Czy antresola wlicza się do powierzchni użytkowej?

przez | gru 14, 2024 | Budowa, Dom, wnętrza

Zaktualizowano:

Antresola nie wlicza się do powierzchni użytkowej, jeśli jej powierzchnia jest mniejsza od dolnej kondygnacji. Gdy górna część jest większa od dolnej, mamy do czynienia z lokalem dwupoziomowym i całość wlicza się do metrażu. Przy pomiarach obowiązują też progi wysokości: poniżej 190 cm – 0%, 190–220 cm – 50%, powyżej 220 cm – 100%. Dla zaświadczenia o samodzielności lokalu wymagane jest minimum 25 m² powierzchni użytkowej.

Antresola a powierzchnia użytkowa – podstawowe definicje i różnice

W rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. antresola to górna część kondygnacji lub pomieszczenia nad stropem pośrednim. Ma powierzchnię mniejszą od powierzchni kondygnacji lub pomieszczenia i nie jest zamknięta przegrodami od strony wnętrza. Ta definicja stanowi punkt wyjścia do oceny, czy konkretna konstrukcja w ogóle spełnia warunki antresoli.

Ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych określa powierzchnię użytkową wprost: nie uważa się za nią balkonów, tarasów i loggii, antresoli, szaf i schowków w ścianach, pralni, suszarni, wózkowni, strychów, piwnic i komórek. Prawo podatkowe jest autonomiczne względem innych dziedzin prawa, dlatego nie przenoś automatycznie definicji z innych przepisów na grunt podatkowy.

Różnica między antresolą a mieszkaniem dwupoziomowym zależy od proporcji powierzchni. Zespół Rzeczoznawców Małopolskiej OIARP w opinii nr ZR 173 z 1 października 2020 r. wskazał: jeżeli powierzchnia pomieszczenia dolnego jest mniejsza niż powierzchnia pomieszczenia górnego, masz do czynienia z mieszkaniem dwupoziomowym, nie zaś z antresolą. Konsekwencje tej klasyfikacji są konkretne:

  1. Antresola – nie jest wliczana do powierzchni użytkowej lokalu.
  2. Mieszkanie dwupoziomowe – oba poziomy wchodzą do powierzchni użytkowej.

Przykład: antresola o powierzchni około 6 m² generuje roczny podatek w wysokości około 120 zł. Jeśli ten sam metraż zostanie zakwalifikowany jako część mieszkania dwupoziomowego, podstawa opodatkowania wzrośnie o 6 m². Dodatkowo minimalna powierzchnia mieszkania potrzebna do wydania zaświadczenia o samodzielności lokalu wynosi 25 m² – od tego, czy antresola zostanie wliczona, zależy spełnienie tego wymogu.

Przepisy i normy: kiedy antresola jest traktowana jako część powierzchni użytkowej

Podstawą wyłączenia antresoli z powierzchni użytkowej jest ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. Ustawa wprost wymienia antresolę w katalogu powierzchni niezaliczanych do użytkowej. W praktyce przepis nie działa automatycznie – decydujące znaczenie mają proporcje między poziomami. Zgodnie z opinią Zespołu Rzeczoznawców Małopolskiej OIARP nr ZR 173 z 1 października 2020 r., jeśli powierzchnia części górnej jest większa od dolnej, to nie antresola, lecz lokal dwupoziomowy. Wtedy oba poziomy wlicza się do powierzchni użytkowej.

Odrębną kwestią jest zaświadczenie o samodzielności lokalu, istotne przy wyodrębnianiu własności lub ubieganiu się o kredyt hipoteczny. Minimalna powierzchnia mieszkania wymagana do wydania takiego zaświadczenia wynosi 25 m². Antresola o powierzchni mniejszej od dolnej kondygnacji nie jest brana pod uwagę przy liczeniu tego metrażu. Dlatego lokal z dolną kondygnacją o powierzchni 20 m² i antresolą 12 m² pozostaje lokalem o powierzchni 20 m² – nie spełnia więc kryterium 25 m². Jeśli jednak górna część ma powierzchnię większą niż dolna, wówczas obie kondygnacje sumują się, co może dać wymagane minimum.

