Drewno C27 cena za m3 – Ile kosztuje i co wpływa na cenę?

utworzone przez | maj 2, 2025 | Budowa, budownictwo, Domy drewniane

Zaktualizowano:

Drewno C27 to tarcica iglasta (sosna, świerk) o wytrzymałości na zginanie 27 MPa, pośrednia między klasami C24 a C30. Cena za m3 jest wyższa niż C24, ale dzięki większej nośności możesz zastosować mniejsze przekroje, co obniża całkowity koszt konstrukcji. Stawki zależą od wilgotności, obróbki, wymiarów i miejsca zakupu.

Czym jest klasa drewna C27?

Klasa drewna C27 to oznaczenie tarcicy konstrukcyjnej z drzew iglastych – najczęściej sosny lub świerku – o podwyższonych parametrach wytrzymałościowych. Litera C oznacza drewno iglaste, a liczba 27 określa charakterystyczną wytrzymałość na zginanie: dokładnie 27 MPa. Klasa zajmuje pozycję pośrednią między popularną C24 a wyższą C30. Klasy wytrzymałości drewna definiuje norma EN 338, na którą powołują się projekty konstrukcyjne. Dzięki temu drewno konstrukcyjne C27 przenosi większe obciążenia niż C24 przy tym samym przekroju i pozostaje bardziej dostępne cenowo niż C30.

Drewno konstrukcyjne C27 po suszeniu komorowym osiąga wilgotność około 15–18%, co zapewnia stabilność wymiarową i ogranicza ryzyko pęknięć. W handlu występuje jako tarcica sortowana maszynowo lub wizualnie. Stosuje się je do elementów nośnych: więźb dachowych, belek stropowych, dźwigarów, słupów i płatwi. Przykład: belka stropowa z C27 o długości 5 metrów może mieć mniejszy przekrój niż belka z C24, co zmniejsza ciężar całej konstrukcji.

Główne parametry drewna C27:

  • wytrzymałość charakterystyczna na zginanie: 27 MPa;
  • średni moduł sprężystości wzdłuż włókien: około 11,5 kN/mm²;
  • gęstość charakterystyczna: około 370 kg/m³.

Koszt zakupu drewna klasy C27 zależy od wilgotności, przekroju oraz obróbki. Materiał suszony, strugany i certyfikowany kosztuje więcej niż surowa tarcica – dla porównania mokra tarcica nieobrzynana to wydatek 800–1200 zł za m3. Cena za m3 C27 jest wyższa niż C24, ale bezpieczeństwo konstrukcji i mniejsze gabaryty belek często rekompensują tę różnicę.

Co składa się na cenę drewna C27 za m3?

Na cenę drewna konstrukcyjnego C27 za m3 składa się pięć elementów: wilgotność, obróbka, wymiary, klasa jakości oraz miejsce zakupu. Te same czynniki kształtują stawki dla klas C24 i C30. W praktyce cenniki bywają podawane dla C24, a dokładną wycenę C27 otrzymasz po doprecyzowaniu przekroju i obróbki.

  1. Wilgotność: tarcica o wilgotności naturalnej nadaje się tylko do prac tymczasowych. Zanim trafi do konstrukcji nośnych, musi być suszona komorowo. Sam proces suszenia podnosi koszt o kilkaset złotych na m3 i wiąże się z ubytkiem objętości, który tartak wlicza w cenę.
  2. Obróbka: deski budowlane surowe kosztują 700–900 zł netto za m3, obrzynane 1000–1100 zł netto, a suszone i impregnowane na więźbę dachową 1000–1300 zł netto. Drewno strugane, sortowane i certyfikowane to wydatek 1600–2200 zł brutto za m3.
  3. Wymiary: wąskie kantówki, na przykład łaty i kontrłaty, to 1000–1200 zł netto za m3. Belki większych przekrojów bywają tańsze w przeliczeniu na m3, a elementy łączone na mikrowczepy, dostępne do 13 metrów długości, są droższe ze względu na technologię łączenia. Większa liczba cięć i strugania w przeliczeniu na objętość podnosi koszt wąskich profili.
  4. Klasa jakości: cena za m3 rośnie wraz z klasą wytrzymałości. Dla C27 konieczne jest sortowanie maszynowe lub wizualne oraz potwierdzenie parametrów, co generuje dodatkowe koszty w porównaniu z tarcicą niesortowaną.
  5. Miejsce zakupu: w tartaku kupisz tarcicę bez certyfikatu i z wilgotnością naturalną, co obniża cenę. Skład budowlany oferuje produkt gotowy do montażu – suszony, strugany i klasyfikowany, ale z wyższą marżą. Do ceny m3 dolicz transport; przy całym zamówieniu koszt dostawy w przeliczeniu na jednostkę maleje.
Zobacz więcej  3v3 impregnat do drewna opinie – co warto wiedzieć?

