Klasa drewna C16: parametry, zastosowania, porównanie

przez | lis 1, 2025 | Budowa, budownictwo, Domy drewniane

Zaktualizowano:

Klasa drewna C16 to drewno iglaste o charakterystycznej wytrzymałości na zginanie 16 MPa. Stosuje się ją do łat, kontrłat, słupków ścian szkieletowych i lekkich więźb dachowych. W porównaniu z C24 wymaga większych przekrojów lub gęstszego rozstawu. Jej moduł sprężystości wzdłuż włókien wynosi 8,0 GPa.

System klas wytrzymałości drewna konstrukcyjnego: od C16 do C24

Drewno konstrukcyjne klasy C16 to drewno iglaste o charakterystycznej wytrzymałości na zginanie fm,k= 16 MPa. Litera C oznacza drewno iglaste (od angielskiego coniferous), a liczba wskazuje wartość tej wytrzymałości w megapaskalach. Klasy wytrzymałości określa norma PN-EN 338, natomiast sortowanie przeprowadza się zgodnie z EN 14081-1.

System klas porządkuje materiał od najsłabszego do najmocniejszego. Najczęściej stosowane klasy to C16, C24, C27 i C30; w praktyce spotyka się też C18. C16 wykorzystujesz głównie do elementów drugorzędnych: łat, kontrłat i krótkich krokwi. C24 zapewnia wytrzymałość na zginanie co najmniej 24 MPa i sprawdza się w belkach, krokwiach i słupach. Przy większych obciążeniach wybierasz C27 lub C30. Różnica między C16 a C24 ma znaczenie projektowe: belka o tym samym przekroju z C24 przeniesie większe obciążenie, natomiast w C16 będzie wymagała większych wymiarów.

Drewno dopuszczone do obrotu powinno mieć oznakowanie CE oraz Deklarację Właściwości Użytkowych (DoP). C16 zwykle jest tańsze od C24, co obniża koszt konstrukcji. Typowe zastosowania C16 to lekkie więźby dachowe i ściany szkieletowe; C24 wybierzesz do elementów nośnych o większej rozpiętości.

  1. C16 – wytrzymałość na zginanie 16 MPa; łaty, kontrłaty, elementy pomocnicze.
  2. C24 – wytrzymałość na zginanie co najmniej 24 MPa; belki, krokwie, słupy.
  3. C27 / C30 – wyższa wytrzymałość, do dużych rozpiętości i obciążeń.

Parametry mechaniczne klasy C16: moduł sprężystości i wytrzymałość na zginanie

Drewno konstrukcyjne C16 określają dwa parametry mechaniczne: charakterystyczna wytrzymałość na zginanie fm,koraz moduł sprężystości wzdłuż włókien. Wytrzymałość wskazuje maksymalne obciążenie zginające przed zniszczeniem, moduł sprężystości określa sztywność i skalę odkształceń pod obciążeniem. Oba parametry uwzględniasz przy doborze przekroju, rozpiętości i rozstawu belek.

Charakterystyczna wytrzymałość na zginanie wynosi fm,k= 16 MPa, zgodnie z PN-EN 338. W obliczeniach projektowych stosujesz jednak wytrzymałość obliczeniową, czyli wartość skorygowaną o współczynnik materiałowy i klasę użytkowania konstrukcji.

Moduł sprężystości klasy C16 podawany jest w dwóch postaciach: średnia wartość wzdłuż włókien E0,mean = 8,0 GPa, używana głównie do wyznaczania ugięć, oraz wartość piątego percentyla E0,05 = 5,4 GPa, wykorzystywana przy sprawdzaniu stateczności elementów. Różnica między tymi wartościami ma znaczenie praktyczne: przy większych rozpiętościach drewno C16 często projektuje się pod kątem ugięcia, a nie wyłącznie nośności.

  1. Wytrzymałość na zginanie: 16 MPa – wyznacza nośność przekroju.
  2. Średni moduł sprężystości: 8,0 GPa – stosujesz go do kontroli ugięć.
  3. Moduł sprężystości 5 percentyla: 5,4 GPa – stosujesz go do sprawdzania stateczności.
Zobacz więcej  Altax Boramon C30 – Efektywna ochrona drewna dla każdego projektu

Dlatego C16 stosujesz tam, gdzie krótkie rozpiętości i umiarkowane obciążenia pozwalają wykorzystać niższy koszt materiału.