  1. Sprawdź proporcje: gdy góra jest mniejsza od dołu – to antresola, nie wliczana do powierzchni użytkowej.
  2. Gdy góra jest większa od dołu – to mieszkanie dwupoziomowe, a cała powierzchnia wchodzi do użytkowej.
  3. Przy zaświadczeniu o samodzielności lokalu minimalna powierzchnia użytkowa wynosi 25 m² i nie obejmuje antresoli w rozumieniu z rozporządzenia z 12 kwietnia 2002 r.
Sytuacja Powierzchnia górna vs dolna Wliczenie do powierzchni użytkowej Przykładowy podatek roczny
Antresola góra < dół nie wliczana ok. 120 zł dla antresoli 6 m²
Lokal dwupoziomowy góra > dół wliczana całość wg stawki za metr powierzchni całkowitej
Zobacz więcej  Drewno suszone komorowo – co warto wiedzieć?

Przykład liczbowy: antresola o powierzchni 6 m², która spełnia definicję z rozporządzenia, generuje roczny podatek w wysokości około 120 zł. Te same 6 m² w mieszkaniu dwupoziomowym podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych, więc koszt będzie wyższy. Pamiętaj, że prawo podatkowe jest autonomiczne względem innych dziedzin prawa – nie przenoś wprost definicji z innych regulacji na potrzeby podatku.

Wysokość antresoli i skosy – kluczowe progi, które zmieniają wynik pomiaru

Po sprawdzeniu proporcji między poziomami kolejnym krokiem jest analiza wysokości. Wysokość kondygnacji oraz układ skosów decydują o tym, którą część antresoli realnie wliczysz do powierzchni użytkowej. W praktyce pomiarowej stosuje się dwa progi graniczne: 190 cm i 220 cm.

Zasada przeliczania jest jednoznaczna: powierzchnia pod skosem o wysokości poniżej 190 cm nie jest wliczana do powierzchni użytkowej. Przedział od 190 cm do 220 cm wlicza się w 50%. Powierzchnia powyżej 220 cm jest wliczana w 100%. Dotyczy to zarówno poddaszy z antresolami, jak i górnych poziomów kwalifikowanych jako mieszkanie dwupoziomowe.

  1. Poniżej 190 cm– wyłączasz z pomiaru powierzchni użytkowej.
  2. Od 190 cm do 220 cm– wliczasz połowę tej powierzchni.
  3. Powyżej 220 cm– wliczasz całość.

Przykład: antresola o rzucie 10 m², w której skos dachowy obniża wysokość na części powierzchni. Jeśli 6 m² ma wysokość powyżej 220 cm, 2 m² mieści się w przedziale 190–220 cm, a 2 m² nie przekracza 190 cm, to do powierzchni użytkowej wliczysz 6 m² + 1 m² (50% z 2 m²) = 7 m². Metraż użytkowy jest więc o 3 m² mniejszy niż rzut poziomy.

Ten sam przelicznik stosujesz, gdy antresola znajduje się pod niskim stropem pośrednim. Niska kondygnacja w praktyce może zdyskwalifikować część powierzchni z zaliczenia do użytkowej, nawet jeśli proporcje góra–dół wskazują na mieszkanie dwupoziomowe. Dlatego przed zakupem lub wyceną sprawdź wysokości w każdym narożniku antresoli – szczególnie tam, gdzie dach opada skosem. Wynik pomiaru decyduje o tym, ile metrów kwadratowych faktycznie stanowi podstawę opodatkowania i czy lokal osiąga minimalne 25 m² wymagane do zaświadczenia o samodzielności.

Czy antresola wlicza się do powierzchni użytkowej? - 1

Kalkulacja krok po kroku: jak obliczyć powierzchnię użytkową z antresolą

Zanim przejdziesz do sumowania metrów, ustal status górnej części. Jeśli jej powierzchnia jest mniejsza od dolnej, masz do czynienia z antresolą, której nie wlicza się do powierzchni użytkowej. Wtedy wynik jest prosty: do powierzchni użytkowej liczysz wyłącznie dolną kondygnację. Jeśli górna część jest większa od dolnej, lokal traktujesz jako dwupoziomowy i całkowity metraż powstaje z dodania obu poziomów.

