Drewno C18 – Klasy wytrzymałości, właściwości i zastosowanie

utworzone przez | lis 21, 2025 | Budowa, budownictwo, Domy drewniane

Zaktualizowano:

Drewno C18 to klasa wytrzymałości drewna konstrukcyjnego o wytrzymałości na zginanie 18 MPa. To ekonomiczny wybór do elementów drugorzędnych: krokwi, łat, belek stropowych o mniejszych rozpiętościach. W artykule sprawdzisz właściwości mechaniczne, porównanie z C24, przekroje handlowe i zasady montażu.

Klasy wytrzymałości drewna konstrukcyjnego – gdzie jest C18?

Norma EN 338 porządkuje drewno konstrukcyjne na klasy wytrzymałości. Drewno iglaste oznaczasz literą C, a liściaste literą D. Klasy iglaste obejmują zakres od C14 do C70, liściaste od D18 do D70. Liczba po literze oznacza wytrzymałość na zginanie w megapaskalach (MPa). Klasa C18 oznacza więc drewno o wytrzymałości na zginanie 18 MPa.

C18 plasuje się w dolnej części skali, poniżej powszechnie stosowanej C24 oraz C30. C24 ma wyższą odporność na zginanie, rozciąganie i ściskanie i jest typowym wyborem dla elementów nośnych. C18 wybiera się tam, gdzie projekt nie wymaga najwyższych parametrów, a decyzja opiera się na obliczeniach konstrukcyjnych. Przykładowe klasy dostępne w ofertach to C16, C18, C24 i C30.

  • C16 – wytrzymałość na zginanie 16 MPa, stosowane w prostszych konstrukcjach.
  • C18 – 18 MPa, pozycja pośrednia między C16 a C24.
  • C24 – 24 MPa, wysoka odporność na zginanie, rozciąganie i ściskanie, powszechne w elementach nośnych.
  • C30 – 30 MPa, większy zapas wytrzymałości.

Długości dostępne w handlu zwykle obejmują 3000 mm, 4000 mm, 6000 mm oraz 12 000 mm; w ofertach wielokrotnych od 750 mm do 13 500 mm. Ceny detaliczne podawane są najczęściej jako kwoty brutto za 1 sztukę. Przykładowa pozycja kosztuje 1 106,05 zł brutto (899,23 zł netto). Ostateczny koszt zależy od wymiarów przekroju i długości elementu.

Właściwości mechaniczne drewna C18 – liczby i przykładowe obliczenia

Dla klasy C18 wartości charakterystyczne wg EN 338 wynoszą:

  • wytrzymałość na zginanie: 18 MPa;
  • wytrzymałość na ściskanie wzdłuż włókien: 18 MPa;
  • średni moduł sprężystości wzdłuż włókien: 9000 MPa.

Przyjmij belkę stropową o przekroju 60×180 mm i rozpiętości 3,0 m, obciążoną równomiernie q = 2,0 kN/m (ciężar własny i użytkowy). Moment zginający M = q×L²/8 = 2,0×3,0²/8 = 2,25 kN·m.

Wskaźnik wytrzymałości przekroju W = b×h²/6 = 60×180²/6 = 324 000 mm³. Naprężenie σ = M/W = 2 250 000 N·mm / 324 000 mm³ = 6,94 MPa, czyli poniżej 18 MPa; warunek nośności na zginanie jest spełniony.

Zobacz więcej  Drewno konstrukcyjne C24 Castorama – Parametry, ceny i zastosowania

W stanie granicznym nośności uwzględniasz współczynnik materiałowy γM = 1,3 oraz współczynnik modyfikacyjny kmod = 0,9 (krótkotrwałe obciążenie, klasa użytkowania 1). Wytrzymałość obliczeniowa fm,d = kmod×f / γM = 0,9×18/1,3 = 12,46 MPa. Obliczone naprężenie 6,94 MPa pozostaje poniżej tej wartości, więc zapas nośności jest wyraźny.