Klasa drewna C16: parametry, zastosowania, porównanie - 1

Typowe zastosowania drewna konstrukcyjnego C16 i drewna C16 w budownictwie

Drewno konstrukcyjne C16 stosujesz w konstrukcjach o umiarkowanych obciążeniach i ograniczonych rozpiętościach. Przykłady to ściany szkieletowe niskich budynków, lekkie więźby dachowe oraz stropy z gęstym rozmieszczeniem belek, co odciąża pojedynczy element. Słupki ścienne w parterowym domu szkieletowym wykonasz z C16 przy rozstawie 40–60 cm, o ile projekt przewiduje przekrój dostosowany do parametrów klasy.

Drewno C16 występuje w praktyce w czterech typowych rolach:

  1. słupki i oczepy ścian szkieletowych budynków jednokondygnacyjnych;
  2. krokwie w lekkich więźbach dachowych o niewielkim obciążeniu śniegiem;
  3. legary i belki stropowe o rozpiętości do 4 m, przy zwiększonym przekroju;
  4. stężenia połaciowe, szalunki i konstrukcje tymczasowe.

Czy C16 nadaje się na elementy nośne? Tak, ale wymaga gęstszego rozstawu lub większego przekroju niż C24. Przy tym samym obciążeniu belka C16 musi być wyższa lub podparta w krótszych odstępach, co zwiększa zużycie materiału i koszty obróbki. W projekcie porównujesz oba warianty pod kątem kosztu całkowitego. C16 jest tańsze w tartakach i składach budowlanych niż C24, więc oszczędność na materiale możesz przeznaczyć na większe przekroje. Dla wielu zastosowań, np. stropów w niewielkim domu szkieletowym, bilans wychodzi korzystnie. Nie zamieniaj jednak klasy C24 na C16 w elementach wskazanych w projekcie bez ponownych obliczeń, bo zmieniasz stan graniczny nośności obliczony dla konkretnego przekroju.

Klasa drewna C24 – parametry i zastosowania wyższej klasy wytrzymałości

Klasa drewna C24 ma wyższe parametry mechaniczne niż C16. Litera C oznacza drewno iglaste, a liczba 24 określa charakterystyczną wytrzymałość na zginanie fm,kna poziomie co najmniej 24 MPa, czyli wzrost o 50% względem C16. Wartości normowe klasy C24 zawiera PN-EN 338; sortowanie i kwalifikacja odbywają się według EN 14081-1. Każdy element lub wiązka powinny mieć oznakowanie CE oraz Deklarację Właściwości Użytkowych (DoP).

Zastosowania C24 obejmują elementy przenoszące większe obciążenia lub pracujące na większych rozpiętościach. Klasa C24 sprawdza się tam, gdzie C16 wymagałaby gęstszego rozstawu albo powiększonego przekroju. W praktyce użyjesz jej w:

  1. belkach i legarach stropowych o rozpiętości powyżej 4 m;
  2. krokwiach, płatwiach i jętkach w więźbach dachowych;
  3. słupach i ramach szkieletowych budynków wielokondygnacyjnych;
  4. dźwigarach oraz elementach podpierających cięższe konstrukcje.

Kiedy wybrać C24 zamiast C16? Gdy projekt zakłada większe obciążenia, rzadszy rozstaw lub chcesz zmniejszyć przekrój elementu. Przy tej samej rozpiętości belka C24 może być węższa lub niższa niż belka C16, co ogranicza zużycie materiału i wysokość stropu. Większa sztywność C24 zmniejsza ugięcia, dlatego wybierzesz ją do przestrzeni o otwartej konstrukcji lub dużych przeszkleniach. Cena zakupu C24 jest wyższa, ale liczba potrzebnych elementów maleje, więc koszt całkowity konstrukcji może być porównywalny lub korzystniejszy.

Zobacz więcej  Drzewo na dach: cena za kubik i inne istotne informacje

Przy zakupie sprawdź nie tylko oznaczenie klasy, lecz także dokumentację. Drewno sortowane maszynowo ma bardziej jednorodne parametry niż sortowane wzrokowo. Jeśli projekt wskazuje C24, nie zastępuj go C16 bez ponownych obliczeń, ponieważ zmienia się stan graniczny nośności i użytkowalności.