Aby obliczyć powierzchnię użytkową z antresolą lub górną kondygnacją w lokalu dwupoziomowym, wykonaj kolejno:

  1. Zmierz rzut poziomy dolnej kondygnacji i zapisz wynik.
  2. Zmierz rzut poziomy górnej części. Porównaj obie wartości – od tego zależy kwalifikacja.
  3. Jeśli górna część jest mniejsza, przyjmij powierzchnię użytkową równą powierzchni dolnej. Dalsze pomiary wysokości nie zmieniają podstawy opodatkowania.
  4. Jeśli górna część jest większa, zmierz wysokość pod skosami na górnym poziomie.
  5. Podziel powierzchnię górnego poziomu na trzy strefy: poniżej 190 cm, od 190 cm do 220 cm, powyżej 220 cm.
  6. Przelicz strefy według wag: 0% dla pierwszej, 50% dla drugiej, 100% dla trzeciej.
  7. Dodaj otrzymaną wartość do powierzchni dolnej.

Przykład: lokal ma dolną kondygnację o powierzchni 30 m² i górny poziom o powierzchni 35 m². Górny poziom rozkłada się następująco: 20 m² powyżej 220 cm, 10 m² w przedziale 190–220 cm, 5 m² poniżej 190 cm. Powierzchnia użytkowa górnego poziomu wynosi 20 m² + 50% z 10 m² + 0% z 5 m², czyli 25 m². Całkowita powierzchnia użytkowa lokalu wynosi 30 m² + 25 m² = 55 m². Cena takiego lokalu w przeliczeniu na metr kwadratowy jest zwykle ustalana od tej właśnie wartości, dlatego dokładna kalkulacja ma zastosowanie przy wycenie i kredycie hipotecznym. Koszt błędu może być znaczący – różnica w metrażu wpływa zarówno na podatek, jak i na zdolność kredytową.

Tak obliczony metraż porównaj z progiem 25 m², jeśli zależy Ci na zaświadczeniu o samodzielności lokalu. W przypadku antresoli nie wliczanej do użytkowej, nawet obszerna górna część nie pomoże w osiągnięciu tego progu.

Zobacz więcej  Szkolenia BHP

Powierzchnia użytkowa a powierzchnia całkowita antresoli – gdzie jest różnica

Powierzchnia całkowita to parametr geometryczny: suma powierzchni wszystkich kondygnacji liczona po obrysie zewnętrznym. Antresola, jako część kondygnacji nad stropem pośrednim, jest w niej ujęta. Powierzchnia użytkowa to kategoria prawna – na potrzeby opodatkowania definiuje ją ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. Zgodnie z przepisem przywołanym w opinii nr ZR 173 Zespołu Rzeczoznawców Małopolskiej OIARP z 1 października 2020 r. „za powierzchnię użytkową lokalu nie uważa się powierzchni balkonów, tarasów i loggii, antresoli, szaf i schowków w ścianach, pralni, suszarni, wózkowni, strychów, piwnic i komórek”. Dlatego „prawo podatkowe jest autonomiczne w stosunku do innych dziedzin prawa”: antresola nie znika z budynku, ale nie powiększa podstawy opodatkowania.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. definiuje antresolę jako górną część kondygnacji lub pomieszczenia nad stropem pośrednim, o powierzchni mniejszej od powierzchni kondygnacji lub pomieszczenia, niezamkniętą przegrodami od strony wnętrza. Z tej definicji wynika, że jest to przestrzeń fizycznie istniejąca i mierzalna. W praktyce:

  • Powierzchnia całkowita: wliczasz antresolę, bo jej rzut znajduje się w obrysie kondygnacji.
  • Powierzchnia użytkowa: nie wliczasz klasycznej antresoli (góra < dół), a w lokalu dwupoziomowym (góra > dół) stosujesz przeliczniki wysokości.