Sprawdź ugięcie: moment bezwładności I = b×h³/12 = 60×180³/12 = 29 160 000 mm⁴. Ugięcie belki swobodnie podpartej wynosi 5×q×L⁴/(384×E×I). Po podstawieniu: 5×2,0×3000⁴/(384×9000×29 160 000) = 8,0 mm. Dopuszczalne ugięcie przyjmuje się zwykle jako L/250 = 3000/250 = 12 mm. Belka C18 spełnia warunek ugięcia.

Drewno C18 – Klasy wytrzymałości, właściwości i zastosowanie - 1

C18 kontra C24 i ogólna kategoria drewna konstrukcyjnego – porównanie w tabeli

Porównanie klas C18 i C24 oraz ogólnej kategorii drewna konstrukcyjnego oparto na danych mechanicznych, typowych zastosowaniach, dostępnych wymiarach i zaleceniach montażowych.

Parametr C18 C24 Drewno konstrukcyjne (ogólnie)
Wytrzymałość na zginanie 18 MPa 24 MPa klasy C14–C70; liczba po literze oznacza MPa
Odporność mechaniczna umiarkowana, wystarczająca w lżejszych konstrukcjach wysoka w elementach przenoszących zginanie, rozciąganie i ściskanie zależy od klasy; wyższa klasa = większy zapas wytrzymałości
Typowe zastosowanie wiązary, łaty, kontrłaty, elementy drugorzędne belki, słupy, krokwie, elementy nośne konstrukcje dachowe, szkieletowe, stropy, więźby
Dostępne długości standardowo 3000 mm, 4000 mm, 6000 mm, 12 000 mm; w ofertach wielokrotnych od 750 mm do 13 500 mm
Koszt zakupu niższy przy tych samych wymiarach wyższy, ale daje większy zapas nośności zależy od klasy, przekroju i długości
Zalecenia montażowe stosować tam, gdzie projekt nie wymaga wysokich naprężeń stosować w elementach przenoszących główne obciążenia dobierać klasę do obliczeń statycznych; porównywać ceny brutto za 1 sztukę
  1. Sprawdź w projekcie maksymalne naprężenie zginające i porównaj je z wartością 18 MPa lub 24 MPa.
  2. Dopasuj przekrój do dostępnych długości: 3000 mm, 4000 mm, 6000 mm lub 12 000 mm.
  3. Porównaj ceny brutto za 1 sztukę w obu klasach; koszt zakupu bywa kryterium decydującym.

Przykładowa pozycja z oferty detalicznej kosztuje 1 106,05 zł brutto za 1 sztukę. Porównaj ceny C18 i C24 dla tej samej długości i przekroju — różnica wpływa na całkowity koszt konstrukcji. Jeśli projekt przewiduje C18, wybierasz tańszy wariant; gdy belka pracuje w strefie wysokich obciążeń, C24 jest bezpieczniejszym wyborem. Tańsze klasy, np. C16, bywają dostępne w analogicznych wymiarach i niższej cenie.

Drewno czterostronnie strugane w klasie C18 – zalety i wpływ na wymiary

Drewno czterostronnie strugane w klasie C18 ma wszystkie cztery płaszczyzny mechanicznie wyrównane. Struganie usuwa nierówności, korę i zanieczyszczenia, przez co przekrój staje się regularny. Rzeczywiste wymiary są zwykle mniejsze od wymiarów tarcicy surowej o 2–5 mm na płaszczyznę. Przykładowo nominalny przekrój 60×180 mm po struganiu może mieć wymiary około 58×178 mm. Wskaźnik wytrzymałości W spadnie z 324 000 mm³ do 306 300 mm³, a naprężenie przy tym samym obciążeniu wzrośnie z 6,94 MPa do 7,35 MPa. Nadal pozostaje to poniżej 18 MPa i poniżej wytrzymałości obliczeniowej 12,46 MPa, ale przy większych rozpiętościach różnica ma znaczenie.

Zobacz więcej  Dom szkieletowy wymiary belek – kluczowe informacje dla budujących

Gładkie powierzchnie to nie tylko estetyka: regularny przekrój ułatwia montaż i zmniejsza ryzyko szczelin. Usunięcie warstwy wierzchniej poprawia trwałość, eliminując miejsca, gdzie gromadzi się wilgoć. Takie drewno jest gotowe do wykończenia olejem lub lakierem.

