę luzem poza sezonem grzewczym – od maja do sierpnia ceny spadają o 10–15%.

Drewno budowlane w Tarnowie – cena za 1m3 i lokalne punkty sprzedaży
Cena 1 m³ drewna budowlanego w Tarnowie wynosi od 900 do 1500 zł za tarcicę sosnową obrzynaną, nieheblowaną i nieimpregnowaną, o wilgotności 15–20%. Surowiec konstrukcyjny klasy C24, suszony komorowo i z certyfikatem wytrzymałościowym, kosztuje od 1600 do 2200 zł za m³. Sosna dominuje w ofercie, bo łączy niski koszt z parametrami wystarczającymi do więźby dachowej, konstrukcji szkieletowej i deskowania. Do zastosowań o wyższych wymaganiach dostępne są też świerk, modrzew i drewno klejone warstwowo.
Na cenę wpływają cztery parametry:
- Klasa drewna — C16 i C18 (niższa nośność) są tańsze o 15–25% od klasy C24.
- Wilgotność — suszenie do 15–20% podnosi cenę o 20–30% względem surowca o wilgotności powyżej 25%.
- Obróbka — struganie czterostronne to dopłata 300–600 zł za m³, impregnacja ciśnieniowa 150–400 zł za m³.
- Wymiary — przekrój 50×150 mm w długości 3 m jest najtańszy; nietypowe przekroje i długości 4–6 m wyceniane są indywidualnie.
Przykład: na więźbę domu o powierzchni 120 m² zużywa się około 8–10 m³ tarcicy. Przy cenie 1200 zł za m³ koszt surowca wynosi 9600–12 000 zł.
Drewno budowlane to inny produkt niż opałowe – tartak sprzedaje je w klasach wytrzymałościowych, z kontrolowaną wilgotnością i w wymiarach pod projekt. W Tarnowie kupisz je w tartakach i składach budowlanych, a także w marketach budowlanych, gdzie cena bywa wyższa o 15–30%, ale towar jest dostępny od razu, na sztuki.
Ile kosztuje 5 kubików drewna opałowego w Tarnowie – przykładowe kalkulacje i negocjacje
Pięć kubików drewna kominkowego i opałowego, czyli 5 m³, wystarcza przeciętnie na jeden sezon grzewczy w kominku lub kotle zasypowym. Ostateczną kwotę licz według prostego wzoru:
Koszt końcowy = (cena za 1 m³ × 5) + transport + cięcie i rąbanie + sezonowanie
Przykład A – 5 m³ suchego Dębu luzem, gotowego do spalenia. Cena 430–580 zł za m³ daje 2150–2900 zł za sam surowiec. Dodaj transport w granicach 80–150 zł za kurs oraz cięcie polan na 25–33 cm – przy dopłacie 40–80 zł za mp to kolejne 280–680 zł. Razem płacisz od 2510 do 3730 zł.
Przykład B – 5 m³ świeżej Sosny luzem, kupionej w maju. Surowiec kosztuje około 850–1450 zł, transport 80–150 zł, więc całość zamyka się w 930–1600 zł. Oszczędzasz ponad 1500 zł względem Dębu, ale czekasz 8–12 miesięcy na sezonowanie, a drewno traci objętość – z 5 m³ zostaje po wyschnięciu około 4–4,3 m³.
Buk i Brzoza plasują się pośrodku: 5 m³ suchego Buka to 2000–2600 zł, Brzozy 1550–2000 zł. Worki i siatki podnoszą każdą z tych kwot o 40–60%.
Jak negocjować cenę:
- Ustal stawkę za m³, nie za „kurs” czy „przyczepę”.
- Zamów w maju–sierpniu – poza sezonem cena świeżej Sosny spada o 10–15%.
- Weź pełny transport 12–15 m³ – przy takiej ilości sprzedawca schodzi ze stawki o 5–10%.
- Odbierz drewno własnym autem – oszczędzasz 80–150 zł na dostawie.
- Poproś o pomiar na swojej posesji – 5 m³ to 7–8,5 mp ułożonego drewna i kontrolę warto przeprowadzić przed rozładunkiem.
Najczęstsze pytania i brakujące informacje o sprzedaży drewna w Tarnowie (FAQ)
Poniższe odpowiedzi domykają kwestie, które najczęściej pojawiają się przy zakupie drewna kominkowego i opałowego w Tarnowie – od pomiaru objętości po przepisy o składowaniu.
Jak liczyć m³ drewna? W cennikach występują dwie jednostki: m³ (metr sześcienny drewna litego, bez pustych przestrzeni) oraz mp (metr przestrzenny ułożonego stosu). Przelicznik wynosi około 1 m³ = 1,4–1,7 mp. Przykład: stos o wymiarach 2 × 1 × 1 m to 2 mp, czyli około 1,2–1,4 m³ drewna litego. Różnica między jednostkami to najczęstsze źródło nieporozumień przy rozładunku.
Jaka wilgotność jest optymalna dla kominka? Najlepsze parametry ma drewno o wilgotności 15–20% – takie dostępne jest po sezonowaniu 8–18 miesięcy lub po suszeniu komorowym. Surowiec świeży ma 40–60% i traci nawet 30–40% energii na odparowanie wody, a przy tym mocniej zasmala komin. Jeśli kupujesz mokre, licz się z utratą objętości: z 5 m³ zostaje po wyschnięciu około 4–4,3 m³.
Jakie gatunki dają najwięcej ciepła? Dąb i Buk — 18–19 MJ/kg, czyli 2100–2300 kWh/mp. Brzoza daje 16–17 MJ/kg (1700–1900 kWh/mp), a Sosna wypada najniżej, ale ma najniższą cenę i najlepiej sprawdza się na rozpałkę. Przy kotle zasypowym sensowny zestaw to Buk lub Dąb na dłuższe żarzenie plus Sosna do rozniecania.
Ile kosztuje dowóz w Tarnowie? Transport wynosi 80–150 zł za kurs do 12–15 m³ na terenie miasta i w gminach sąsiednich. Poza tym obszarem sprzedawcy doliczają zwykle 2–3 zł za kilometr. Odbiór własnym autem oznacza koszt transportu równy zero, a przy pełnej przyczepie różnica w cenie za m³ bywa odczuwalna.
Czy trzeba mieć pozwolenie na składowanie większych ilości? Na własnej działce jednorodzinnej, na potrzeby własne, do około 10 m³ — nie. W zabudowie wielorodzinnej wymagana jest zgoda wspólnoty lub spółdzielni, a przy prowadzeniu sprzedaży drewna miejsce magazynowania musi być zgodne z planem miejscowym, a działalność zgłoszona do CEIDG.

Daniel Nowak od lat dzieli się praktycznymi wskazówkami z budowy i aranżacji małych domów szkieletowych. Jego porady wynikają z własnych doświadczeń przy realizacji projektu domku do 35 m².
Więcej o autorze →

