Tak, antresola wlicza się do powierzchni całkowitej. Przykład: dolna kondygnacja ma 30 m², a antresola 6 m². Powierzchnia całkowita wynosi 36 m², ale dla podatku od nieruchomości przyjmujesz 30 m². Koszt metrażu w ofercie dewelopera i cena za metr w deklaracji podatkowej mogą się więc różnić.

  1. Sprawdź w projekcie, czy podany metraż to powierzchnia całkowita, czy użytkowa.
  2. Porównaj rzut antresoli z rzutem dolnej kondygnacji – decyduje to o klasyfikacji.
  3. Do powierzchni całkowitej dodaj antresolę zawsze; do użytkowej tylko wtedy, gdy lokal jest dwupoziomowy.

Praktyczne skutki wliczenia antresoli do powierzchni użytkowej

Zaliczenie antresoli do powierzchni użytkowej zmienia trzy rzeczy: podatek, cenę lokalu i koszty projektowe. W mieszkaniu dwupoziomowym, gdzie górna część jest większa od dolnej, cały metraż wliczasz do powierzchni użytkowej. Dla przykładowych 6 m² antresoli roczny podatek wynosi ok. 120 zł. Przy klasycznej antresoli, której powierzchnia jest mniejsza od dolnej kondygnacji, ta opłata nie powstaje – antresola pozostaje poza podstawą opodatkowania.

Wycena nieruchomości opiera się na powierzchni użytkowej, a nie całkowitej. Przy cenie 10 000 zł za m² lokal z dolną kondygnacją 30 m² i antresolą 6 m² wycenisz na podstawie 30 m², a nie 36 m². Antresola zwiększa atrakcyjność oferty, ale nie podnosi ceny wprost proporcjonalnie do liczby metrów. W układzie dwupoziomowym każdy metr górnego poziomu wchodzi do wyceny, więc cena rośnie wraz z powierzchnią użytkową.

  1. Podatek: klasyczna antresola nie powiększa powierzchni użytkowej, więc nie zwiększa podatku; w mieszkaniu dwupoziomowym cały górny poziom wliczasz do podstawy opodatkowania.
  2. Cena i najem: powierzchnia użytkowa to podstawa wyceny i czynszu; antresola daje dodatkową przestrzeń, ale bez przelicznika 1:1 na metraż użytkowy.
  3. Projekt: antresola wymaga stropu pośredniego, schodów i balustrady, co podnosi koszt budowy; jeśli górna część przekracza dolną, zmienia się status lokalu na dwupoziomowy i obowiązują inne zasady pomiaru.

Praktyczny skutek jest więc taki: klasyczna antresola to dodatkowa przestrzeń, która nie zwiększa powierzchni użytkowej, a tym samym nie podwyższa podatku ani ceny jednostkowej mieszkania.

Czy antresola wlicza się do powierzchni użytkowej? - 2

Checklista: dokumenty, urzędy i eksperci, którzy pomogą ocenić antresolę

Zanim ustalisz, czy antresola wlicza się do powierzchni użytkowej, przejdź przez poniższą listę. Potrzebne dokumenty są dostępne w projekcie budowlanym, a koszt błędu w kwalifikacji to ryzyko błędnej deklaracji podatkowej lub zawyżonej ceny.