Zalety czterostronnego strugania w klasie C18:

  • gotowe do montażu elementy o jednakowym przekroju,
  • lepsza przyczepność powłok ochronnych,
  • mniejsze ryzyko odkształceń i pęknięć,
  • możliwość użycia w widocznych konstrukcjach bez dodatkowej obróbki.

Ten wariant wybieraj, gdy elementy pozostają widoczne: belki, słupy, krokwie. Do niewidocznych fragmentów konstrukcji tańsza tarcica niestrugana może być wystarczająca. Ceny detaliczne podawane są brutto za 1 sztukę; przykładowa pozycja kosztuje 1 106,05 zł brutto (899,23 zł netto). Przed zakupem sprawdź przekrój po struganiu — to on decyduje o wynikach obliczeń.

Drewno C18 – Klasy wytrzymałości, właściwości i zastosowanie - 2

Główne obszary zastosowań drewna C18 w budownictwie

Drewno klasy C18 stosuje się w elementach przenoszących umiarkowane obciążenia. Typowe zastosowania to krokwie w dachach o prostych połaciach, belki stropowe przy mniejszych rozpiętościach oraz słupki w ścianach szkieletowych. Kwestia kluczowa to optymalizacja kosztów przy zachowaniu wymaganej nośności.

Dostępne długości 3000 mm, 4000 mm, 6000 mm i 12 000 mm umożliwiają dopasowanie elementów do typowych rozpiętości bez zbędnych łączeń. Dla belki stropowej o rozpiętości 4 m standardowy przekrój C18 może być wystarczający, jeśli rozstaw belek nie jest duży. Przy krokwi uwzględnij obciążenie śniegiem w lokalizacji — jeżeli wymaga tego norma, konieczne może być C24. Najczęstsze obszary zastosowań:

  1. Krokwie i jętki w więźbach dachowych o prostych kształtach.
  2. Belki stropowe w budynkach mieszkalnych parterowych lub z poddaszem nieużytkowym.
  3. Słupki i płatwie w lekkich konstrukcjach szkieletowych.

Cena zakupu C18 jest zwykle niższa niż C24 przy tych samych wymiarach. Ceny podawane brutto za 1 sztukę ułatwiają porównanie kosztów dla konkretnego przekroju. Decyzja o wyborze klasy opiera się na analizie statycznej: jeśli naprężenia mieszczą się w bezpiecznym zakresie, C18 zapewnia funkcjonalność przy niższym koszcie.

Standardowe przekroje i dostępność handlowa drewna C18

W składach budowlanych znajdziesz standardowe przekroje tarcicy konstrukcyjnej: 45×95 mm, 45×145 mm, 60×180 mm oraz 60×200 mm. Dostępne są też przekroje kwadratowe na słupy, np. 80×80 mm i 100×100 mm. W wersji czterostronnie struganej rzeczywiste wymiary są mniejsze od nominalnych — przed zamówieniem sprawdź specyfikację produktu.

Długości handlowe to najczęściej 3000 mm, 4000 mm, 6000 mm i 12 000 mm. Wiele ofert umożliwia zamówienie wielokrotnych długości od 750 mm do 13 500 mm, co pozwala dopasować elementy do projektu bez łączeń.

Zobacz więcej  Drewno Market Opinie: Co Mówią Klienci o Jakości i Usługach?

Ceny detaliczne podawane są brutto za 1 sztukę, a nie za metr bieżący. Dla orientacji przykładowa pozycja kosztuje 1 106,05 zł brutto (899,23 zł netto). Przy zamawianiu podaj:

  1. klasę drewna: C18,
  2. wariant: surowy albo czterostronnie strugany,
  3. przekrój nominalny, np. 60×180 mm,
  4. długość, np. 6000 mm.

Zasady prawidłowego montażu konstrukcji z drewna C18

Montaż elementów z C18 planuj z uwzględnieniem aspektów mechanicznych, biologicznych i ppoż. Przed połączeniami sprawdź wilgotność tarcicy — powinna wynosić 12–18%. W tym zakresie materiał jest wymiarowo stabilny. Każdą belkę przed osadzeniem zaimpregnuj środkami grzybobójczymi i owadobójczymi; w strefach zawilgocenia zastosuj dodatkowy preparat hydrofobowy. Wszystkie ubytki po cięciu i wierceniu zabezpiecz ponownie.