Porównanie C16 i C24: właściwości mechaniczne, zastosowania i gatunki

Porównanie klas C16 i C24 opiera się na PN-EN 338. Różnica fm,kwynosi 8 MPa, co ma duże znaczenie projektowe: C16 osiąga 16 MPa, C24 co najmniej 24 MPa, czyli o 50% więcej nośności. Dzięki temu element z C24 często zaprojektujesz o mniejszym przekroju lub w większym rozstawie niż element z C16. To wpływa na stateczność, zużycie materiału, koszt zakupu i głębokość stropu.

Zestawienie różnic między klasami C16 i C24
Kryterium Drewno konstrukcyjne C16 Klasa drewna C24
Wytrzymałość na zginanie fm,k 16 MPa co najmniej 24 MPa
Nośność względna wartość bazowa wyższa o 50%
Typowe zastosowania słupki ścian szkieletowych, łaty, kontrłaty, krokwie w lekkich dachach, legary do 4 m belki powyżej 4 m, krokwie, płatwie, jętki, słupy, dźwigary
Parametry projektowe gęstszy rozstaw lub większy przekrój elementu rzadszy rozstaw lub mniejszy przekrój elementu
Przykładowe gatunki sosna zwyczajna, świerk pospolity, jodła pospolita w standardowym sortymencie świerk pospolity, jodła pospolita i selekcjonowana sosna o mniejszej liczbie wad

Gatunek drewna nie przesądza o przypisaniu do C16 lub C24. Ostateczną klasyfikację danej sztuki ustala sortowanie wizualne lub maszynowe według EN 14081-1. Na polskim rynku do C16 trafia przede wszystkim standardowa sosna i świerk, a do C24 sztuki o korzystniejszym układzie włókien, gęstszych słojach i mniejszej liczbie sęków. Kupując elementy konstrukcyjne, sprawdź klasę na etykiecie lub w deklaracji DoP; każda sztuka lub wiązka powinna mieć oznakowanie CE i deklarację DoP.

Klasa drewna C16: parametry, zastosowania, porównanie - 2

Wymagania normowe i prawne dla klas C16 i C24 w budownictwie

PN-EN 338 grupuje drewno konstrukcyjne według minimalnych wymagań mechanicznych i fizycznych dla poszczególnych klas. Jednak samo odwołanie do normy nie wystarcza, aby pojedynczy element został zakwalifikowany jako C16 lub C24. Przyporządkowanie do klasy następuje przez sortowanie wizualne lub maszynowe według EN 14081-1; to wynik sortowania decyduje o możliwości oznaczenia belki, krokwi czy słupa jako C16 lub C24.

Warunkiem wprowadzenia drewna konstrukcyjnego do obrotu jest oznakowanie CE oraz Deklaracja Właściwości Użytkowych producenta. Oznakowanie CE umieszcza się na elemencie lub wiązce; deklaracja DoP precyzuje potwierdzone właściwości użytkowe. Dla projektanta to podstawowy dokument weryfikacyjny: bez niego drewno C24 może mieć parametry niższe niż wymagane w projekcie, a deklaracja handlowa nie zastępuje potwierdzenia klasy wytrzymałości.

Przy projektowaniu i odbiorze konstrukcji sprawdź:

  1. czy dokumentacja techniczna wyrobu odwołuje się do PN-EN 338 oraz do EN 14081-1;
  2. czy producent podał klasę drewna konstrukcyjnego wprost, np. C24, i czy wartości w deklaracji odpowiadają założeniom projektu;
  3. czy oznakowanie CE znajduje się na elemencie lub wiązce w sposób umożliwiający powiązanie z odpowiednią deklaracją.
Zobacz więcej  Ile kosztuje kubik drewna konstrukcyjnego w 2026?

W praktyce wymagania dotyczą więc nie gatunku, lecz potwierdzenia parametrów. Jeżeli projekt opiera się na klasie C24, dostarczone drewno musi mieć klasę potwierdzoną dokumentem, a nie jedynie deklarowaną w ofercie. Poprawna dokumentacja ma znaczenie porównywalne do ceny i dostępności materiału.

Praktyczny wybór między drewnem konstrukcyjnym C16 a klasą C24 w projekcie

Wybór między C16 a C24 zaczyna się od analizy obciążeń, rozpiętości i rozstawu elementów. C16 sprawdza się tam, gdzie możesz zastosować większy przekrój lub gęstszy rozstaw. C24 staje się konieczna przy większych obciążeniach lub dłuższych przęsłach. Koszt konstrukcji zależy nie tylko od ceny jednostkowej, lecz także od liczby elementów i nakładu pracy.