  1. Zbierz dokumenty budowlane. Projekt zagospodarowania lub rzut kondygnacji pokazuje, czy antresola została zaprojektowana jako strop pośredni, czy jako osobna kondygnacja. Sprawdź także pozwolenie na budowę i księgę wieczystą. Zwróć uwagę na oznaczenia wysokości pomieszczeń – to one pozwolą zweryfikować później sposób pomiaru.
  2. Porównaj powierzchnię górnej i dolnej części. Ta relacja determinuje, czy w dokumentach użyjesz terminu „antresola”, czy „lokal dwupoziomowy”. Zmierz obie kondygnacje w obrysie wewnętrznym, a przy skosach uwzględnij strefy o różnej wysokości.
  3. Zweryfikuj przepisy ustawy z 12 stycznia 1991 r. Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych wymienia antresolę w katalogu elementów wyłączonych z powierzchni użytkowej. Ta definicja ma pierwszeństwo przy opodatkowaniu i jest podstawą do ustalenia, czy dana część budynku wchodzi do podstawy opodatkowania.
  4. Poproś eksperta o opinię. Architekt lub rzeczoznawca majątkowy oceni, czy układ spełnia warunki antresoli. Przykładem jest opinia nr ZR 173 z 1 października 2020 r. wydana przez Zespół Rzeczoznawców Małopolskiej OIARP, która znajduje zastosowanie przy sporach z urzędem. Taka opinia pozwala uniknąć kosztownych korekt w deklaracjach.
  5. Sprawdź zaświadczenie o samodzielności lokalu. W starostwie powiatowym zweryfikuj, czy powierzchnia użytkowa lokalu wynosi co najmniej 25 m². Urząd wskaże, czy antresola została uwzględniona w metrażu, a wydane zaświadczenie będzie podstawą do dalszych czynności prawnych.
  6. Ustal konsekwencje podatkowe. W urzędzie skarbowym lub w gminie zapytaj o stawkę obowiązującą w Twojej okolicy. Porównaj podstawę opodatkowania dla wariantu z antresolą i bez niej – to pokaże realną różnicę w rocznym zobowiązaniu. Wysokość podatku zależy od metrażu zakwalifikowanego jako użytkowy, więc sprawdź to przed złożeniem deklaracji.
Zobacz więcej  Szkodniki w więźbie dachowej – jak je rozpoznać i zwalczać?

Orzecznictwo i interpretacje urzędowe dotyczące antresol w powierzchni użytkowej

W praktyce urzędowej kluczowe znaczenie ma autonomia prawa podatkowego. Zgodnie z interpretacjami „prawo podatkowe jest autonomiczne w stosunku do innych dziedzin prawa”. Oznacza to, że nawet jeśli przepisy budowlane dopuszczają antresolę jako element lokalu, to dla celów podatkowych obowiązuje wyłącznie definicja z ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. Ustawa wprost wyłącza z powierzchni użytkowej „balkony, tarasy i loggie, antresole, szafy i schowki w ścianach, pralnie, suszarnie, wózkownie, strychy, piwnice i komórki”. Ten katalog ma charakter zamknięty i jest stosowany przez organy podatkowe w pierwszej kolejności.

Definicja antresoli zawarta w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. precyzuje, że jest to górna część kondygnacji lub pomieszczenia nad stropem pośrednim, o powierzchni mniejszej od powierzchni kondygnacji lub pomieszczenia, niezamknięta przegrodami od strony wnętrza. Z tej definicji wynika praktyczna wskazówka: jeśli powierzchnia części „górnej” jest większa od „dolnej”, to masz do czynienia z mieszkaniem dwupoziomowym, a nie antresolą. W takim przypadku cały górny poziom wlicza się do powierzchni użytkowej.

W sporach z urzędami przydatna jest opinia nr ZR 173 Zespołu Rzeczoznawców Małopolskiej OIARP z 1 października 2020 r. Wskazuje ona, jak stosować relację górna–dolna oraz jak traktować antresolę w kontekście ustawy podatkowej. Przykładowo, dla typowej antresoli o powierzchni 6 m² roczny podatek wynosi ok. 120 zł, ale tylko wtedy, gdy antresola zostałaby zakwalifikowana jako powierzchnia użytkowa. Przy klasycznej antresoli, czyli mniejszej od dolnej kondygnacji, podatek nie powstaje. Interpretacje urzędowe potwierdzają więc, że o kwalifikacji decyduje nie nazwa w projekcie, lecz konkretna relacja powierzchni i zapis ustawy.

Najczęstsze błędy przy ustalaniu, czy antresola wchodzi do powierzchni użytkowej

Najczęstszym błędem jest automatyczne wliczanie antresoli do powierzchni użytkowej. Ustawa z 12 stycznia 1991 r. wyłącza ją wprost z tego katalogu, ale tylko wtedy, gdy górna część jest mniejsza od dolnej. Jeśli górna część jest większa, powstaje lokal dwupoziomowy i całość wlicza się do powierzchni użytkowej. Relacja górna–dolna ma więc fundamentalne znaczenie, a jej zastosowanie decyduje o podatku i cenie nieruchomości.