Do łączenia używaj łączników ciesielskich ze stali ocynkowanej lub nierdzewnej. Belki C18 opieraj na podporach z minimalnym oparciem 60 mm. Wieszaki belkowe i kątowniki dobieraj do obciążeń z projektu. Wkręty rozmieszczaj w dwóch rzędach, zachowując odległość od krawędzi co najmniej 5 średnic elementu złącza; długość wkrętów powinna zapewniać wejście w łącznik na minimum 40 mm. Końce belek wierć wstępnie, aby uniknąć rozszczepienia włókien.

Ochrona ogniowa wymaga zastosowania impregnatów ogniochronnych nakładanych dwukrotnie. W widocznych konstrukcjach nośnych stosuj płyty gipsowo-kartonowe o odpowiedniej klasie odporności ogniowej; łączniki stalowe zabuduj, ponieważ przewodzą ciepło szybciej niż drewno.

  1. Odizoluj drewno od murów i betonu papą, folią lub blachą kapinosową; między izolacją a legarem pozostaw szczelinę wentylacyjną.
  2. Łączenia wykonuj na wrąb, zakład lub za pomocą wieszaków — unikaj zestawień przenoszących siły prostopadle do włókien.
  3. Przy montażu belek kontroluj wypoziomowanie; odchyłka nie powinna przekraczać 2 mm na metr.
  4. Po cięciach nanieś impregnat ogniochronny również na odkryte powierzchnie.

Decyzja projektowa: kiedy C18 jest wystarczająca, a kiedy sięgnąć po C24?

Wybór między C18 a C24 to bilans wymaganego zapasu wytrzymałości i kosztu. C18 to 18 MPa, C24 to 24 MPa — różnica 6 MPa przekłada się na wyższą odporność C24 na zginanie, rozciąganie i ściskanie. C24 stosuje się w elementach nośnych głównych.

C18 wystarcza w projektach o umiarkowanych obciążeniach i typowych rozpiętościach. Zapewnia wymagany zapas wytrzymałości przy niższym koszcie. Jeśli projekt nie generuje dużych sił wewnętrznych, C18 daje oszczędność bez utraty funkcjonalności.

Po C24 sięgnij przy większych rozpiętościach, wyższych obciążeniach lub gdy chcesz zmniejszyć przekrój belek albo zwiększyć ich rozstaw. C24 jest wskazane w głównych belkach nośnych, na przykład w stropach o dużych rozpiętościach.

Porównując ceny, sprawdzaj wartości brutto za 1 sztukę dla identycznych wymiarów. Różnica między C18 a C24 w tym samym przekroju i długości pokazuje realny koszt decyzji. Obie klasy są dostępne w typowych przekrojach, więc wybór wyższej klasy nie ogranicza możliwości wymiarowania.

  1. C18 – konstrukcje o umiarkowanych obciążeniach, typowe rozpiętości, niższy koszt.
  2. C24 – większe rozpiętości, wyższe obciążenia, redukcja przekroju lub zwiększenie rozstawu.

Daniel Nowak — Redaktor prowadzący i praktyk budowlany
Daniel Nowak od lat dzieli się praktycznymi wskazówkami z budowy i aranżacji małych domów szkieletowych. Jego porady wynikają z własnych doświadczeń przy realizacji projektu domku do 35 m².
Więcej o autorze →

Podobne wpisy:

Budowa wiaty bez zgłoszenia 2021: limity i zasady

Budowa wiaty bez zgłoszenia 2021: limity i zasady

W 2021 r. wiata bez zgłoszenia mogła powstać na działce z domem do 50 m² powierzchni zabudowy, a w zabudowie rolnej do 150 m², jeśli spełniała warunki rozpiętości i wysokości. Wiaty do 35 m² wymagały zgłoszenia. Sprawdź limity, obszar oddziaływania i plan miejscowy,...

Porównanie kosztów: dom drewniany vs murowany

Porównanie kosztów: dom drewniany vs murowany

Porównujemy koszty budowy domu drewnianego i murowanego. Werdykt: kluczowy jest stan zaawansowania prac. Dla domu murowanego o powierzchni 100 m² w stanie surowym zamkniętym to około 214 000 zł, a w stanie surowym otwartym 2 800–3 500 zł/m². Obie technologie w 2026...