W praktyce liczą się trzy czynniki:

  1. Obciążenia. Przy dużych siłach C16 prowadzi do dużych przekrojów; C24 pozwala zachować mniejsze wymiary i prostszy montaż.
  2. Rozpiętość i rozstaw. Im dłuższe przęsło, tym trudniej w C16 spełnić warunek ugięcia; wtedy projekt przechodzi na C24. Zmniejszenie rozstawu o 10 cm może utrzymać zastosowanie C16.
  3. Dostępność i ceny. C16 jest powszechnie dostępne i zwykle tańsze za m3 niż C24. C24 kosztuje więcej na zakupie, ale pozwala zmniejszyć przekrój i obniżyć koszt całkowity.

Optymalny dobór polega na porównaniu wariantów z C16 i C24. Dla C16 sprawdź, czy większe przekroje nie zwiększają zużycia drewna; dla C24 zweryfikuj ugięcia po zmniejszeniu przekroju. Przykładowo: słupy i oczepy parterowego budynku szkieletowego zaprojektujesz z C16, a belki nad otwartą przestrzenią z C24. Wybraną klasę potwierdź oznakowaniem CE i Deklaracją Właściwości Użytkowych.

Drewno konstrukcyjne C16, drewno C16 i klasa drewna C24 – terminologia oraz warianty fraz w dokumentacji

Oznaczenie klasy drewna ma określoną strukturę: litera C pochodzi od coniferous (drewno iglaste), a liczba w symbolu to charakterystyczna wytrzymałość na zginanie fm,kw MPa; dla C16 wynosi 16 MPa, dla C24 co najmniej 24 MPa. W dokumentacji i wyszukiwarkach funkcjonuje kilka wariantów zapisu tej samej nazwy.

Dla klasy C16 w praktyce handlowej i technicznej stosuje się równoważne frazy:

  • drewno konstrukcyjne C16 – zapis najczęstszy w specyfikacjach i przedmiarach;
  • drewno C16 – forma skrócona, stosowana w ofertach i kosztorysach;
  • drewno konstrukcyjne c16 – wariant z małą literą, powszechny w zapytaniach wyszukiwarki;
  • klasa drewna C16 – nazwa podkreślająca przynależność do systemu klas wytrzymałości drewna iglastego.

Analogicznie „klasa drewna C24” oznacza materiał o wyższej wytrzymałości na zginanie. W specyfikacjach technicznych podawaj pełny symbol klasy, a nie tylko gatunek, np. „świerk” albo „sosna”. Najczęściej stosowane klasy to C16, C24, C27 i C30; w ofertach producentów pojawia się też C18.

Przygotowując dokumentację lub zapytanie ofertowe, użyj konkretnych fraz long-tail:

  1. „drewno konstrukcyjne C16” – w specyfikacji materiałowej;
  2. „drewno konstrukcyjne c16 cena za m3” – w zapytaniu do dostawcy; ten wariant pozwala porównać koszt drewna w różnych tartakach;
  3. „klasa drewna C24” – gdy projekt wymaga wyższych parametrów mechanicznych.

Przykład praktyczny: zapytanie „drewno c16” zwraca oferty tarcicy klasy C16, a dodanie frazy „klasa drewna C24” pozwala zestawić oba materiały w jednym wyniku. Warianty zapisu są dostępne w sklepach budowlanych i u producentów, dlatego sprawdź kilka form, zanim wybierzesz klasę w projekcie.

Daniel Nowak — Redaktor prowadzący i praktyk budowlany
Daniel Nowak od lat dzieli się praktycznymi wskazówkami z budowy i aranżacji małych domów szkieletowych. Jego porady wynikają z własnych doświadczeń przy realizacji projektu domku do 35 m².
Więcej o autorze →

Podobne wpisy:

Przekrój przez strop: Teriva, monolit, drewno

Przekrój przez strop: Teriva, monolit, drewno

Przekrój przez strop pokazuje warstwę nośną, nadbeton, żebra lub pustaki, izolację i wykończenie. W Terivie zobaczysz żebra 40–60 cm, pustaki i nadbeton 50–80 mm; całkowita wysokość to 205–235 mm, a ciężar 2,0 kN/m². Monolit to lita płyta, prefabrykaty mają kanały, a...