Cena drewna budowlanego za m3 dla klasy C27 zależy od bieżących notowań surowca, regionu oraz sezonu. Ostateczną wycenę otrzymasz po podaniu wymiarów, klasy i sposobu obróbki.

Drewno C27 cena za m3 – Ile kosztuje i co wpływa na cenę? - 1

C27 w porównaniu z C24 i C30: gdzie drewno konstrukcyjne cena m3 ma znaczenie

Porównanie klas wytrzymałości pozwala ocenić, kiedy cena drewna C27 za m3 znajduje uzasadnienie. Certyfikowane, suszone i strugane drewno C24 kosztowało w I kwartale 2026 roku od 1600 do 2200 zł brutto za m3. Klasa C27 jest wyceniana wyżej, a C30 jeszcze wyżej – w obu przypadkach ostateczny koszt zależy od przekroju, długości i dostępności w danym tartaku. Im wyższa klasa, tym większe wymagania co do sortowania i kontroli jakości.

Dostępność na rynku różnicuje te trzy klasy. C24 znajdziesz w marketach budowlanych i składach drewna. Klasa C27 jest dostępna w tartakach prowadzących sortowanie maszynowe lub wizualne, ponieważ wymaga potwierdzenia parametrów. C30 zamawiasz zwykle indywidualnie, co wydłuża czas realizacji i zwiększa koszt jednostkowy.

  • Obróbka: C24 i C27 po suszeniu komorowym mają wilgotność 15–18%. Struganie i certyfikat to dodatkowy koszt w każdej klasie, ale w C27 i C30 jest on wyższy ze względu na selekcję materiału.
  • Zastosowanie: C24 sprawdza się w typowych więźbach dachowych i stropach. C27 wybierasz, gdy projekt wymaga mniejszych przekrojów – mniejsza objętość drewna częściowo rekompensuje wyższą cenę za m3. C30 stosujesz przy długich belkach i dużych obciążeniach.
  • Przykład: ten sam element nośny możesz wykonać z C27 o mniejszym przekroju niż z C24, co zmniejsza liczbę potrzebnych m3 w całej konstrukcji.
Klasa Cena za m3 (brutto) Dostępność Zastosowanie
C24 1600–2200 zł (suszone, strugane, certyfikowane) szeroka więźby dachowe, stropy
C27 między C24 a C30 tartaki z sortowaniem maszynowym lub wizualnym elementy nośne o zmniejszonych przekrojach
C30 powyżej C27 na zamówienie długie belki, duże obciążenia

Cena drewna konstrukcyjnego C27 za m3 jest wyższa od C24, ale dzięki wytrzymałości 27 MPa możesz użyć mniejszego przekroju. To przekłada się na mniejszą liczbę m3 w projekcie i niższy całkowity koszt konstrukcji. Przy C30 zapłacisz więcej za m3, a realna korzyść pojawia się tylko tam, gdzie obciążenia są duże, a rozpiętości długie. Opłacalność C27 oceniasz więc na podstawie projektu, nie samej ceny jednostkowej.

Drewno konstrukcyjne cena za m3 – ile zapłacisz za C27?

Koszt metra sześciennego drewna konstrukcyjnego w 2026 roku wynosi od 700 zł netto za surową tarcicę do ponad 2200 zł brutto za certyfikowane, suszone i strugane drewno C24. Cena rośnie wraz z klasą wytrzymałości i zakresem obróbki. Drewno C27 plasuje się powyżej przedziału C24, ponieważ wymaga suszenia komorowego do 15–18% wilgotności, sortowania maszynowego lub wizualnego oraz certyfikatu zgodności.