Budowa wiaty przepisy 2017: zgłoszenie i pozwolenie

Budowa wiaty przepisy 2017: zgłoszenie i pozwolenie

W 2017 r. wiata to lekka budowla na słupach, trwale związana z gruntem. Obowiązki formalne zależą od powierzchni i lokalizacji: wolno stojąca wiata do 35 m² wymaga zgłoszenia, a wiata do 50 m² na działce z budynkiem mieszkalnym (maks. 2 na 1000 m²) jest zwolniona z...

Jak zbudować domek drewniany krok po kroku

Jak zbudować domek drewniany krok po kroku

Zbudujesz domek drewniany krok po kroku i unikniesz kosztownych poprawek dzięki sprawdzonym etapom prac. Poznasz wymagania formalne, harmonogram, rodzaje fundamentów, montaż szkieletu z płyt OSB oraz koszt budowy domu 100 m².Czego potrzebujesz projekt domkuwniosek o...

Budowa domu szkieletowego cena za m2 – koszty 2026

Budowa domu szkieletowego cena za m2 – koszty 2026

Zaktualizowano: 23.07.2026 Koszt budowy domu szkieletowego za m² zależy od zakresu wykończenia, metrażu i standardu izolacji. W stanie surowym zamkniętym cena zaczyna się od 2 500 zł/m², a w wersji deweloperskiej może przekroczyć 5 000 zł/m². Przykładowo, dom o...

Domek murowany 35m2 koszt budowy – sprawdź realne ceny 2025

Domek murowany 35m2 koszt budowy – sprawdź realne ceny 2025

Koszt budowy domku murowanego 35 m² pod klucz w systemie gospodarczym to około 40 000 zł. To oszczędność do 60% względem usług generalnego wykonawcy. W porównaniu domek modułowy kosztuje 49 000–87 500 zł, a drewniany letniskowy około 88 000 zł. Każdy wariant ma swoje...

Stan surowy zamknięty — definicja i zakres prac

Stan surowy zamknięty — definicja i zakres prac

Stan surowy zamknięty (SSZ) to etap budowy, gdy budynek ma gotową konstrukcję, dach i zamkniętą stolarkę zewnętrzną, zapewniające ochronę przed warunkami atmosferycznymi i możliwość prac wewnętrznych. Czym jest stan surowy zamknięty (SSZ)? Definicja i miejsce w cyklu...

Fundamenty pod dom: płyta czy ławy?

Fundamenty pod dom: płyta czy ławy?

Fundamenty pod dom projektuje się na podstawie badań geotechnicznych i obciążeń budynku. Wybór między płytą a ławami zależy od nośności gruntu, poziomu wód i potrzeby piwnicy. Jakie są główne typy fundamentów i kiedy je stosować Czym są fundamenty i jakie pełnią...

Budowa domu krok po kroku — praktyczny przewodnik

Budowa domu krok po kroku — praktyczny przewodnik

Budowa domu krok po kroku zaczyna się od kompletnej dokumentacji i wyboru działki oraz projektu. W tekście znajdziesz listę formalności, harmonogram etapów, szacunkowe koszty i wskazówki wyboru wykonawców. Pozwolenia, zgłoszenia i formalności prawne przed rozpoczęciem...

Najnowsze:

Boramon C30 – Impregnat do drewna konstrukcyjnego

Boramon C30 – Impregnat do drewna konstrukcyjnego

Boramon C30 to impregnat do drewna konstrukcyjnego w formie koncentratu, chroniący przed grzybami domowymi i pleśniowymi, bakteriami oraz owadami. Dostępny w opakowaniach 1 l i 5 l, z zielonym barwnikiem kontrolnym lub bezbarwny. Wydajność wynosi 23–35 m²/l....

Budowa wiaty bez zgłoszenia 2021: limity i zasady

Budowa wiaty bez zgłoszenia 2021: limity i zasady

W 2021 r. wiata bez zgłoszenia mogła powstać na działce z domem do 50 m² powierzchni zabudowy, a w zabudowie rolnej do 150 m², jeśli spełniała warunki rozpiętości i wysokości. Wiaty do 35 m² wymagały zgłoszenia. Sprawdź limity, obszar oddziaływania i plan miejscowy,...