Ile stempli na m2 – Jak dobrać rozstaw podpór

Ile stempli na m2 – Jak dobrać rozstaw podpór

Przyjmij około 1,2–2,0 stempla drewnianego na m² lub 0,7–1,0 stempla metalowego na m², zależnie od rozstawu i nośności. Dla siatki 0,8 × 0,8 m to ok. 1,56 szt./m², a 1,0 × 1,0 m – 1 szt./m². Gęstszy rozstaw zmniejsza ugięcie i ryzyko pęknięć, ale zwiększa koszt i czas...

Ile kosztują stemple budowlane? Ceny i porady

Ile kosztują stemple budowlane? Ceny i porady

Stemple budowlane kosztują od 30 do 450 zł za sztukę. Cena zależy od materiału, nośności, długości i stanu. Używane stalowe modele to wydatek 30–80 zł, nowe stalowe 70–250 zł, a aluminiowe 250–450 zł. W pakietach 20, 50 lub 100 sztuk cena jednostkowa spada. Wynajem to...

Nośność konstrukcji krzyżówka – Definicje i hasła

Nośność konstrukcji krzyżówka – Definicje i hasła

Nośność konstrukcji krzyżówka to hasło łączące budownictwo i żeglugę. W budownictwie nośność oznacza maksymalne obciążenie przenoszone przez element; w krzyżówkach najczęstsze odpowiedzi to DWT (3 litery), TONAŻ (5), UDŹWIG (6) i NOŚNOŚĆ (8). Wybór zależy od liczby...

Budowa domu murowanego: koszty, materiały i etapy

Budowa domu murowanego: koszty, materiały i etapy

Budowa domu murowanego zwykle trwa od 14 do 24 miesięcy, a dom 100 m² w stanie deweloperskim kosztuje 450 000–600 000 zł. Mur zapewnia dużą masę termiczną, odporność ogniową i stabilność konstrukcyjną, ale wymaga starannego doboru materiału ściennego oraz izolacji...

Belka 5m – Nośność, przekrój, cena i montaż

Belka 5m – Nośność, przekrój, cena i montaż

Belka 5m to element o rozpiętości 5 metrów, dostępny w drewnie litym, KVH, BSH, stali i żelbecie. O doborze decydują obciążenie, rozstaw, klasa materiału i limit ugięcia. Dla stropu drewnianego często wymagany jest przekrój większy niż 45×145 mm, a ostateczny dobór...

Wiata gospodarcza bez pozwolenia – Limity i formalności

Wiata gospodarcza bez pozwolenia – Limity i formalności

Wiatę gospodarczą bez pozwolenia i zgłoszenia postawisz, jeśli ma powierzchnię zabudowy do 50 m² i stoi na działce z budynkiem mieszkalnym lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe. Limit to 2 wiaty na 1000 m². Wiaty rolnicze do 300 m², 7 m rozpiętości i 7 m...

Wiata na samochód — Odległość od granicy działki

Wiata na samochód — Odległość od granicy działki

Minimalna odległość wiaty od granicy to zwykle 3 m (ściana bez otworów) lub 4 m (ze stolarką); sprawdź MPZP/warunki zabudowy i uzyskaj zgodę sąsiada przy mniejszych dystansach.Podstawowe pojęcia i akty prawne dotyczące lokalizacji wiaty samochodowejPrzy planowaniu...

Krokwie dachowe Castorama – Ceny, wymiary i dobór

Krokwie dachowe Castorama – Ceny, wymiary i dobór

Krokwie dachowe Castorama to drewno konstrukcyjne przeznaczone do więźby dachowej. W ofercie znajdziesz m.in. sosnę, świerk i jodłę, najczęściej w przekrojach 50×150 mm, 60×200 mm i 80×200 mm. Ceny zależą od gatunku, klasy, wilgotności i długości. Przed zakupem...

Najnowsze:

Skład desek – Gatunki, właściwości i zastosowanie

Skład desek – Gatunki, właściwości i zastosowanie

Skład desek to celuloza 40–50%, hemicelulozy 20–30%, lignina 20–30% oraz 2–10% żywic, garbników i wosków. Woda nie jest składnikiem strukturalnym – wypełnia światła komórek. Gatunek zmienia głównie gęstość i twardość, nie podstawowy skład chemiczny. Dlatego sosna ma...