Konkretne poziomy cenowe dla typowych elementów nośnych:

  • mokra, nieobrzynana tarcica towarowa: 800–1200 zł/m3;
  • tarcica budowlana surowa, deski calowe: 700–900 zł netto/m3;
  • tarcica budowlana obrzynana: 1000–1100 zł netto/m3;
  • więźba dachowa z sosny/świerku, impregnowana: 1000–1300 zł netto/m3;
  • wąskie kantówki, łaty i kontrłaty, suszone i impregnowane: 1000–1200 zł netto/m3;
  • certyfikowane, suszone i strugane drewno konstrukcyjne C24: 1600–2200 zł brutto/m3.
Zobacz więcej  Łączenie belek pod kątem 45: Przewodnik po technikach i zastosowaniach

Cena drewna budowlanego za m3 w klasie C27 zależy od przekroju i długości. Przy belkach stropowych, krokwiach i płatwiach zapłacisz więcej niż za C24, ale przy tym samym obciążeniu możesz zastosować mniejsze przekroje. To zmniejsza liczbę potrzebnych m3 i częściowo rekompensuje wyższą stawkę jednostkową. Przykład: standardowa więźba dachowa na typowym domu jednorodzinnym to zwykle kilkanaście m3 drewna, więc różnica między C24 a C27 ma realne przełożenie na całkowity budżet.

Przy zamówieniu drewna konstrukcyjnego C27 cena za m3 jest podawana indywidualnie – po wskazaniu wymiarów i klasy sortowania. Porównując oferty, sprawdź:

  1. czy stawka dotyczy m3 netto czy brutto;
  2. czy suszenie i certyfikacja są wliczone w cenę;
  3. czy wybrane przekroje są dostępne od ręki, czy wymagają zamówienia z tartaku.

Drewno C27 cena za m3 – przekroje, długości i zamawianie

Cena drewna C27 za m3 zależy od konkretnego przekroju, długości oraz zakresu obróbki. Belki konstrukcyjne klasy C27 bywają oferowane w przekrojach takich jak 60×160 mm, 60×200 mm, 80×180 mm i 80×200 mm. Standardowe długości od 3 do 6 metrów pokrywają typowe rozpiętości krokwi, płatwi i belek stropowych. Przy większych rozpiętościach stosujesz łączenie na mikrowczepy – w systemie KVH długości belek sięgają nawet 13 metrów.

Stawka za m3 w klasie C27 kształtuje się powyżej poziomu C24. W I kwartale 2026 roku certyfikowane, suszone i strugane C24 kosztowało 1600–2200 zł brutto za m3, a C27 jest wyceniane wyżej. Konkretna cena zależy od dostępności przekroju, długości i wymaganego sortowania. Do wyceny podajesz:

  1. klasę wytrzymałości: C27;
  2. wymiar przekroju, np. 80×200 mm;
  3. długość każdej belki i liczbę sztuk;
  4. wilgotność po suszeniu komorowym: 15–18%;
  5. rodzaj sortowania: maszynowe lub wizualne;
  6. czy belka ma być strugana, z certyfikatem i świadectwem jakości.

W zapytaniu ofertowym poproś o cenę netto oraz brutto i sprawdź, czy zawiera transport. Cena za m3 bywa podawana dla pojedynczych sztuk albo dla całych partii. Przy większym zamówieniu możesz porównać oferty tartaków i negocjować rabat. Całkowitą objętość w m3 wyliczasz z przekroju i długości, np. 15 belek o długości 4 m i przekroju 80×200 mm to 0,96 m3.

Drewno C27 cena za m3 – Ile kosztuje i co wpływa na cenę? - 2

Jak krok po kroku oszacować koszt zamówienia drewna C27?

Cena drewna konstrukcyjnego za m3 jest podstawą wyceny, ale całkowity koszt zamówienia zależy też od objętości, transportu i rabatów. Poniższa procedura pozwala przeliczyć projekt na konkretną kwotę.