Castorama kantówka 80×80 – Wymiary, cena, zastosowanie

Castorama kantówka 80×80 – Wymiary, cena, zastosowanie

Kantówka 80x80 w Castoramie to strugana, suszona sosna klasy C24 o długości 2600 mm. Kosztuje 42–63 zł za sztukę, czyli 16,15–24,22 zł za metr bieżący. Sprawdzi się w konstrukcjach nośnych, altanach, pergolach i więźbie dachowej. W ofercie są też przekroje 70x70 i...

Belki 14×14 – Wymiary, nośność, cena i zastosowanie

Belki 14×14 – Wymiary, nośność, cena i zastosowanie

Belka 14x14 to tarcica konstrukcyjna o przekroju nominalnym 14×14 cm; po struganiu wymiar rzeczywisty to ok. 13,5×13,5 cm. Masa sosnowej belki C24 przy wilgotności 15% to ok. 9,2–9,8 kg/m. Sprawdza się w wiatach, pergolach i zadaszeniach o rozpiętości do 5 m. Cena to...

Porównanie kosztów: dom drewniany vs murowany

Porównanie kosztów: dom drewniany vs murowany

Porównujemy koszty budowy domu drewnianego i murowanego. Werdykt: kluczowy jest stan zaawansowania prac. Dla domu murowanego o powierzchni 100 m² w stanie surowym zamkniętym to około 214 000 zł, a w stanie surowym otwartym 2 800–3 500 zł/m². Obie technologie w 2026...

Budowa wiaty przepisy 2017: zgłoszenie i pozwolenie

Budowa wiaty przepisy 2017: zgłoszenie i pozwolenie

W 2017 r. wiata to lekka budowla na słupach, trwale związana z gruntem. Obowiązki formalne zależą od powierzchni i lokalizacji: wolno stojąca wiata do 35 m² wymaga zgłoszenia, a wiata do 50 m² na działce z budynkiem mieszkalnym (maks. 2 na 1000 m²) jest zwolniona z...

VAT na pellet w Polsce: stawka 23%, w Niemczech 7%

VAT na pellet w Polsce: stawka 23%, w Niemczech 7%

VAT na pellet drzewny w Polsce wynosi 23% i nie obejmuje go obniżona stawka 8%. W Niemczech stawka to 7%, co daje ok. 300 zł różnicy na tonie. Zakup pieca na pellet i jego montaż są opodatkowane 8%. W artykule znajdziesz kalkulacje, porównanie z Niemcami i podstawy...

Tartak Szymerkowski Gdańsk – Ceny drewna, dane firmy

Tartak Szymerkowski Gdańsk – Ceny drewna, dane firmy

Tartak Szymerkowski to działający od 1994 roku producent drewna w Gdańsku przy ul. Wenus 50, oferujący tarcicę iglastą i liściastą, suszenie komorowe oraz drewno konstrukcyjne klasy C24 i C30. Ceny zaczynają się od 180 zł/mp za sosnę klasy II, a dąb klasy I kosztuje...

Jak zbudować domek drewniany krok po kroku

Jak zbudować domek drewniany krok po kroku

Zbudujesz domek drewniany krok po kroku i unikniesz kosztownych poprawek dzięki sprawdzonym etapom prac. Poznasz wymagania formalne, harmonogram, rodzaje fundamentów, montaż szkieletu z płyt OSB oraz koszt budowy domu 100 m².Czego potrzebujesz projekt domkuwniosek o...

Koszt budowy domu z bali 35 m² – Ile naprawdę kosztuje?

Koszt budowy domu z bali 35 m² – Ile naprawdę kosztuje?

Koszt budowy domu z bali 35 m² wynosi 40 000–60 000 zł w stanie surowym otwartym, 80 000–110 000 zł w stanie surowym zamkniętym i 180 000–280 000 zł pod klucz. Cena zależy od projektu, fundamentów, materiału bali, robocizny i wykończenia.Zakres kosztów budowy domu z...