Ile kosztuje metr bieżący kantówki 10 x 10? Ceny i poradnik

Ile kosztuje metr bieżący kantówki 10 x 10? Ceny i poradnik

Metr bieżący kantówki 10 x 10 cm kosztuje zwykle 10–40 zł, zależnie od gatunku, klasy i obróbki. Sosna: KG 10–16 zł, KS 16–25 zł, KF 25–40 zł/mb. Świerk: KG 9–15 zł, KS 14–22 zł, KF 22–32 zł/mb. Cena rośnie przy suszeniu, struganiu i impregnacji; w tartaku bywa niższa...

Jak łączyć kantówki 4,5 x 14 cm – Mocne złącze krok po kroku

Jak łączyć kantówki 4,5 x 14 cm – Mocne złącze krok po kroku

Skręcisz dwie kantówki 4,5 x 14 cm wkrętami ciesielskimi 4 x 70 mm, co 25 cm naprzemiennie, po wcześniejszym wyrównaniu krawędzi i wywierceniu otworów prowadzących. Otrzymasz mocniejszy element o przekroju 9 x 14 cm lub większą długość, bez pękania drewna i bez...

Jak łączyć kantówki 4,5 x 14 cm – Mocne złącze krok po kroku

Belka 70×70 – Wymiary, nośność, cena i zastosowanie

Belka 70x70 to uniwersalny element drewniany lub metalowy o przekroju nominalnym 70×70 mm. Sprawdza się w pergolach, altanach, legarach tarasowych i lekkich konstrukcjach szkieletowych. Dostępna jest jako drewno lite, KVH C24, BSH, stal lub aluminium; nośność i cena...

Sprzedaż drewna Tarnów: ceny, gatunki, transport

Sprzedaż drewna Tarnów: ceny, gatunki, transport

Sprzedaż drewna Tarnów obejmuje drewno kominkowe, opałowe i budowlane. Lokalne tartaki i składy oferują Sosnę, Dąb, Buk i Brzozę, luzem, w workach lub na m³. Ceny zależą od gatunku, wilgotności, jednostki, transportu i sezonu. Najtaniej kupisz świeże drewno luzem poza...

Przekrój przez strop: Teriva, monolit, drewno

Przekrój przez strop: Teriva, monolit, drewno

Przekrój przez strop pokazuje warstwę nośną, nadbeton, żebra lub pustaki, izolację i wykończenie. W Terivie zobaczysz żebra 40–60 cm, pustaki i nadbeton 50–80 mm; całkowita wysokość to 205–235 mm, a ciężar 2,0 kN/m². Monolit to lita płyta, prefabrykaty mają kanały, a...

Ile stempli na m2 – Jak dobrać rozstaw podpór

Ile stempli na m2 – Jak dobrać rozstaw podpór

Przyjmij około 1,2–2,0 stempla drewnianego na m² lub 0,7–1,0 stempla metalowego na m², zależnie od rozstawu i nośności. Dla siatki 0,8 × 0,8 m to ok. 1,56 szt./m², a 1,0 × 1,0 m – 1 szt./m². Gęstszy rozstaw zmniejsza ugięcie i ryzyko pęknięć, ale zwiększa koszt i czas...

Ile kosztują stemple budowlane? Ceny i porady

Ile kosztują stemple budowlane? Ceny i porady

Stemple budowlane kosztują od 30 do 450 zł za sztukę. Cena zależy od materiału, nośności, długości i stanu. Używane stalowe modele to wydatek 30–80 zł, nowe stalowe 70–250 zł, a aluminiowe 250–450 zł. W pakietach 20, 50 lub 100 sztuk cena jednostkowa spada. Wynajem to...

Cena kubika drewna: ile kosztuje m³ litego drewna?

Cena kubika drewna: ile kosztuje m³ litego drewna?

Cena kubika drewna, czyli 1 m³ litego drewna, wynosi zwykle 250–480 zł/m³ w zależności od gatunku, regionu i dostawcy. Uwaga: drewno opałowe często rozlicza się za mp – 1 mp to około 0,65 m³. Dlatego 300 zł/mp daje około 461,54 zł/m³. Zawsze porównuj koszt za m³.Miary...

Nośność konstrukcji krzyżówka – Definicje i hasła

Nośność konstrukcji krzyżówka – Definicje i hasła

Nośność konstrukcji krzyżówka to hasło łączące budownictwo i żeglugę. W budownictwie nośność oznacza maksymalne obciążenie przenoszone przez element; w krzyżówkach najczęstsze odpowiedzi to DWT (3 litery), TONAŻ (5), UDŹWIG (6) i NOŚNOŚĆ (8). Wybór zależy od liczby...