  1. Oblicz objętość każdego elementu. Dla każdej belki pomnóż przekrój w metrach przez długość. Przykład: krokiew 60×200 mm, długość 4,5 m: 0,06 × 0,20 × 4,5 = 0,054 m3. Pomnóż przez liczbę sztuk, np. 30 krokwi daje 1,62 m3. Dodaj 5–10% zapasu na odpady.
  2. Ustal stawkę jednostkową. Cena drewna konstrukcyjnego C27 za m3 kształtuje się powyżej poziomu C24. Do kalkulacji przyjmij widełki wyższe o 10–20% od aktualnej oferty C24. Dla partii 1,62 m3 i stawki 2400 zł/m3 koszt materiału wynosi 3888 zł.
  3. Zweryfikuj, co zawiera cena. Suszenie komorowe, struganie, sortowanie, certyfikat – wszystkie te elementy podnoszą cenę. Jeśli wycena nie obejmuje którejś pozycji, dolicz ją osobno.
  4. Dodaj transport. Koszt dostawy bywa podawany osobno lub wliczony w stawkę za m3. Przyjmij kwotę transportu i dodaj ją do wartości materiału.
  5. Uwzględnij promocje i rabaty. Tartaki udzielają rabatów od 3% do 10% przy zakupie powyżej 5 m3. W okresie jesienno-zimowym dostępne są promocje na drewno konstrukcyjne C27. Cena za m3 bywa wtedy niższa o kilka procent.

Całkowity koszt obliczasz według wzoru: (objętość × cena za m3) + transport – rabat. Przykład: 1,62 m3 × 2400 zł = 3888 zł, transport 400 zł, rabat 5% od materiału = 194 zł. Razem: 4094 zł. Tę kalkulację porównaj z ofertami tartaków.

Zobacz więcej  Drewno konstrukcyjne ze Szwecji – właściwości, zastosowanie i korzyści

Drewno C27 cena za m3 – promocje, rabaty hurtowe i negocjacje

Ceny drewna konstrukcyjnego nie są stałe w ciągu roku. Najniższe stawki przypadają zwykle na okres od listopada do lutego, kiedy zapotrzebowanie z budów maleje. Wtedy cena drewna C27 za m3 bywa obniżona o 5–8% w porównaniu z ofertą letnią. Towar z bieżącej produkcji bywa dostępny od ręki, a magazyny chętniej pozbywają się zapasów przed sezonem.

Rabaty hurtowe zależą od zamawianej objętości. Przy zakupie 5–10 m3 tartaki udzielają zwykle 3–6% rabatu, a powyżej 10 m3 cena spada o 8–12%. Przykład: przy partii 12 m3 i standardowej cenie 2500 zł/m3 rabat 10% obniża koszt materiału o 3000 zł. Dodatkowo dostawca może wliczyć transport w cenę, co daje oszczędność kolejnych 400–600 zł.

Promocje na drewno C27 obejmują zwykle wybrane przekroje i długości. Najczęściej są to popularne pozycje, takie jak 60×200 mm, 80×180 mm czy 80×200 mm w długościach 4–6 m. Cena za m3 w promocji bywa niższa o 200–300 zł od standardowej. Zanim dopasujesz ofertę do zastosowania, sprawdź, jakie przekroje są dostępne w danym cenniku promocyjnym.

Aby uzyskać korzystniejszą wycenę drewna C27, stosujesz kilka sprawdzonych metod negocjacji:

  1. Prosisz o wycenę całej partii, a nie pojedynczych belek.
  2. Pytasz o rabat za przedpłatę lub płatność gotówką – zwykle wynosi 2–3%.
  3. Podajesz konkurencyjną ofertę innego tartaku i prosisz o jej wyrównanie.
  4. Zamawiasz poza szczytem sezonu, np. w styczniu, kiedy popyt jest mniejszy.
  5. Sprawdzasz, czy sprzedawca ma nadwyżkę z bieżącej produkcji.

Promocyjna stawka dotyczy najczęściej drewna suszonego komorowo i sortowanego maszynowo. Upewnij się, że klasa C27 jest potwierdzona certyfikatem. Dzięki temu rabat nie idzie w parze z utratą parametrów wytrzymałościowych.