  1. Nie stosuj definicji budowlanej do podatków. Prawo podatkowe jest autonomiczne; rozporządzenie z 12 kwietnia 2002 r. służy do technicznej kwalifikacji, a nie do opodatkowania. W praktyce oznacza to, że antresola zgodna z przepisami budowlanymi nadal może być wyłączona z powierzchni użytkowej.
  2. Nie ignoruj progu 25 m². Minimalna powierzchnia mieszkania przy wydawaniu zaświadczenia o samodzielności lokalu wynosi 25 m². Antresola może przesądzić o spełnieniu tego warunku, choć sama nie wchodzi do powierzchni użytkowej. Dotyczy to zwłaszcza małych lokali, gdzie różnica kilku metrów decyduje o możliwości wyodrębnienia własności.
  3. Nie myl skutków finansowych. Przykład: antresola o powierzchni 6 m² błędnie wliczona do podstawy opodatkowania to koszt ok. 120 zł rocznie. Przy wycenie nieruchomości zawyżenie metrażu może podnieść cenę ofertową o kilka tysięcy złotych za każdy metr. Dlatego przed podpisaniem umowy sprawdź, jaką powierzchnię wskazano w dokumentach.
Typowy błąd Konsekwencja
Wliczanie każdej antresoli do powierzchni użytkowej Zawyżony podatek i cena
Stosowanie przepisów budowlanych do podatków Błędna deklaracja podatkowa
Pomijanie progu 25 m² Brak zaświadczenia o samodzielności lokalu

Najczęstsze pytania

Czy antresole wliczamy do powierzchni całkowitej?

Tak, antresola wlicza się do powierzchni całkowitej, ponieważ jest częścią kondygnacji. Do powierzchni użytkowej nie wlicza się jej jednak, jeśli jest mniejsza od dolnej kondygnacji.

Czy antresola wlicza się jako kondygnacja?

Nie, antresola jest częścią kondygnacji, a nie osobną kondygnacją. Stanowi górną część pomieszczenia nad stropem pośrednim i nie jest zamykana przegrodami od strony wnętrza.


Daniel Nowak — Redaktor prowadzący i praktyk budowlany
Daniel Nowak od lat dzieli się praktycznymi wskazówkami z budowy i aranżacji małych domów szkieletowych. Jego porady wynikają z własnych doświadczeń przy realizacji projektu domku do 35 m².
Więcej o autorze →

Podobne wpisy:

Budowa wiaty w granicy działki: przepisy i odległości

Budowa wiaty w granicy działki: przepisy i odległości

Budowa wiaty w granicy działki jest możliwa, jeśli zachowasz odległości: okap min. 1,5 m, ściana bez okien 3 m, z oknami 4 m, a carport 3 m od granicy i 7 m od okien sąsiada. Do 35 m² (lub 50 m² przy domu) wystarczy zgłoszenie; powyżej potrzebne pozwolenie. Sprawdź...

Przekrój przez strop: Teriva, monolit, drewno

Przekrój przez strop: Teriva, monolit, drewno

Przekrój przez strop pokazuje warstwę nośną, nadbeton, żebra lub pustaki, izolację i wykończenie. W Terivie zobaczysz żebra 40–60 cm, pustaki i nadbeton 50–80 mm; całkowita wysokość to 205–235 mm, a ciężar 2,0 kN/m². Monolit to lita płyta, prefabrykaty mają kanały, a...

Ile stempli na m2 – Jak dobrać rozstaw podpór

Ile stempli na m2 – Jak dobrać rozstaw podpór

Przyjmij około 1,2–2,0 stempla drewnianego na m² lub 0,7–1,0 stempla metalowego na m², zależnie od rozstawu i nośności. Dla siatki 0,8 × 0,8 m to ok. 1,56 szt./m², a 1,0 × 1,0 m – 1 szt./m². Gęstszy rozstaw zmniejsza ugięcie i ryzyko pęknięć, ale zwiększa koszt i czas...