Ile kosztuje metr drewna w tartaku? Cennik i klasa C27

Klasa drewna konstrukcyjnego oznacza wytrzymałość charakterystyczną na zginanie. Dla C27 wynosi 27 MPa, czyli jest to poziom pośredni między C24 a C30. Przy tym samym obciążeniu możesz zastosować mniejszy przekrój belki niż w przypadku C24, co wpływa na łączny metraż i koszt całego projektu. Dlatego cena drewna konstrukcyjnego C27 za m3 jest wyższa niż C24, a niższa niż specjalna klasa C30. Ogólna zasada: im wyższa klasa drewna budowlanego, tym wyższa cena za m3.

W tartaku stawki zależą przede wszystkim od obróbki i wilgotności. Surowiec mokry, nieobrzynany kosztuje około 800–1200 zł za m3. Deski calowe bez suszenia bywają dostępne w przedziale 700–900 zł netto za m3. Jeśli potrzebujesz tarcicy obrzynanej, licz 1000–1100 zł netto za m3. Do więźby dachowej z sosny lub świerku, impregnowanej, zapłacisz 1000–1300 zł netto za m3. Łaty i kontrłaty, suszone i impregnowane, to koszt 1000–1200 zł netto za m3. Suszenie komorowe, struganie, sortowanie i certyfikacja przesuwają cenę w górę, dlatego materiał konstrukcyjny klasy C24 z atestem kosztuje więcej niż surowa tarcica.

W cennikach tartaków pozycje C24 są zwykle punktem odniesienia. Drewno klasy C27 zamawiasz z wyceną indywidualną. Przed zakupem sprawdzasz:

  • czy podana stawka dotyczy netto czy brutto;
  • czy materiał suszono komorowo do wilgotności 15–18%;
  • czy belki mają certyfikat zgodności dla konstrukcji nośnych;
  • jakie przekroje i długości są dostępne w promocji.

Promocje i rabaty na drewno konstrukcyjne C27 obejmują zwykle przekroje 60×200 mm, 80×180 mm i 80×200 mm. Największe obniżki pojawiają się zimą. Przy zakupie powyżej 5 m3 tartak udziela rabatu, a powyżej 10 m3 można negocjować 8–12% mniej. Sprawdź aktualne cenniki online, zanim poprosisz o ofertę na konkretny projekt.

Źródła i cenniki:

  1. Woodidea – ceny drewna konstrukcyjnego w 2026 roku
  2. Murator – ile zapłacisz za drewno na więźbę dachową

Najczęstsze pytania

Co oznacza klasa drewna C27?

Klasa C27 oznacza tarcicę iglastą (sosnę lub świerk) o charakterystycznej wytrzymałości na zginanie 27 MPa. To poziom pośredni między C24 a C30, stosowany w elementach nośnych, np. belkach i krokwiach.


Daniel Nowak — Redaktor prowadzący i praktyk budowlany
Daniel Nowak od lat dzieli się praktycznymi wskazówkami z budowy i aranżacji małych domów szkieletowych. Jego porady wynikają z własnych doświadczeń przy realizacji projektu domku do 35 m².
Więcej o autorze →

Podobne wpisy:

Budowa wiaty bez zgłoszenia 2021: limity i zasady

Budowa wiaty bez zgłoszenia 2021: limity i zasady

W 2021 r. wiata bez zgłoszenia mogła powstać na działce z domem do 50 m² powierzchni zabudowy, a w zabudowie rolnej do 150 m², jeśli spełniała warunki rozpiętości i wysokości. Wiaty do 35 m² wymagały zgłoszenia. Sprawdź limity, obszar oddziaływania i plan miejscowy,...

Porównanie kosztów: dom drewniany vs murowany

Porównanie kosztów: dom drewniany vs murowany

Porównujemy koszty budowy domu drewnianego i murowanego. Werdykt: kluczowy jest stan zaawansowania prac. Dla domu murowanego o powierzchni 100 m² w stanie surowym zamkniętym to około 214 000 zł, a w stanie surowym otwartym 2 800–3 500 zł/m². Obie technologie w 2026...

Budowa wiaty przepisy 2017: zgłoszenie i pozwolenie

Budowa wiaty przepisy 2017: zgłoszenie i pozwolenie

W 2017 r. wiata to lekka budowla na słupach, trwale związana z gruntem. Obowiązki formalne zależą od powierzchni i lokalizacji: wolno stojąca wiata do 35 m² wymaga zgłoszenia, a wiata do 50 m² na działce z budynkiem mieszkalnym (maks. 2 na 1000 m²) jest zwolniona z...

Jak zbudować domek drewniany krok po kroku

Jak zbudować domek drewniany krok po kroku

Zbudujesz domek drewniany krok po kroku i unikniesz kosztownych poprawek dzięki sprawdzonym etapom prac. Poznasz wymagania formalne, harmonogram, rodzaje fundamentów, montaż szkieletu z płyt OSB oraz koszt budowy domu 100 m².Czego potrzebujesz projekt domkuwniosek o...

Budowa domu szkieletowego cena za m2 – koszty 2026

Budowa domu szkieletowego cena za m2 – koszty 2026

Zaktualizowano: 23.07.2026 Koszt budowy domu szkieletowego za m² zależy od zakresu wykończenia, metrażu i standardu izolacji. W stanie surowym zamkniętym cena zaczyna się od 2 500 zł/m², a w wersji deweloperskiej może przekroczyć 5 000 zł/m². Przykładowo, dom o...

Domek murowany 35m2 koszt budowy – sprawdź realne ceny 2025

Domek murowany 35m2 koszt budowy – sprawdź realne ceny 2025

Koszt budowy domku murowanego 35 m² pod klucz w systemie gospodarczym to około 40 000 zł. To oszczędność do 60% względem usług generalnego wykonawcy. W porównaniu domek modułowy kosztuje 49 000–87 500 zł, a drewniany letniskowy około 88 000 zł. Każdy wariant ma swoje...

Stan surowy zamknięty — definicja i zakres prac

Stan surowy zamknięty — definicja i zakres prac

Stan surowy zamknięty (SSZ) to etap budowy, gdy budynek ma gotową konstrukcję, dach i zamkniętą stolarkę zewnętrzną, zapewniające ochronę przed warunkami atmosferycznymi i możliwość prac wewnętrznych. Czym jest stan surowy zamknięty (SSZ)? Definicja i miejsce w cyklu...

Fundamenty pod dom: płyta czy ławy?

Fundamenty pod dom: płyta czy ławy?

Fundamenty pod dom projektuje się na podstawie badań geotechnicznych i obciążeń budynku. Wybór między płytą a ławami zależy od nośności gruntu, poziomu wód i potrzeby piwnicy. Jakie są główne typy fundamentów i kiedy je stosować Czym są fundamenty i jakie pełnią...

Budowa domu krok po kroku — praktyczny przewodnik

Budowa domu krok po kroku — praktyczny przewodnik

Budowa domu krok po kroku zaczyna się od kompletnej dokumentacji i wyboru działki oraz projektu. W tekście znajdziesz listę formalności, harmonogram etapów, szacunkowe koszty i wskazówki wyboru wykonawców. Pozwolenia, zgłoszenia i formalności prawne przed rozpoczęciem...

Najnowsze:

Boramon C30 – Impregnat do drewna konstrukcyjnego

Boramon C30 – Impregnat do drewna konstrukcyjnego

Boramon C30 to impregnat do drewna konstrukcyjnego w formie koncentratu, chroniący przed grzybami domowymi i pleśniowymi, bakteriami oraz owadami. Dostępny w opakowaniach 1 l i 5 l, z zielonym barwnikiem kontrolnym lub bezbarwny. Wydajność wynosi 23–35 m²/l....

Budowa wiaty bez zgłoszenia 2021: limity i zasady

Budowa wiaty bez zgłoszenia 2021: limity i zasady

W 2021 r. wiata bez zgłoszenia mogła powstać na działce z domem do 50 m² powierzchni zabudowy, a w zabudowie rolnej do 150 m², jeśli spełniała warunki rozpiętości i wysokości. Wiaty do 35 m² wymagały zgłoszenia. Sprawdź limity, obszar oddziaływania i plan miejscowy,...