Ile kosztują stemple budowlane? Ceny i porady

Ile kosztują stemple budowlane? Ceny i porady

Stemple budowlane kosztują od 30 do 450 zł za sztukę. Cena zależy od materiału, nośności, długości i stanu. Używane stalowe modele to wydatek 30–80 zł, nowe stalowe 70–250 zł, a aluminiowe 250–450 zł. W pakietach 20, 50 lub 100 sztuk cena jednostkowa spada. Wynajem to...

Nośność konstrukcji krzyżówka – Definicje i hasła

Nośność konstrukcji krzyżówka – Definicje i hasła

Nośność konstrukcji krzyżówka to hasło łączące budownictwo i żeglugę. W budownictwie nośność oznacza maksymalne obciążenie przenoszone przez element; w krzyżówkach najczęstsze odpowiedzi to DWT (3 litery), TONAŻ (5), UDŹWIG (6) i NOŚNOŚĆ (8). Wybór zależy od liczby...

Budowa domu murowanego: koszty, materiały i etapy

Budowa domu murowanego: koszty, materiały i etapy

Budowa domu murowanego zwykle trwa od 14 do 24 miesięcy, a dom 100 m² w stanie deweloperskim kosztuje 450 000–600 000 zł. Mur zapewnia dużą masę termiczną, odporność ogniową i stabilność konstrukcyjną, ale wymaga starannego doboru materiału ściennego oraz izolacji...

Belka 5m – Nośność, przekrój, cena i montaż

Belka 5m – Nośność, przekrój, cena i montaż

Belka 5m to element o rozpiętości 5 metrów, dostępny w drewnie litym, KVH, BSH, stali i żelbecie. O doborze decydują obciążenie, rozstaw, klasa materiału i limit ugięcia. Dla stropu drewnianego często wymagany jest przekrój większy niż 45×145 mm, a ostateczny dobór...

Wiata gospodarcza bez pozwolenia – Limity i formalności

Wiata gospodarcza bez pozwolenia – Limity i formalności

Wiatę gospodarczą bez pozwolenia i zgłoszenia postawisz, jeśli ma powierzchnię zabudowy do 50 m² i stoi na działce z budynkiem mieszkalnym lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe. Limit to 2 wiaty na 1000 m². Wiaty rolnicze do 300 m², 7 m rozpiętości i 7 m...

Wiata na samochód — Odległość od granicy działki

Wiata na samochód — Odległość od granicy działki

Minimalna odległość wiaty od granicy to zwykle 3 m (ściana bez otworów) lub 4 m (ze stolarką); sprawdź MPZP/warunki zabudowy i uzyskaj zgodę sąsiada przy mniejszych dystansach.Podstawowe pojęcia i akty prawne dotyczące lokalizacji wiaty samochodowejPrzy planowaniu...

Krokwie dachowe Castorama – Ceny, wymiary i dobór

Krokwie dachowe Castorama – Ceny, wymiary i dobór

Krokwie dachowe Castorama to drewno konstrukcyjne przeznaczone do więźby dachowej. W ofercie znajdziesz m.in. sosnę, świerk i jodłę, najczęściej w przekrojach 50×150 mm, 60×200 mm i 80×200 mm. Ceny zależą od gatunku, klasy, wilgotności i długości. Przed zakupem...

Najnowsze:

Drewno lite: belki, gatunki i właściwości

Drewno lite: belki, gatunki i właściwości

Drewno lite to materiał z jednego fragmentu pnia, bez klejenia i warstw. W belkach i meblach zapewnia naturalną strukturę oraz nośność zależną od gatunku i klasy, np. C24. Rozpoznasz je po ciągłych słojach, braku spoin i wilgotności około 15–18%. Do krótkich elementów...

Bale dąb buk: rodzaje, ceny i właściwości opałowe

Bale dąb buk: rodzaje, ceny i właściwości opałowe

Bale dąb buk to sortyment drewna o zbliżonym przekroju, dostępny w tartakach i składach. Dąb jest cięższy, trwalszy i pali się dłużej; buk szybciej się rozpala, schnie i łatwiej łupie. Ceny zależą od wymiarów, wilgotności i sezonowania – przykładowo dąb 50 mm kosztuje...