Castorama kantówka 80×80 – Wymiary, cena, zastosowanie

Castorama kantówka 80×80 – Wymiary, cena, zastosowanie

Kantówka 80x80 w Castoramie to strugana, suszona sosna klasy C24 o długości 2600 mm. Kosztuje 42–63 zł za sztukę, czyli 16,15–24,22 zł za metr bieżący. Sprawdzi się w konstrukcjach nośnych, altanach, pergolach i więźbie dachowej. W ofercie są też przekroje 70x70 i...

Belki 14×14 – Wymiary, nośność, cena i zastosowanie

Belki 14×14 – Wymiary, nośność, cena i zastosowanie

Belka 14x14 to tarcica konstrukcyjna o przekroju nominalnym 14×14 cm; po struganiu wymiar rzeczywisty to ok. 13,5×13,5 cm. Masa sosnowej belki C24 przy wilgotności 15% to ok. 9,2–9,8 kg/m. Sprawdza się w wiatach, pergolach i zadaszeniach o rozpiętości do 5 m. Cena to...

Porównanie kosztów: dom drewniany vs murowany

Porównanie kosztów: dom drewniany vs murowany

Porównujemy koszty budowy domu drewnianego i murowanego. Werdykt: kluczowy jest stan zaawansowania prac. Dla domu murowanego o powierzchni 100 m² w stanie surowym zamkniętym to około 214 000 zł, a w stanie surowym otwartym 2 800–3 500 zł/m². Obie technologie w 2026...

Budowa wiaty przepisy 2017: zgłoszenie i pozwolenie

Budowa wiaty przepisy 2017: zgłoszenie i pozwolenie

W 2017 r. wiata to lekka budowla na słupach, trwale związana z gruntem. Obowiązki formalne zależą od powierzchni i lokalizacji: wolno stojąca wiata do 35 m² wymaga zgłoszenia, a wiata do 50 m² na działce z budynkiem mieszkalnym (maks. 2 na 1000 m²) jest zwolniona z...

VAT na pellet w Polsce: stawka 23%, w Niemczech 7%

VAT na pellet w Polsce: stawka 23%, w Niemczech 7%

VAT na pellet drzewny w Polsce wynosi 23% i nie obejmuje go obniżona stawka 8%. W Niemczech stawka to 7%, co daje ok. 300 zł różnicy na tonie. Zakup pieca na pellet i jego montaż są opodatkowane 8%. W artykule znajdziesz kalkulacje, porównanie z Niemcami i podstawy...

Tartak Szymerkowski Gdańsk – Ceny drewna, dane firmy

Tartak Szymerkowski Gdańsk – Ceny drewna, dane firmy

Tartak Szymerkowski to działający od 1994 roku producent drewna w Gdańsku przy ul. Wenus 50, oferujący tarcicę iglastą i liściastą, suszenie komorowe oraz drewno konstrukcyjne klasy C24 i C30. Ceny zaczynają się od 180 zł/mp za sosnę klasy II, a dąb klasy I kosztuje...

Jak zbudować domek drewniany krok po kroku

Jak zbudować domek drewniany krok po kroku

Zbudujesz domek drewniany krok po kroku i unikniesz kosztownych poprawek dzięki sprawdzonym etapom prac. Poznasz wymagania formalne, harmonogram, rodzaje fundamentów, montaż szkieletu z płyt OSB oraz koszt budowy domu 100 m².Czego potrzebujesz projekt domkuwniosek o...

Koszt budowy domu z bali 35 m² – Ile naprawdę kosztuje?

Koszt budowy domu z bali 35 m² – Ile naprawdę kosztuje?

Koszt budowy domu z bali 35 m² wynosi 40 000–60 000 zł w stanie surowym otwartym, 80 000–110 000 zł w stanie surowym zamkniętym i 180 000–280 000 zł pod klucz. Cena zależy od projektu, fundamentów, materiału bali, robocizny i wykończenia.Zakres kosztów budowy domu z...