Ile kosztuje cięcie drewna w tartaku? Cennik 2026

Ile kosztuje cięcie drewna w tartaku? Cennik 2026

Cięcie drewna w tartaku kosztuje zwykle 100–150 zł netto/m³ dla drewna opałowego, a przetarcie konstrukcyjne 150–450 zł/m³. Do ceny dochodzą transport 3–8 zł/km, ostrzenie 30–70 zł/m³, suszenie 80–120 zł/m³ oraz odpady 10–25%. Stawka godzinowa pilarza to 80–150 zł/h,...

Ciepło właściwe drewna: wartości i wzór

Ciepło właściwe drewna: wartości i wzór

Ciepło właściwe drewna to energia potrzebna do ogrzania 1 kg materiału o 1 K; wynosi zwykle 1300–2000 J/kg·K dla drewna suchego i rośnie wraz z wilgotnością, np. sosna przy 20% ma ok. 1948 J/kg·K. Woda ma ok. 4186 J/kg·K, dlatego wilgotne drewno nagrzewa się z...

PN-EN 338: klasy wytrzymałości drewna konstrukcyjnego

PN-EN 338: klasy wytrzymałości drewna konstrukcyjnego

PN-EN 338 to norma klasyfikująca drewno konstrukcyjne na klasy wytrzymałości. Klasy iglaste oznaczane są literą C (np. C14, C16, C24, C30), a liściaste literą D. Liczba w symbolu odpowiada charakterystycznej wytrzymałości na zginanie w N/mm². Norma podaje f m,k, f...

Deski na strop drewniany: grubość, montaż i ceny

Deski na strop drewniany: grubość, montaż i ceny

Deski na strop drewniany dobiera się głównie do rozstawu belek: 25 mm do 40 cm, 32 mm do 60 cm, 42 mm do 80–100 cm. Standardowa deska 32 mm przy rozstawie 60 cm przenosi do 150 kg/m², a koszt materiału to 45–65 zł/m². Do tego dolicz akcesoria i montaż.Dobór desek na...

Jak wykonać łączenie trzech belek w węźle konstrukcyjnym

Jak wykonać łączenie trzech belek w węźle konstrukcyjnym

Połączysz trzy belki w stabilny węzeł, wyrównując je, rozdzielając styki i montując stalowe blachy dwustronnie. Najpierw oczyść końce, ułóż belki na podporach i dociśnij do poziomu. Potem przenieś rozstaw otworów z blach, wywierć otwory i dokręcaj śruby naprzemiennie,...

Jak zwalczyć korniki w belkach – Sposób krok po kroku

Jak zwalczyć korniki w belkach – Sposób krok po kroku

Aby zwalczyć korniki w belkach, wywierć otwory w porażonym drewnie i wykonaj iniekcję ciśnieniową preparatem owadobójczym. Przy głębokim żerowaniu dodaj dezynsekcję mikrofalową lub zleć ją fachowcowi. Efekt: preparat dociera do korytarzy larwalnych, a konstrukcja nie...

Grubości desek drewnianych: dobór do zastosowania

Grubości desek drewnianych: dobór do zastosowania

Grubość desek drewnianych dobiera się do zastosowania i podkonstrukcji. Deski podłogowe warstwowe mają zwykle 12–14 mm, tarasowe 24–28 mm, elewacyjne 19–25 mm, a konstrukcyjne 25–50 mm. Na tarasie przy legarach 40–50 cm wybierz 24–28 mm; schody zewnętrzne 28–40 mm....

Budowa wiaty w granicy działki: przepisy i odległości

Budowa wiaty w granicy działki: przepisy i odległości

Budowa wiaty w granicy działki jest możliwa, jeśli zachowasz odległości: okap min. 1,5 m, ściana bez okien 3 m, z oknami 4 m, a carport 3 m od granicy i 7 m od okien sąsiada. Do 35 m² (lub 50 m² przy domu) wystarczy zgłoszenie; powyżej potrzebne pozwolenie. Sprawdź...